Przejdź do treści

Niemiecka prasa ostro o Putinie. „To ojciec chrzestny terroryzmu”

Źródło: FLICKR/ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΌΣ ΤΗΣ ΕΛΛΆΔΑΣ/CC BY-SA 2.

Niemiecka prasa po raz kolejny zaostrzyła krytyczny ton wobec Rosji i jej prezydenta Władimira Putina, wytykając mu, że boi się prawdy w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu na Ukrainie, i ostrzegając, że może stać się „ojcem chrzestnym terroryzmu”.

– Nadszedł czas, by Europa pokazała, jak silne są w rzeczywistości jej wpływy. Zaostrzenie sankcji to jedyna decyzja, którą prezydent Władimir Putin jest w stanie zrozumieć – pisze „Die Welt”.

Jak zauważa komentator, zachodni politycy apelują do Putina o wywarcie presji na terrorystów w celu zapewnienia międzynarodowym obserwatorom dostępu do miejsca katastrofy zestrzelonego samolotu.

A co mówi Putin? I co robi? – pyta „Die Welt” i odpowiada: trzy dni po katastrofie na miejscu panuje chaos. Świat jest oburzony tym, że zwłoki ofiar stały się „zastawem” w rękach terrorystów.

Zaostrzenie sankcji to „jedyny język, jaki rozumie wyrafinowany ideolog” Putin” – czytamy w „Die Welt”.

Gazeta przypomina oświadczenie brytyjskiego premiera Davida Camerona, w którym zarzuca on UE strach przed konfrontacją z Rosją. Komentator cytuje też eksperta ds. Europy Wschodniej, Karla Schloegela: „Europejczycy uważali, że Rosja jest na dobrej drodze do pozbierania się, do wzmocnienia i stania się częścią Zachodu. Teraz Putin pokazał swoje prawdziwe nienawistne oblicze”.

– Cameron ma rację. Nadszedł czas, by Europa pokazała, jak silne są w rzeczywistości jej wpływy – podkreśla „Die Welt”.

– Tylko sprawcy (katastrofy) i ich pomocnicy nie są zainteresowani wyjaśnieniem okoliczności zestrzelenia nad wschodnią Ukrainą samolotu realizującego lot MH17 – pisze „Sueddeutsche Zeitung”.

Za symptomatyczne gazeta uznała to, że „zamaskowani osobnicy, którzy chcieliby przyłączyć Donbas do Rosji, utrudniają ze wszystkich sił wyjaśnienie incydentu”. Kreml też nie uczynił dotychczas nic, by takie działania szybko wdrożyć – dodaje komentator.

Jego zdaniem wdrożenie prac międzynarodowej misji nie byłoby zadaniem trudnym. – Moskwa nie chce tego, unika odpowiedzialności, chociaż nie chodzi przecież o działania wojskowe, lecz o zbadanie domniemanego aktu terroru – dziwi się autor komentarza.

Jeżeli Putin nie zmieni zdania, UE musi zająć jednolite stanowisko – czytamy w „SZ”. Terroryści, który prawdopodobnie mają ofiary katastrofy z samolotu na sumieniu, są w stanie walczyć i stosować terror tylko dzięki wsparciu z Rosji.

Oczywiście Europejczycy i Rosjanie muszą jakoś ze sobą współżyć. Jeżeli jednak rosyjski rząd nie robi niemal nic, żeby wyjaśnić śmierć prawie 300 osób, w tym wielu Europejczyków, to znaczy, że Rosja nie chce porozumieć się z Europą – pisze „Sueddeutsche Zeitung”.

„Tagesspiegel” zwraca uwagę, że dzięki propagandzie przeciwko Ukrainie Putin zdobywa poparcie obywateli Rosji. „Z każdym dniem tej cynicznej podwójnej gry rośnie jednak wśród ludzi na świecie liczba jego przeciwników".

– Dlaczego Putin nie pokaże sprawdzonych danych swoich służb wojskowych i wywiadu, które ze 100-procentową pewnością wiedzą, co wydarzyło się w przestrzeni powietrznej nad wschodnią Ukrainą? Dlaczego nie zaangażuje się z całą stanowczością, by obserwatorzy OBWE mogli bez przeszkód zbadać wrak? – pyta "Stuttgarter Zeitung”.

Postawa Rosji sugeruje jedną odpowiedź: „Putin boi się prawdy”. – Chce grać dalej w grę polegającą na przemocy i dezinformacji – pisze komentator. A jeśli tak jest rzeczywiście, Zachód powinien unaocznić mu, że cena, jaką będzie musiał zapłacić za tę politykę, rośnie. – Śruba sankcji powinna zostać dokręcona – uważa „Stuttgarter Zeitung”.

„Muenchner Merkur” zwraca uwagę, że w czasie gdy zwłoki ofiar są wywożone na taczkach, a ślady zacierane, Putin rozpowszechnia za pomocą posłusznych mediów absurdalne historie propagandowe sugerujące spisek. – Putin może wkrótce zostać zdemaskowany jako zwykły ojciec chrzestny terroryzmu, jako parias cywilizowanego świata – czytamy w wydawanej w Monachium gazecie.

pap

Wiadomości

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Najnowsze

Półfinał AO. Iga Świątek pokonała Amerykankę Emmę Navarro

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Kto tym razem? Podmorskie kable łączące poważnie uszkodzone

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa