Według Federalnego Trybunału Konstytucyjnego masowe zakładanie podsłuchów i nadmierne zbieranie danych przez niemiecki wywiad (BND) poza granicami RFN granicami narusza wolność prasy i tajemnicę korespondencji. Skargę do trybunału w Karlsruhe złożyła organizacja Reporterzy bez Granic oraz sześciu zagranicznych dziennikarzy.
Sędziowie Trybunału przyznali rację skarżącym, uznając, że BND jest zobowiązany do przestrzegania praw podstawowych zagwarantowanych w niemieckiej konstytucji zarówno w Niemczech jak i poza niemieckimi granicami. Zdaniem sędziów, działalność BND poza niemieckimi granicami nie jest odpowiednio kontrolowana, a prowadzona przez niemieckie służby na terenie obcych państw masowa inwigilacja narusza prawa podstawowe.
Federalny Trybunał Konstytucyjny zobowiązał niemiecki rząd do końca 2021 roku dokonać zmiany ustawy dotyczącej działalności krajowych agencji wywiadowczych, w tym wywiadu i kontrwywiadu.
W 2016 roku Bundestag dokonał nowelizacji ustawy dotyczącej działalności krajowych agencji wywiadowczych. Nowe prawo zezwoliło BND m.in. na współpracę z amerykańskimi agencjami i szpiegowanie instytucji europejskich oraz państw UE, jeśli służy to bezpieczeństwu Niemiec.