Manukura, jedyny biały ptak kiwi urodzony w niewoli, nie przeżył operacji usunięcia niezapłodnionego jajka. Informację podało w oświadczeniu Narodowe Centrum Dzikich Zwierząt Pūkaha w Nowej Zelandii.
Brązowe kiwi z Wyspy Północnej wylęgło się w Pūkaha w maju 2011 r., z rzadką cechą genetyczną, która powoduje, że zamiast standardowego brązowego piórka pojawiają się białe pióra.
Manukura była postrzegana jako "ogromne błogosławieństwo" przez miejscowe plemię Rangitāne o Wairarapa, które widziało w ptaku jednoczący symbol.
Ptak został zabrany do wyspecjalizowanych weterynarzy na początku grudnia, po tym, jak jej opiekunowie zauważyli, że nie je i nie nabiera masy.
Weterynarze znaleźli niezapłodnione jajko, którego kiwi nie było w stanie złożyć. Chociaż operacja usunięcia go zakończyła się sukcesem, potrzebnych było więcej operacji, a jej stan zdrowia nadal pogarszał się w kolejnych tygodniach.
Emily Court, dyrektor centrum Pūkaha powiedziała, że był to "jeden z najsmutniejszych dni", jakich doświadczył ośrodek przyrodniczy.
Białe kiwi żyją na wolności, ale uważa się je za tak rzadkie, że zobaczenie ich w naturalnym środowisku jest bardzo mało prawdopodobne.
Według nowozelandzkiego departamentu ochrony przyrody na świecie pozostało około 68 tys. ptaków kiwi, a 2% z nich ginie każdego roku. Zagrożeniem są drapieżniki, takie jak koty, psy i fretki.
Wyświetl ten post na Instagramie.Post udostępniony przez Pūkaha National Wildlife Sanc (@pukahanz)
Najnowsze
Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm
Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi
Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław
Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!