Izrael zatwierdza plan pełnej okupacji Strefy Gazy

Izraelski gabinet bezpieczeństwa zatwierdził plan rozszerzenia operacji wojskowych, mający na celu "zdobycie" Strefy Gazy i kontrolę nad jej terytoriami.
Decyzja zapadła po mobilizacji dziesiątek tysięcy rezerwistów. Premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że kampania wojskowa w Gazie zostanie zintensyfikowana, a wojska pozostaną na zdobytych terytoriach. Odmiennie niż w poprzednich operacjach, siły mają stacjonować na stałe na zajętych obszarach. Plan zakłada również "przesunięcie ludności w celu jej ochrony".
ONZ ostrzega przed katastrofą humanitarną i ryzykiem głodu wśród 2,4 miliona Palestyńczyków w Strefie Gazy, która jest pod całkowitą blokadą Izraela od 2 marca. Gabinet izraelski uważa jednak, że w Gazie jest "wystarczająco dużo żywności" i wyraził zgodę na "możliwość dystrybucji humanitarnej", jeśli będzie to "konieczne". Plan przewiduje utrzymanie kontroli Izraela nad Strefą Gazy i wspiera projekt "dobrowolnego wyjazdu" mieszkańców enklawy.
Celem rządu Netanjahu jest "pokonanie" Hamasu. Forum Rodzin 0 zakładników skrytykowało plan jako zagrażający życiu zakładników i żołnierzy.
W czasie spotkania gabinetu Netanjahu wyraził chęć "promowania planu Trumpa, dotyczącego dobrowolnego wyjazdu mieszkańców z Gazy". Plan Trumpa z początku lutego zakładał przejęcie kontroli nad Strefą Gazy przez USA, jej odbudowę i przekształcenie w "riwierę Bliskiego Wschodu", poprzez przesiedlenie Palestyńczyków do Egiptu i Jordanii.
Program Żywnościowy ONZ (PAM) ogłosił wyczerpanie wszystkich zapasów. Izrael oskarża Hamas o zawłaszczanie pomocy humanitarnej i uzasadnia blokadę koniecznością wywierania presji na Hamas w celu uwolnienia zakładników. Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) skrytykowało plan, uznając go za sprzeczny z podstawowymi zasadami humanitarnymi. Hamas oskarżył Izrael o "szantaż" pomocą humanitarną i obarczył go odpowiedzialnością za pogarszającą się katastrofę humanitarną.
Izraelska armia wznowiła bombardowania i ofensywę w Strefie Gazy 18 marca, po dwumiesięcznym rozejmie. Spośród 251 osób porwanych 7 października 2023 roku, 58 nadal przebywa w Gazie, z czego 34 uznano za zmarłe.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X