Przejdź do treści
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
08:23 Eurostat: imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln
07:53 12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. W sobotę z tej okazji zostanie otwarty Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który powstał w Muzeum Pileckiego w Augustowie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Gosek oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz.18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Niepisana zasada współpracy mafii, polityków i biznesmenów!

Źródło: Policja w Meksyku - x.com/@SSPC_GobOax

Oaxaca, znana z malowniczych plaż i turystycznej popularności, stała się miejscem tragicznych zaginięć i brutalnych morderstw. W ciągu ostatniego roku zniknęło tu 25 osób, z czego 16 w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Część ofiar została odnaleziona martwa, ich ciała były okaleczone lub pozbawione głów.

Wśród porwanych była Jacqueline Meza, która zaginęła ponad tydzień temu. Jej matka zgłosiła, że została uprowadzona podczas kolacji w restauracji. W styczniu zaginęło siedem osób, a w lutym kolejne dziewięć. Ciała pierwszej grupy odnaleziono 400 kilometrów dalej w porzuconym samochodzie – wszystkie ofiary były torturowane, zabite i poćwiartowane. Los drugiej grupy wciąż pozostaje nieznany. Między Zipolite a Huatulco – popularnymi kurortami – zaginęło 10 osób w wieku od 19 do 29 lat. Znaleziono tylko jedną osobę żywą.

Niektórzy krewni zaginionych obwiniają lokalne służby o udział w tych tragediach. Te z kolei badają, czy ze sprawami nie jest powiązana lokalna policja.

Oaxaca, choć turystycznie atrakcyjna, jest także strategicznym punktem dla karteli narkotykowych. Mieszkańcy opowiadają o samolotach lądujących w dżungli i łodziach przywożących nielegalny towar pod osłoną nocy. Niedawno marynarka wojenna przechwyciła w Huatulco 670 kg kokainy, co rodzi pytanie, ile innych transportów pozostaje niezauważonych.

Część świadków twierdzi, że zaginieni młodzi ludzie zostali zabici przez handlarzy narkotyków za rzekome rabunki. Przemoc ta miała charakter ostrzegawczy – przestępcze organizacje nie tolerują kradzieży w regionach kontrolowanych przez kartele.

Mimo tych tragicznych wydarzeń, władze zapewniają o bezpieczeństwie regionu. Gubernator Oaxaca, Salomon Jara, chwalił się jeszcze niedawno, że jego stan jest jednym z najbezpieczniejszych w kraju. Turystyka stanowi kluczową część gospodarki – zatrudnia 50 tys. osób i generuje milionowe przychody, dlatego władze niechętnie przyznają się do eskalacji przemocy.

Lokalni dziennikarze i mieszkańcy twierdzą, że w Oaxaca obowiązuje niepisana zasada współpracy mafii, polityków i biznesmenów. Władze rzadko interweniują, by nie naruszyć równowagi zapewniającej względny spokój. Handlarze narkotyków eliminują „problemowych” jednostki, a w zamian utrzymują porządek i przyciągają turystów.

Śledztwo w sprawie zaginięć nie przyniosło przełomowych wyników. Oficjalna strategia wydaje się polegać na przeczekaniu – aż nowe wydarzenia przyćmią te aktualne. Tymczasem plaże Oaxaca nadal przyciągają turystów, którzy kąpią się w oceanie i bawią, nieświadomi dramatycznych wydarzeń rozgrywających się w ich pobliżu.

Źródło: Republika/El Pais

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171

Trump o powodzi w Teksasie: nigdy nie widziałem czegoś takiego

Rosja oficjalnie określiła Francję jako swojego głównego przeciwnika w Europie

Tusk się pogubił? Najpierw mówi, że problemu nie ma, potem zamyka granicę!

TVP odpuszcza „Lalkę”! Wszystko przez Netflixa?

Prezydent-elekt Nawrocki apeluje o ekshumacje ofiar Wołynia

Najnowsze

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic