Ruiny będące pozostałością kościoła Apostołów odnaleźli archeolodzy w Izraelu w pobliżu Morza Galilejskiego. Chodzi o bizantyjską świątynię zbudowana w Betsaidzie, gdzie mieszkali apostołowie Piotr, Andrzej i Filip oraz w którym według biblijnego przekazu Jezus Chrystus uzdrowił niewidomego - informuje agencja IAR.
Na pozostałości budowli natrafiono w izraelskim mieście El-Araj na północnym brzegu Morza Galilejskiego. W starożytności była to żydowska wioska rybacka Betsaida, która w I wieku naszej ery weszła we władanie rzymskie i otrzymała nazwę Julias. Sto metrów od budowli odsłonięto ślady żydowskiej wioski rybackiej i rzymskiego polis.
Profesor Steven Notley z Nyack College powiedział telewizji Fox News, że na pierwsze dowody istnienia kościoła archeolodzy natknęli się w ubiegłym roku. Odkryto wtedy kawałki marmuru, który oddzielał prezbiterium od pozostałej części świątyni, a także małe szklane bloki, które stanowiły elementy mozaiki zdobiącej wnętrze. W tamtych czasach mozaikami były zdobione tylko świątynie.
- Te odkrycia dały nam informacje, że kościół jest w pobliżu - powiedział Steven Notley. Według badaczy mozaika zdobiła posadzkę świątyni. - Zawsze wspaniałe jest oświetlać te piękne zdobione podłogi po 1500-letnim przysypaniu - podkreślił Steven Notley.
Kościół Apostołów był wspominany przez pielgrzymów, którzy w średniowieczu przybywali na biblijne tereny. Wygląd świątyni opisał bawarski biskup Willibald z Eichstatt, który w 725 r. pielgrzymował do Ziemi Świętej. Umiejscowił go między Kafarnaum i Kursi, czyli tam, gdzie odkryto ruiny.
Nyack Digs Into Season 4 of the El-Araj Project in Israel https://t.co/pwPuEqifUN pic.twitter.com/tYeUlkMXQG
— Nyack College (@NyackCollege) 26 lipca 2019
W języku hebrajskim Betsaida oznacza "dom rybaka". Zgodnie z Nowym Testamentem mieli się tam urodzić Andrzej, Piotr, Filip oraz, według tradycji, Jan i Jakub Większy. Święty Marek w Ewangelii zapisał, że w Betsaidzie Jezus Chrystus uzdrowił niewidomego. Zapowiedział też zniszczenie miasta.
Szacuje się, że miejsce to pozostało niezamieszkane w IV i V wieku naszej ery. Miejscowa społeczność zachowała jednak pamięć o starożytnej osadzie. - Odkrycie kościoła daje podstawę, by El-Araj uznać za nowotestamentową Betsaidę-Julias - wyjaśnił prof. Steven Notley.
W 2017 r. w El-Araj odkryto rzymską łaźnię. Następnie badacze odnaleźli domy i ceramikę z czasów rzymskich, co potwierdziło doniesienia o istniejącej tam wiosce. Archeolodzy są przekonani, że w trakcie prac uda się całkowicie wykopać bizantyjski kościół.
- Dotąd odkryliśmy tylko niektóre południowe pomieszczenia kościoła, prawdopodobnie południową nawę. Dodatkowo odkrywamy mozaiki, najprawdopodobniej z nawy środkowej kościoła - podkreślił Steven Notley.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
[AKTUALIZACJA] Wszedł na pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej z przedmiotem, który przypomina broń [WIDEO]
Amerykańskie media demaskują Tuska: oskarżył Trumpa, że jest rosyjskim agentem! Polsce grozi izolacja na scenie międzynarodowej!
Najnowsze
Michalak: Możemy być z siebie dumni
[AKTUALIZACJA] Wszedł na pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej z przedmiotem, który przypomina broń [WIDEO]
Amerykańskie media demaskują Tuska: oskarżył Trumpa, że jest rosyjskim agentem! Polsce grozi izolacja na scenie międzynarodowej!
Co, jeśli Trump stwierdzi, że na scenie politycznej jest tylko miejsce dla jednego Donalda?