Przejdź do treści
15:45 USA: sekretarz skarbu Bessent stwierdził, że potrzebna jest rewizja całego systemu Rezerwy Federalnej
15:38 Syria: kilkuset beduińskich cywilów ewakuowanych w poniedziałek z druzyjskiej Suwejdy
14:45 Ukraina: minister obrony Szmyhal stwierdził, że państwo potrzebuje 6 mld dolarów na zakupy obronne
14:29 USA: specjalny wysłannik Trumpa popiera nowe władze Syrii i krytykuje izraelską interwencję w Suwejdzie
14:28 Dolnośląskie: W poniedziałek po południu w miejscowości Strąkowa doszło do wypadku awionetki. Dwie osoby: kobieta i mężczyzna, które były na pokładzie zostały ranne. Mężczyznę przetransportowano do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
14:20 Policjanci z Gdyni zatrzymali 32-letnią kobietę i jej o dwa lata starszego partnera, którzy są podejrzani o znęcanie się nad 5-letnim synem kobiety. Wobec dziecka stosowano przemoc fizyczną i psychiczną. Sąd zdecydował o areszcie dla matki i mężczyzny
13:52 Zachodniopomorskie: droga ekspresowa S3 z Gorzowa Wlkp. do Szczecina, przed węzłem Pyrzyce, jest nieprzejezdna z powodu kolizji trzech samochodów. GDDKiA poinformowała, że utrudnienia mogą potrwać do godz. 15
Republika Dziś o 17:30 gościem programu Ewy Bugały "Wszystko Jasne” będzie europoseł Adam Bielan z Prawa i Sprawiedliwości
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Uwolniła się. Jej rozpad stanie się spektakularnym wydarzeniem

Źródło: góra lodowa A23a - x.com/@Sfaisalafridi

A23a, największa góra lodowa na świecie, po ponad trzech dekadach znów rozpoczęła swoją wędrówkę, uwalniając się z Morza Weddella, gdzie była uwięziona od 1986 roku.

Góra, której powierzchnia dwukrotnie przewyższa obszar Wielkiego Londynu, waży niemal bilion ton i jest obecnie niesiona przez antarktyczny prąd okrężny w kierunku subantarktycznej wyspy Georgia Południowa.

Historia i ruch góry lodowej

A23a oderwała się od lodowca Filchnera na Antarktydzie w 1986 roku. Przez ponad 30 lat pozostawała nieruchoma, osiadłszy na dnie morskim. Dopiero w 2020 roku zaczęła dryfować, jednak jej ruchy były początkowo ograniczone przez rzadkie zjawisko oceaniczne zwane kolumną Taylora* – wirujący prąd wodny zatrzymał ją na pewien czas w miejscu.

Obecnie góra przemieszcza się na północ, gdzie napotka cieplejsze wody. Te z czasem doprowadzą do jej rozpadu na mniejsze fragmenty i całkowitego stopienia.

____________________________________________

*"Jak wyjaśniają naukowcy, wyjątkowe zjawisko, którego ofiarą padła A23a, wynika z zachowania prądu oceanicznego, opisanego po raz pierwszy w latach dwudziestych XX wieku przez fizyka Sir G.I. Taylora. Prąd ten – znany właśnie jako kolumna Taylora – tworzy się w momencie, kiedy woda napotyka przeszkodę na dnie morskim i rozdziela się na dwa odrębne przepływy, generując między nimi masę wirującej wody na całej głębokości. Tu przeszkodą jest 100-kilometrowa nierówność, wybrzuszenie na dnie oceanu znane jako Pirie Bank. A23a jest uwięziona na szczycie wiru utworzonego przez tę przeszkodę. „Siły Coriolisa stabilizują przepływ płynów wokół góry. Wówczas porusza się ona razem dookoła, z prądem” – tłumaczą badacze." - źródło: Rzeczpospolita.

 

Wpływ na ekosystemy

Naukowcy intensywnie monitorują ruch A23a z uwagi na jej znaczenie dla środowiska morskiego. Topniejące góry lodowe uwalniają składniki odżywcze, które wzbogacają ubogie w substancje wody oceaniczne, stymulując rozwój życia morskiego.

