Przejdź do treści
Republika Poseł PiS Anna Milczanowska będzie gościem poranka RADIA REPUBLIKA o godz. 7:08
22:23 Świat: kandydat na ambasadora USA przy ONZ stwierdził, że organizacja wymaga poważnych reform
21:40 USA: prezydent Trump obiecał rozwiązać spór między Egiptem i Etiopią o wody Nilu
20:16 UE: żadnych środków odwetowych wobec USA ws. ceł przed 1 sierpnia
19:04 Szef NATO: sankcje wtórne mogą mocno uderzyć w Indie, Chiny i Brazylię
18:59 Włochy: Julia Nawalna domaga się odwołania koncertu dyrygenta związanego z Kremlem
18:39 Katowice: akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M. za tragiczny wypadek na A1
18:30 Konkret Tuska. Jak informuje Ministerstwo Finansów: deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 119,7 mld zł
18:00 Czerwiec był najtragiczniejszym dla cywilów ukraińskich miesiącem wojny Rosji przeciw Ukrainie od trzech lat – wynika z obliczeń ONZ, która zaapelowała o pilne zakończenie wojny. W ubiegłym miesiącu zginęły 232 osoby, a 1343 zostały ranne
16:50 Premier Ukrainy Denys Szmyhal we wtorek złożył rezygnację ze stanowiska. Dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował, by po rekonstrukcji rządu Szmyhal objął tekę ministra obrony - poinformował portal Ukrainska Prawda
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Noblistki apelują o pomoc dla Ukrainy. Krytykują niemieckich polityków

Źródło: Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Laureatki literackiej Nagrody Nobla Białorusinka Swiatłana Aleksijewicz i Niemka Herta Mueller w wywiadzie dla tygodnika „Der Spiegel” apelują o dostawy broni z RFN dla Ukrainy i krytykują postępowanie niemieckich polityków w obliczu kryzysu na granicy Rosji i Ukrainy.

„Spiegel” zwraca uwagę, że nazistowskie Niemcy sprowadziły na kraje Europy Wschodniej straszliwe cierpienia. Powołując się na historię rząd RFN w konflikcie wokół Ukrainy stawia na dyplomację i nie chce wysyłać broni do tego kraju.

Taka argumentacja nie trafia do Herty Mueller. Jej zdaniem „to jest wymówka, której nie powinno się teraz używać”. „Co zrobiliśmy w latach 90. w byłej Jugosławii, z dobrych powodów? Pomagaliśmy militarnie. To właśnie Niemcy ze swoją historią muszą pomóc Ukrainie. Co niemieccy politycy chcą teraz wysłać na Ukrainę? Hełmy? To jest kompromitacja przed całym światem!” - uważa pisarka i zastanawia się czy Niemcy będą teraz chcieli „wysłać herbatę z kopru włoskiego? Albo trumny dla poległych żołnierzy ukraińskich?”.

Aleksijewicz zapytana czy Niemcy powinny pomóc Ukrainie, dostarczając broń defensywną, odpowiada: „Tak, oczywiście. Ukraina powinna wyjść z tego konfliktu zwycięsko, co jest ważne dla demokracji na Ukrainie, ale także na Białorusi”.

CZYTAJ: Białoruś poligonem Rosji. Piekło: Białoruś nie jest z tego zadowolona

Białoruska noblistka wspomina: „Byłam kiedyś na Ukrainie, w czasie, kiedy po ulicach tego kraju jeździły te ciężarówki-chłodnie z ciałami ukraińskich żołnierzy, którzy walczyli w Donbasie. Od dawnych czasów tradycją jest, że ludzie wychodzą wtedy z domów i klękają przy drodze. To był wstrząsający widok. Ci ludzie zostali po prostu zastrzeleni bezpośrednio przez rosyjskich najemników. Myślę, że politycy niemieccy, którzy wtedy nie dali chłopcom broni, powinni znać takie sceny, żeby zrozumieć, co teraz robić”.

„Nie wygramy bez pomocy Zachodu i mamy nadzieję, że tym razem Europa będzie działać ze zjednoczoną wolą polityczną. Ponieważ nie dzieje się to gdzieś daleko, ale tutaj, w Europie. Komu potrzebna jest wojna domowa w Europie? Komu potrzebne jest takie ognisko terroru w Europie?” - mówiła Aleksijewicz.

„Spiegel” zwraca uwagę, że niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock uzasadnia decyzję rządu o postawieniu na dyplomację słowami: „Kto rozmawia, nie strzela”.

CZYTAJ: Rosja szuka pretekstu do inwazji na Ukrainę?

