Naukowcy rozmrozili organizmy zamarznięte od dziesiątek tysięcy lat – dwa z nich poruszają się i jedzą. Nicienie to wprawdzie proste organizmy wielokomórkowe, jednak hibernacja w lodzie na tak długi okres daje ważne dane do rozwoju wielu dziedzin badawczych.
"Uzyskaliśmy pierwsze dane potwierdzające zdolność organizmów wielokomórkowych do długotrwałej lodowej hibernacji” - piszą w raporcie z badań naukowcy.
Badania, prowadzone są przez Moskiewskich naukowców oraz ekspertów z Uniwersytetu w Princeton.
Przebadali wspólnie około 300 rozmrożonych nicieni, z których dwa, dają oznaki życia.
- Badania pokazują, że organizmy wielokomórkowe mogą przetrwać długi okres (kilkudziesięciu tysięcy lat) w warunkach naturalnej kriokonserwacji- mówi jeden z naukowców w rozmowie z "The Siberian Times".
Naukowcy wskazują także na mechanizmy adaptacyjne organizmów które również, mogą być bardzo istotne dla nauki – zwłaszcza kriomedycyny, kriobiologii i astrobiologii.
Rozmrożone, żyjące organizmy pochodzą z najzimniejszego regionu Rosji - Jakucji. Szacuje się, że jedenma około 32 tys. lat, drugi znaleziony w wiecznej zmarzlinie ok. 42 tys. lat.
That was a long sleep.... Worms frozen in permafrost for up to 42,000 years come back to life. Nematodes moving and eating again for the first time since the Pleistocene age in major scientific breakthrough, say experts https://t.co/tHgp0nizZR pic.twitter.com/lhD8Vhw948
— The Siberian Times (@siberian_times) 26 lipca 2018