Przejdź do treści
02:00 Węgry: teoretycznie istnieje punkt, po przekroczeniu którego nie warto już być częścią Wspólnoty. Mogę już teraz obiecać wyborcom, że jeśli zobaczę, że obecność w UE straciła sens, podejmę odpowiednie działania - zapowiedział Viktor Orban
22:22 Ukraina zamierza udostępnić swoje terytorium zagranicznym firmom zbrojeniowym, które chciałyby przetestować swoją najnowszą broń na froncie wojny z armią rosyjską
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Globalizacja klimatyczna w zapaści! Efekt Trumpa

Źródło: COP 30 - x.com/@belematualidade

Świat stoi w obliczu poważnego opóźnienia w realizacji celów klimatycznych. Niemal wszystkie kraje spóźniły się z terminem na przedstawienie ONZ zaktualizowanych planów redukcji emisji, co budzi obawy o stagnację w globalnych wysiłkach na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi.

Zgodnie z danymi ONZ, tylko 10 sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego przedstawiło swoje zaktualizowane strategie redukcji gazów cieplarnianych do 2035 roku przed upływem terminu 10 lutego. Wśród nielicznych, które zdążyły, znajdują się Wielka Brytania, Szwajcaria i Brazylia, gospodarz tegorocznego szczytu klimatycznego COP30. Brakuje jednak planów ze strony kluczowych graczy, takich jak Chiny, Indie i Unia Europejska.

Powrót Donalda Trumpa do Białego Domu, który zapowiedział ponowne wycofanie Stanów Zjednoczonych z Porozumienia Paryskiego, jest postrzegany jako poważny "regres" w globalnej dyplomacji klimatycznej i może tłumaczyć wyczekującą postawę innych państw.

Prezydent USA Donald Trump nakazał usunięcie z rządowych stron informacji, które odnoszą się do kwestii zmian klimatu.
Wspomniane treści zostały usunięte ze stron kluczowych departamentów – od obrony po rolnictwo.

Porozumienie Paryskie zobowiązuje sygnatariuszy do regularnego przeglądu i aktualizacji zobowiązań dotyczących redukcji emisji, znanych jako "wkład krajowy określony" (NDC). Strategie te mają na celu ograniczenie globalnego ocieplenia znacznie poniżej 2°C i dążenie do ograniczenia go do 1,5°C w stosunku do epoki przedindustrialnej.

Opóźnienia w składaniu NDC nie podlegają karom. Jednak sekretarz wykonawczy ONZ ds. zmian klimatycznych, Simon Stiell, uważa, że "rozsądne jest danie sobie trochę więcej czasu, aby upewnić się, że plany są najwyższej jakości". Zapewnił, że ponad 170 krajów zapowiedziało złożenie planów w tym roku, przed COP30.

Linda Kalcher z europejskiego think tanku Strategic Perspectives przyznaje, że niektóre kraje potrzebują więcej czasu na doprecyzowanie swojej wizji. Dodaje jednak, że „niepokojące jest, że jeśli zbyt wiele krajów się spóźnia, może to sprawiać wrażenie, że brakuje im woli działania”.

Oprócz powrotu Trumpa, wielu przywódców musi zmierzyć się z inflacją, długiem publicznym lub zbliżającymi się wyborami. Unia Europejska, mimo wzrostu poparcia dla partii prawicowych, zamierza złożyć swój plan "na długo przed" COP30 i pozostać "wybitnym głosem w sprawie międzynarodowych działań klimatycznych".

Oczekuje się, że Chiny, jako największy emitent i inwestor w energię odnawialną, również ujawnią swój plan w 2025 roku. Tymczasem niewiele dotychczasowych strategii spełnia oczekiwania, a Climate Action Tracker skrytykował ostatnie aktualizacje Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii i Szwajcarii. Jedynie Wielka Brytania radzi sobie dobrze pod tym względem, stwierdził ten sam think tank.

 

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Sąd Najwyższy odrzuca „test niezawisłości”. Ważna decyzja zgodna z linią Komisji Europejskiej

Szef Astronomer'a poszedł na koncert z szefową HR. Złapały go kamery

Skandal na Kremlu: kochanka Ministra Obrony Rosji ujawniła sekrety państwowe

Joanna Kołaczkowska już wcześniej przygotowała Hrabi na swoje odejście

3 śmigłowce, 20 karetek. Dramatyczny wypadek w UK

Alcatraz - demokratka nie dba o bezpieczeństwo, martwi się kosztami

Potężny cios w gang Tren de Aragua

"Operacja lato" na Majorce: większość aresztowanych to nielegalni imigranci

Minister obrony: plany dotyczące Wielonarodowych Sił w Ukrainie są już gotowe

Orban: po przekroczeniu tego punkt nie warto już być częścią UE

Jednak Putin go nie przekupił. Fico się ugiął!

Dramat Polaków w Gdańsku! Kuba odwraca losy meczu i wygrywa 3:1

Paprocka o zarzutach Bodnara wobec Manowskiej: wyjątkowo słabe, żenujące

Chaos zamiast rządu. Goście Gójskiej o konflikcie Tuska z Hołownią

Nielegalni imigranci zrobili rozróbę w miejscowości pod Zieloną Górą. Musiała interweniować policja

Najnowsze

Sąd Najwyższy odrzuca „test niezawisłości”. Ważna decyzja zgodna z linią Komisji Europejskiej

3 śmigłowce, 20 karetek. Dramatyczny wypadek w UK

Alcatraz - demokratka nie dba o bezpieczeństwo, martwi się kosztami

Potężny cios w gang Tren de Aragua

"Operacja lato" na Majorce: większość aresztowanych to nielegalni imigranci

Szef Astronomer'a poszedł na koncert z szefową HR. Złapały go kamery

Skandal na Kremlu: kochanka Ministra Obrony Rosji ujawniła sekrety państwowe

Joanna Kołaczkowska już wcześniej przygotowała Hrabi na swoje odejście