Przejdź do treści
7:55 Ponad połowa badanych - 57,3 proc. - przyznaje, że nie ufa premierowi Donaldowi Tuskowi - podało w piątek Radio Zet powołując się na sondaż IBRiS. Potężny elektorat negatywny, aż 87 proc., odnotowano wśród wyborców obecnej opozycji
Wydarzenie W piątek (4.07) w godz. 11.00-19.00, w Piotrkowie Trybunalskim przed galerią przy ul. Słowackiego zbierane będą podpisy w sprawie referendum. O g. 11.00 konferencja prasowa grupy referendalnej z ministrem Mariuszem Błaszczakiem i Januszem Kowalskim
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim Zaprasza 6.07 (niedziela) o godz. 19.00 na Rynek Trybunalski na plenerowe spotkanie z europosłem Dominikiem Tarczynskim! 
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Niemcy. Niespokojna atmosfera pod punktem szczepeń

Źródło: Fot. flickr/Triggermouse

Nasilają się protesty przeciwników szczepień. Z agresją osób, oczekujących w wielogodzinnych kolejkach, stykają się także lekarze w punktach szczepień. Policja musiała zainterweniować z tego powodu w piątek w saksońskim mieście Niska – poinformowała w sobotę telewizja ZDF w programie „heute”.

„Skrajne sytuacje podczas tej pandemii są trudne do zniesienia” – mówi Hans-Christian Gottschalk, lekarz, który w piątek dyżurował w mobilnym punkcie szczepień w małym miasteczku Niska k. Goerlitz w Saksonii. Chętnych do zaszczepienia od ostatnich kilku dni było tak dużo, że wraz z zespołem pracowali codziennie o 3-4 godziny dłużej.

„W piątek szczepiłem przeciwko koronawirusowi, korzystając po raz drugi z ochrony policji” – zaznacza Gottschalk. „Za pierwszym razem to przeciwnicy szczepień grozili mi, krzycząc, że powinienem zostać postawiony przed sądem i ukarany, że mnie znajdą. Było to 20 września, podczas akcji szczepień dla młodzieży w Goerlitz”.

Tym razem atak nastąpił ze strony chętnych do szczepienia. Tłum zareagował agresją na informację o zakończeniu pracy punktu szczepień i kontynuowaniu jej kolejnego dnia. „Spotkało nas wiele gróźb i obelg ze strony niezwykle agresywnego tłumu, musiała interweniować policja” – mówi lekarz. Jak dodaje, jeden z członków jego zespołu doznał psychicznego załamania, a pozostali członkowie ekipy ogłosili, że „w takich warunkach nie będą pracować w ramach kampanii szczepień”.

Podczas akcji szczepień w piątek podawano głównie szczepionki przypominające, a czas oczekiwania wynosił ponad cztery godziny, w deszczu i zimnie. „Są to niegodne warunki dla ludzi, niektórzy byli w podeszłym wieku” – podkreśla Gottschalk. Dodaje, że na taką sytuację należało się przygotować. „Kilka tygodni temu zamknięto duże centra szczepień, choć ostrzegała przed tym saksońska komisja szczepień” – przypomina ZDF.

Szczepienia zostały przeniesione do przychodni lub wykonują je mobilne punkty. „Teraz zespoły zajmujące się szczepieniami są po prostu przytłoczone, ponieważ oprócz pierwszego i drugiego szczepienia muszą również przeprowadzić wszystkie szczepienia przypominające. A pośpiech jest ogromny. W ten sposób nasz wielki wspólny wysiłek, by stawić czoła pandemii, nie może się udać” – podkreśla Gottschalk.

Saksonia jest krajem związkowym, który zdecydował o wprowadzeniu od poniedziałku nowych, ostrzejszych środków walki z Covid-19, m.in. zamknięciu obiektów rekreacyjnych i kulturalnych. Wiele miejsc będzie niedostępnych dla niezaszczepionych. Nowe przepisy mają obowiązywać do 12 grudnia.

Do tej pory 70,4 proc. Niemców przyjęło pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19, w pełni zaszczepionych dwiema dawkami jest 67,9 proc. Dawkę przypominającą otrzymało 6,3 proc.

PAP

Wiadomości

Papież Leon XIV wraca do tradycji złamanej przez poprzednika. Chodzi o wakacje

Były gwiazdor Barcelony zostaje działaczem w Hajduku Split

Niespotykana decyzja na Wimbledonie. Półtora wieku tradycji

Mark Rutte zdewastował Siergieja Ławrowa

Po burzliwej debacie parlament uchwalił zaostrzone prawo azylowe

Trump przewiduje tyle broni dla Ukrainy. USA będą słać listy

Duda: niestety moje słowa okazały się prorocze. Mówiłem to Merkel

Kongres przyjął "wielki piękny projekt ustawy" Trumpa

Komendant główny PSP: trwa dogaszanie ognia w Ząbkach

Dwustu policjantów w Ząbkach. Mają dwa zadania

Gaszenie pożaru w Ząbkach utrudnia wiatr

Iran wstrzymuje współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej

Sławomir Cenckiewicz: Sprawy bezpieczeństwa są znacznie szersze niż wydaje się obywatelom

Bliski Wschód i wojna na Ukrainie tematami rozmów Trumpa z Putinem

Rozporządzenie ws. przywrócenia kontroli na niemieckiej granicy już w Dzienniku Ustaw

Najnowsze

Papież Leon XIV wraca do tradycji złamanej przez poprzednika. Chodzi o wakacje

Po burzliwej debacie parlament uchwalił zaostrzone prawo azylowe

Trump przewiduje tyle broni dla Ukrainy. USA będą słać listy

Duda: niestety moje słowa okazały się prorocze. Mówiłem to Merkel

Kongres przyjął "wielki piękny projekt ustawy" Trumpa

Były gwiazdor Barcelony zostaje działaczem w Hajduku Split

Niespotykana decyzja na Wimbledonie. Półtora wieku tradycji

Mark Rutte zdewastował Siergieja Ławrowa