Przejdź do treści

Morawiecki w Lublanie. W planie m.in. szczyt V4

Źródło: Fot.: Twitter/@PremierRP

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wizytę w stolicy Słowenii - Lublanie, gdzie weźmie udział w spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii. Wśród tematów będą kwestie z agendy UE dotyczące m.in. polityki klimatycznej, migracyjnej i azylowej.

Spotkanie szefów rządów będzie pierwszym wydarzeniem na tym szczeblu, organizowanym w ramach węgierskiej prezydencji w V4, która rozpoczęła się 1 lipca i potrwa do 30 czerwca 2022 r. Z kolei Słowenia z początkiem miesiąca przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Planowana jest sesja plenarna premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, a następnie kolejna sesja plenarna już w szerszym gronie, z udziałem szefa słoweńskiego rządu. Na godz. 13 zaplanowano wspólną konferencję prasową premierów, po której udadzą się na robocze śniadanie.

???????? ???????? ???????? ???????? Spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej #V4 w Ambasadzie Węgier w #Lublana. pic.twitter.com/P1SpByAGcx

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) July 9, 2021

Rzecznik rządu Piotr Müller wskazał, że spotkanie szefów rządów V4 w formacie poszerzonym o premiera Słowenii będzie stanowiło okazję do omówienia spraw z bieżącej agendy unijnej. - Przeanalizowane zostaną priorytety słoweńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpoczęła się 1 lipca 2021 r. Liderzy będą rozmawiać o możliwych obszarach i formach współpracy w najbliższym półroczu - mówił.

Dodał, że spośród priorytetów słoweńskiej prezydencji liderzy poświęcą szczególną uwagę: kwestii odporności UE na kryzysy, w tym te związane z pandemią COVID-19; cyberprzestępczości i atakom na państwową infrastrukturę cyfrową oraz dezinformacji.

Ponadto - jak wskazał - wśród tematów rozmów znajdą się zagadnienia polityki klimatycznej i planowanej reformy migracyjno-azylowej.

Grupa Wyszehradzka a polityka klimatyczna

Müller zwrócił uwagę, że w zakresie polityki klimatycznej UE w grudniu 2020 r. przywódcy unijni zatwierdzili wiążący unijny cel redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z 1990 r.

- Chcąc zapewnić skuteczne osiągnięcie przyjętego celu, Komisja Europejska zaproponuje pakiet legislacyjny. Został on poprzedzony dogłębną analizą skutków środowiskowych, gospodarczych i społecznych na poziomie państw członkowskich. Pozwoli to na adekwatną ocenę kosztów i korzyści dla każdego państwa - przekazał rzecznik rządu.

Dodał, że pierwsza transza projektów prawnych ma być opublikowana w połowie lipca 2021 r.

????#NeutralnośćKlimatyczna w 2050 r. osiągana jest przy wysokich krańcowych kosztach redukcji #emisje – ok. 400 EUR/tCO2 w #EUETS i ok. 1300 EUR/tCO2 dla PL w non-ETS. Z kolei w 2030 r. w EU ETS wyniosą ok. 100 EUR/tCO2, a w non-ETS ok. 124 EUR/tCO2 (dla PL) #netzero #LIFEproject https://t.co/FMlyWnJuX7 pic.twitter.com/upwpzdExOH

— LIFE Climate CAKE PL & LIFE VIIEW 2050 (@climate_cake) July 6, 2021

- Polska konsekwentnie wskazuje, że przyjęte rozwiązania prawne nie mogą ustanawiać mechanizmów skutkujących nieproporcjonalnymi obciążeniami dla biedniejszych państw członkowskich. Stanowisko to jest podzielane przez grupę państw Europy Środkowej i Południowej. W maju 2021 r. osiągnięto kompromis, który zabezpiecza rolę państw członkowskich - poprzez kluczową rolę Rady Europejskiej - w pracach nad pakietem legislacyjnym, mającym za zadanie implementację unijnego celu redukcyjnego - powiedział Müller.

To wszystko - polityka klimatyczna, odchodzenie od węgla, przesiadka do "zbiorkomu", niejedzenie mięsa, jest dla pospólstwa, elity się wyżywią.

— Alina Petrowa (@AlinaPetrowaW) July 8, 2021

Zaznaczył, że równolegle trwa debata dotycząca założeń kompleksowej reformy europejskiej polityki migracyjnej i azylowej.

- Polska wspiera odpowiedzialne podejście do zarządzania migracją i azylem, kładąc nacisk na zewnętrzny wymiar polityki migracyjnej oraz ochronę zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Celem nowych rozwiązań powinno być zapewnienie większej skuteczności działań UE i państw członkowskich oraz rozwój współpracy z kluczowymi krajami pochodzenia i tranzytu. W ocenie Polski, Partnerstwo Wschodnie należy traktować jako region priorytetowy również w kontekście migracyjnym - wskazał. rzecznik

PAP

Wiadomości

Rosyjskie ataki na Kijów i inne części kraju. Są ofiary

Elon Musk chce przyśpieszyć zakończenie misji ISS

Kontrowersyjna walka MMA wywołała oburzenie | FILM

NATO rozbuduje systemu rurociągów w kierunku wschodniej Europy

Strzelanina w szpitalu w Pensylwanii: Nie żyje policjant i napastnik

Zawalił się dach w centrum handlowym, zginęło co najmniej 6 osób

Uchodźca z Syrii zaatakował przed wyborami w Niemczech

Andrzej Duda: chcieli go zatłuc, ale okazał się dla nich za mocny

Andrzej Duda: Donald Trump potwierdził sojusz polsko-amerykański

Przyszli pod dom liderki AfD i ...

Pęk: bez Stanów Zjednoczonych Europa nie będą miały znaczących gwarancji bezpieczeństwa

Donald Trump spotkał się ze swoim "wielkim przyjacielem" Andrzejem Dudą

TYLKO U NAS

Trump na CPAC: „Odzyskaliśmy Amerykę i spełniamy obietnice”

Dwóch mężczyzn znalezionych martwych w garażu

Dziennikarz TVN24 wybuczany

Najnowsze

Andrzej Duda: chcieli go zatłuc, ale okazał się dla nich za mocny

NATO rozbuduje systemu rurociągów w kierunku wschodniej Europy

Strzelanina w szpitalu w Pensylwanii: Nie żyje policjant i napastnik

Zawalił się dach w centrum handlowym, zginęło co najmniej 6 osób

Uchodźca z Syrii zaatakował przed wyborami w Niemczech

Rosyjskie ataki na Kijów i inne części kraju. Są ofiary

Elon Musk chce przyśpieszyć zakończenie misji ISS

Kontrowersyjna walka MMA wywołała oburzenie | FILM