Przejdź do treści
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Ważne Bazylika pw. Św. Krzyża w Warszawie, 1 kwietnia, godz. 20.00, Msza św. w intencji śp. Barbary Skrzypek
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Piotrem Kaletą, posłem PiS. Spotkanie odbędzie się 1 kwietnia, o godz. 18:00 - przy ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Łuków zaprasza 2 kwietnia, o godz. 18:40, na spotkanie z Adamem Borowskim. Odbędzie się ono w Sali Konferencyjnej Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41 w Łukowie
Wydarzenie Bydgoski Klub Gazety Polskiej w imieniu Bydgoskich Patriotów zaprasza 2 kwietnia na Bydgoski Marsz Pamięci Jana Pawła II. Początek zgromadzenia o godz. 19 na Starym Rynku (marsz wyruszy o godz. 20)
NBP Mamy 480 ton złota! – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego

Morawiecki w Lublanie. W planie m.in. szczyt V4

Źródło: Fot.: Twitter/@PremierRP

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wizytę w stolicy Słowenii - Lublanie, gdzie weźmie udział w spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii. Wśród tematów będą kwestie z agendy UE dotyczące m.in. polityki klimatycznej, migracyjnej i azylowej.

Spotkanie szefów rządów będzie pierwszym wydarzeniem na tym szczeblu, organizowanym w ramach węgierskiej prezydencji w V4, która rozpoczęła się 1 lipca i potrwa do 30 czerwca 2022 r. Z kolei Słowenia z początkiem miesiąca przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Planowana jest sesja plenarna premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, a następnie kolejna sesja plenarna już w szerszym gronie, z udziałem szefa słoweńskiego rządu. Na godz. 13 zaplanowano wspólną konferencję prasową premierów, po której udadzą się na robocze śniadanie.

???????? ???????? ???????? ???????? Spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej #V4 w Ambasadzie Węgier w #Lublana. pic.twitter.com/P1SpByAGcx

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) July 9, 2021

Rzecznik rządu Piotr Müller wskazał, że spotkanie szefów rządów V4 w formacie poszerzonym o premiera Słowenii będzie stanowiło okazję do omówienia spraw z bieżącej agendy unijnej. - Przeanalizowane zostaną priorytety słoweńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpoczęła się 1 lipca 2021 r. Liderzy będą rozmawiać o możliwych obszarach i formach współpracy w najbliższym półroczu - mówił.

Dodał, że spośród priorytetów słoweńskiej prezydencji liderzy poświęcą szczególną uwagę: kwestii odporności UE na kryzysy, w tym te związane z pandemią COVID-19; cyberprzestępczości i atakom na państwową infrastrukturę cyfrową oraz dezinformacji.

Ponadto - jak wskazał - wśród tematów rozmów znajdą się zagadnienia polityki klimatycznej i planowanej reformy migracyjno-azylowej.

Grupa Wyszehradzka a polityka klimatyczna

Müller zwrócił uwagę, że w zakresie polityki klimatycznej UE w grudniu 2020 r. przywódcy unijni zatwierdzili wiążący unijny cel redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z 1990 r.

- Chcąc zapewnić skuteczne osiągnięcie przyjętego celu, Komisja Europejska zaproponuje pakiet legislacyjny. Został on poprzedzony dogłębną analizą skutków środowiskowych, gospodarczych i społecznych na poziomie państw członkowskich. Pozwoli to na adekwatną ocenę kosztów i korzyści dla każdego państwa - przekazał rzecznik rządu.

Dodał, że pierwsza transza projektów prawnych ma być opublikowana w połowie lipca 2021 r.

????#NeutralnośćKlimatyczna w 2050 r. osiągana jest przy wysokich krańcowych kosztach redukcji #emisje – ok. 400 EUR/tCO2 w #EUETS i ok. 1300 EUR/tCO2 dla PL w non-ETS. Z kolei w 2030 r. w EU ETS wyniosą ok. 100 EUR/tCO2, a w non-ETS ok. 124 EUR/tCO2 (dla PL) #netzero #LIFEproject https://t.co/FMlyWnJuX7 pic.twitter.com/upwpzdExOH

— LIFE Climate CAKE PL & LIFE VIIEW 2050 (@climate_cake) July 6, 2021

- Polska konsekwentnie wskazuje, że przyjęte rozwiązania prawne nie mogą ustanawiać mechanizmów skutkujących nieproporcjonalnymi obciążeniami dla biedniejszych państw członkowskich. Stanowisko to jest podzielane przez grupę państw Europy Środkowej i Południowej. W maju 2021 r. osiągnięto kompromis, który zabezpiecza rolę państw członkowskich - poprzez kluczową rolę Rady Europejskiej - w pracach nad pakietem legislacyjnym, mającym za zadanie implementację unijnego celu redukcyjnego - powiedział Müller.

To wszystko - polityka klimatyczna, odchodzenie od węgla, przesiadka do "zbiorkomu", niejedzenie mięsa, jest dla pospólstwa, elity się wyżywią.

— Alina Petrowa (@AlinaPetrowaW) July 8, 2021

Zaznaczył, że równolegle trwa debata dotycząca założeń kompleksowej reformy europejskiej polityki migracyjnej i azylowej.

- Polska wspiera odpowiedzialne podejście do zarządzania migracją i azylem, kładąc nacisk na zewnętrzny wymiar polityki migracyjnej oraz ochronę zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Celem nowych rozwiązań powinno być zapewnienie większej skuteczności działań UE i państw członkowskich oraz rozwój współpracy z kluczowymi krajami pochodzenia i tranzytu. W ocenie Polski, Partnerstwo Wschodnie należy traktować jako region priorytetowy również w kontekście migracyjnym - wskazał. rzecznik

PAP

Wiadomości

Trump nie wyklucza trzeciej kadencji! "Są metody, nie żartuję"

Tydzień, który wstrząśnie światem? Cła zawisły nad wieloma

Mężczyzna w stanie ciężkim po ataku niedźwiedzia

Najdłużej urzędujący burmistrz w Polsce ma następcę

Lucy Thomson straciła koronę Miss Szkocji! Pogryzła ludzi

Koniec ery prywatności? Nadchodzi Dzień Q... Globalna panika

Anglicy bez lęku przed USA. Biorą, co chcą

W Klubie Republiki o zatrzymaniach, aresztach wydobywczych i łamaniu praworządności

Litwa: nurkom udało się podczepić linę do zatopionego pojazdu żołnierzy USA

Miał napaść na 14-latkę. Jest wniosek o areszt

PŚ w skokach. Tschofenig rozbił bank, Wąsek najlepszym z Polaków

Według posłanki KO prezydencja w UE jest ważniejsza niż 1000-lecie Królestwa Polskiego

Morawiecki: zeznania Pawła S. to stek bzdur i konfabulacji

Przyjmowanie migrantów to handel naszym bezpieczeństwem

Dwa gole Lewandowskiego. Seria Barcelony trwa

Najnowsze

Trump nie wyklucza trzeciej kadencji! "Są metody, nie żartuję"

Lucy Thomson straciła koronę Miss Szkocji! Pogryzła ludzi

Koniec ery prywatności? Nadchodzi Dzień Q... Globalna panika

Anglicy bez lęku przed USA. Biorą, co chcą

W Klubie Republiki o zatrzymaniach, aresztach wydobywczych i łamaniu praworządności

Tydzień, który wstrząśnie światem? Cła zawisły nad wieloma

Mężczyzna w stanie ciężkim po ataku niedźwiedzia

Najdłużej urzędujący burmistrz w Polsce ma następcę