Przejdź do treści
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
08:23 Eurostat: imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln
07:53 12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. W sobotę z tej okazji zostanie otwarty Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który powstał w Muzeum Pileckiego w Augustowie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Gosek oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz.18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Konserwatyści przejmują władzę w Belgii. Premierem Bart De Wever

Źródło: canva.com

Bart de Wever, który zostanie nowym premierem Belgii, w 20 lat praktycznie od zera zbudował najsilniejszą partię w w tym kraju. To zwolennik przyznania większej autonomii dwóch regionom państwa, niderlandzkojęzycznej Flandrii i francuskojęzycznej Walonii. Uważany jest za człowieka, który „żyje i oddycha polityką”.

Partie polityczne w Belgii porozumiały się w sprawie utworzenie nowego rządu, kończąc tym samym prawie osiem miesięcy skomplikowanych rozmów koalicyjnych. Premierem ma zostać Bart De Wever, lider prawicowego Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA). To partia, która należy w Unii Europejskiej do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, politycznej rodziny, której w Polsce członkiem jest Prawo i Sprawiedliwości.

Jak napisała agencja Belga, jego poprzednia retoryka, m.in. opisywanie Belgii jako „państwa upadłego” i krytykowanie transferów finansowych z Flandrii do Walonii, od dawna czyniła z niego kontrowersyjną postać, szczególnie we francuskojęzycznej Belgii.

"Jednak De Wever ciężko pracował, aby złagodzić swój wizerunek. Odrzucenie przez niego sojuszu ze skrajnie prawicową partią Vlaams Belang pomogło mu zwiększyć wiarygodność wśród polityków francuskojęzycznych, a jego zachowanie podczas rozmów koalicyjnych, chwalone przez czołowych negocjatorów, sugeruje bardziej pragmatyczne podejście. Podjął również wysiłki, aby poprawić swój francuski” 

- czytamy na stronach belgijskiej agencji prasowej.

„N-VA jest gotowa przejąć odpowiedzialność federalną i poprowadzić następny belgijski rząd, jeśli to, co jest konieczne, zostanie naprawdę zrobione” – powiedział De Wever. „Jestem gotowy zostać premierem, jeśli nastąpi postęp w reformach Wspólnot i jeśli dalszy rozwój autonomii Flandrii nie będzie tematem tabu” – dodał, cytowany przez Brussels Times.

Według tego brukselskiego portalu za jego sukcesem stoi fakt, że przekształcił N-VA z partii kampanii na rzecz jednej kwestii (niepodległość Flandrii) w partię polityczną o znacznie szerszym profilu prawicowym.

Jednak - jak informują media belgijskie - nadal istnieją wątpliwości co do jego prawdziwych intencji. De Wever upiera się, że jego celem jest rządzenie dla wszystkich Belgów, ale niektórzy podejrzewają, że zechce wykorzystać pozycję premiera do promowania swojego programu autonomii regionów.

De Wever karierę polityczną rozpoczął w 2004 roku, gdy został liderem stosunkowo nowej partii konserwatystów Nowy Sojuszu Flamandzki, wtedy jeszcze małej, która miała w parlamencie tylko jednego posła. W ciągu dwóch dekad od objęcia przez niego stanowiska partia ta rozrosła się do obecnie największej siły politycznej w kraju.

W 2013 roku De Wever został burmistrzem Antwerpii. Stanowisko to piastuje do dziś i zrezygnuje z niego dopiero, gdy zostanie oficjalnie zaprzysiężony na premiera kraju.

Rodzina, przyjaciele, współpracownicy i eksperci opisali De Wevera jako człowieka, który żyje i oddycha polityką. W listopadzie 2024 r. w belgijskich kinach wyświetlono dokument o nim zatytułowany „Bart De Wever: Politiek Beest” („Bart De Wever: Zwierzę polityczne”).

Poruszono w nim kwestię ostrych komentarzy, z których stał się znany. 

"Wszystko, co mówię, brzmi w mojej głowie zabawnie. Ale kiedy widzisz siebie, jak to mówisz, i widzisz reakcję innych, zauważasz, że wiadomości mogą być odbierane inaczej. Czasami jest to trochę niezręczne” 

– skomentował tę kwestię.

Po niemal 32 godzinach negocjacji, które zakończyły się w piątkowy wieczór, partie belgijskie zawarły porozumienie, które obejmuje zwiększenie wydatków na obronę w nadchodzących latach do minimalnego poziomu 2 proc. PKB uzgodnionego przez kraje NATO oraz ograniczenie migracji azylantów.

Źródło: Republika, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X


 


 


 

Wiadomości

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Najnowsze

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?