„Co za głupie, zużyte zdanie” – oburza się na to Mueller. Według niej postawa niemieckich polityków sprawia, że „wszyscy z takim niepokojem patrzą teraz na Niemcy”. Podkreśla, że „Ukraińcy muszą móc się bronić”. Zauważa też, że „mamy byłego kanclerza federalnego, który robi z siebie dworzanina (prezydenta Władimira) Putina. Gerhard Schroeder jest największym lobbystą w Europie. I wydaje mi się, że jego partia (SPD) nie ma zdania na ten temat”.

Pytana o ewentualny atak Rosji na Ukrainę Aleksijewicz mówi: „Nie jestem oczywiście politykiem, ale przez matkę jestem w połowie Ukrainką. Moi krewni mieszkają częściowo na Białorusi, częściowo na Ukrainie. Wszyscy mówią tylko na ten jeden temat. Jednak z jakiegoś powodu większość uważa, że nie będzie tam wojny, chociaż niektórzy już gromadzą zapasy mąki i zapałek. Myślę, że w końcu dojdzie do nowego spotkania prezydentów USA i Rosji, a o to właśnie chodzi Władimirowi Putinowi. Chce być na ustach wszystkich”.

Mueller nie ma złudzeń co do zamiarów Putina. „Co ma go powstrzymać przed inwazją?” - pyta. „Próbował tego na Krymie w 2014 roku i to zadziałało” - dodaje. Według pisarki „od dłuższego czasu prowadzimy wojnę na Ukrainie. Przez osiem lat!”.

CZYTAJ: Zaostrzenie walk w Donbasie

Niemiecka noblistka zwraca uwagę, że „Putin od lat dba o to, by wszyscy mieszkańcy Europy Wschodniej musieli się bać”. „Dlaczego Rumuni, Polacy i wszyscy inni tak bardzo chcieli być przyjęci do NATO? Nie po to, by atakować Rosję, ale by bronić się przed Rosją” - stwierdza.

Aleksijewicz urodziła się na Ukrainie w 1948 roku, dorastała i większą część życia mieszkała na Białorusi. Literacką Nagrodę Nobla otrzymała w 2015 roku. Od 2020 roku mieszka w Berlinie. Mueller urodziła się w 1953 roku w niemieckojęzycznej wiosce w rumuńskim Banacie. Po latach nękania przez komunistyczne tajne służby rumuńskie Securitate, w 1987 roku wyjechała do RFN. Literacką Nagrodę Nobla otrzymała w 2009 roku.

PAP

Wiadomości

Alarm bezpieczeństwa w Hiszpanii: terroryści wykorzystują nielegalną imigrację

Melania Trump: głos potężniejszy, niż armii doradców

Wzywa do zabicia prezydenta Syrii: nie dajcie się zwieść garniturowi

Rosja zabija na Ukrainie. Reżim się nie cofa

Arcydzieło, które uwięziło nasze mózgi. Naukowcy znaleźli odpowiedź

Grecja: Portugalski statek szukający imigrantów rozbił się na skałach

Rząd zaczyna majstrować przy procedurach karnych. Przestępcy powinni się ucieszyć

Rośnie protest przeciwko nielegalnej imigracji! Pikieta w Katowicach

Zapoczątkowana przez Lecha Kaczyńskiego defilada kontynuowana będzie w tym roku, MON zdradza plany

Ziobro o decyzji prezydenta ws. Bąkiewicza: „Sprawiedliwość musi zatriumfować w pełni!”

Śliwka w Republice: „Działania obecnej ekipy są skrajnie proniemieckie”

Ujawniono treść tajnej rozmowy między prezydentami USA i Ukrainy. W tle atak na Moskwę

Ewa Chodakowska pękła. Nowe oświadczenie po medialnej burzy: "To moment, w którym pęka coś we mnie"

Bąkiewicz pokazał za co został skazany

Nowy alert RCB. IMGW przypomina: przeczekaj burzę w bezpiecznym miejscu

Najnowsze

Alarm bezpieczeństwa w Hiszpanii: terroryści wykorzystują nielegalną imigrację

Arcydzieło, które uwięziło nasze mózgi. Naukowcy znaleźli odpowiedź

Grecja: Portugalski statek szukający imigrantów rozbił się na skałach

Rząd zaczyna majstrować przy procedurach karnych. Przestępcy powinni się ucieszyć

Rośnie protest przeciwko nielegalnej imigracji! Pikieta w Katowicach

Melania Trump: głos potężniejszy, niż armii doradców

Wzywa do zabicia prezydenta Syrii: nie dajcie się zwieść garniturowi

Rosja zabija na Ukrainie. Reżim się nie cofa