Biogeochemiczka Laura Taylor i jej zespół pobrali próbki wody z różnych miejsc wokół A23a, aby zbadać jej wpływ na poziom składników odżywczych, rozwój życia morskiego i cykle węglowe. 

„Wiemy, że góry lodowe dostarczają cennych składników odżywczych, ale tak duży obiekt daje nam unikalną szansę na zgłębienie tego procesu” – podkreśla Taylor.

 

Zmiany klimatyczne a lodowce

Oderwanie się A23a od lodowca w 1986 roku było naturalnym procesem, jednak naukowcy ostrzegają, że rosnące temperatury przyspieszają zmiany w regionie, co zagraża stabilności antarktycznych lodowców szelfowych i wpływa na globalny poziom mórz.

Dr Andrew Meijers z British Antarctic Survey zaznacza, że trajektoria góry lodowej i jej ekologiczny wpływ są kluczowe dla zrozumienia zmian zachodzących w oceanach.

A23a, niegdyś dominująca w krajobrazie antarktycznych wód, teraz stanowi obiekt badań i jednocześnie przykład delikatnej równowagi środowiska morskiego. Gdy dotrze do cieplejszych wód, jej rozpad stanie się spektakularnym wydarzeniem, dostarczającym cennych informacji naukowych i wspierającym rozwój nowych ekosystemów morskich.

Źródło: Republika/Marineinsight

Wiadomości

Manowska pisze do Hołowni ws. listu Bodnara: nie było żadnych nieprawidłowości

Weekend protestów przeciw polityce migracyjnej rządu Tuska

Wstajemy z Gminą Czorsztyn i Myślenicami – wakacyjne spotkania z kulturą, historią i lokalną energią

Ruchniewicz pod okiem śledczych. "Nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków"

Błaszczak punktuje rząd Tuska: z taką władzą jak teraz, chaos będzie się tylko pogłębiał [WIDEO]

To było do przewidzenia. Wałęsa nie weźmie udziału w zaprzysiężeniu Karola Nawrockiego

Sondaże pikują, wyborcy nie kryją rozczarowania. Dziś narada liderów koalicji 13 grudnia przed ogłoszeniem rekonstrukcji

Morawiecki upomina Merza: Polacy w demokratycznych wyborach decydują, kto i jak ich reprezentuje

Lech walczy o Ligę Mistrzów. Czy przełamie wieloletnią niemoc polskich klubów?

Kowalski: trzeba utrącić kręgosłup antypaństwowej narracji

Ruchniewicz ucieka od odpowiedzialności za manipulacje ws. zbrodniarza Maksymiliana Schnepfa

Rzecznik Instytutu Pileckiego tłumaczy się ze skandalicznego wpisu o Maksymilianie Sznepfie. Przeprasza, ale za... "uproszczenie"

Katastrofa przed wakacjami Rozenek i Majdana! Wyrzuceni z samolotu, zgubiona walizka, awantura na lotnisku

Modernizacja Camp Nou opóźniona. Barcelona znów zagra na Montjuic?

Likwidator TVP pod lupą śledczych. Miał uzyskać nielegalnie dyplom

Najnowsze

Manowska pisze do Hołowni ws. listu Bodnara: nie było żadnych nieprawidłowości

Błaszczak punktuje rząd Tuska: z taką władzą jak teraz, chaos będzie się tylko pogłębiał [WIDEO]

To było do przewidzenia. Wałęsa nie weźmie udziału w zaprzysiężeniu Karola Nawrockiego

Sondaże pikują, wyborcy nie kryją rozczarowania. Dziś narada liderów koalicji 13 grudnia przed ogłoszeniem rekonstrukcji

Morawiecki upomina Merza: Polacy w demokratycznych wyborach decydują, kto i jak ich reprezentuje

Weekend protestów przeciw polityce migracyjnej rządu Tuska

Wstajemy z Gminą Czorsztyn i Myślenicami – wakacyjne spotkania z kulturą, historią i lokalną energią

Ruchniewicz pod okiem śledczych. "Nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków"