Ustawa zablokuje fałszywe recenzje restauracji i hoteli? O co chodzi
We Włoszech przygotowywany jest projektu mający położyć kres fałszywym recenzjom restauracji i hoteli w internecie. Zadowolenie z tej inicjatywy wyraziła już organizacja obrony praw konsumentów.
Fałszywe opinie
"Recenzje są w stanie w bezpośredni sposób wpłyąać na gospodarkę zmieniając w radykalny sposób decyzje konsumentów"
- oświadczyło stowarzyszenie w komunikacie.
Przywołano wyniki sondażu wskazujące, że 77 procent obywateli czyta recenzje przed zakupem artykułu lub dokonaniem rezerwacji lokalu czy miejsca noclegowego.
Jest projekt ustawy
Dlatego w ocenie Codacons konieczne jest zatrzymanie zjawiska fałszywych recenzji, a także ukaranie, również poprzez nakaz zamknięcia na czas określony, tych podmiotów, które kupują pakiety pozytywnych komentarzy do swojej działalności.
Projekt ustawy dotyczący małych i średnich firm, który trafił na obrady rządu Giorgii Meloni, to inicjatywa ministra do spraw przedsiębiorczości i Made in Italy Adolfo Urso.
Zapisano w nim, że konsument, który chce zrecenzować w sieci lokal gastronomiczny, hotel czy pensjonat, musi przedstawić swoją tożsamość i udokumentować, że był klientem tego miejsca.
Zmiana prawa
Ponadto według tego projektu recenzja musi zostać zamieszczona w ciągu 15 dni od skorzystania z usługi, którą chce się ocenić. Wymogi dotyczą samego tekstu: musi być on "wystarczająco szczegółowy" - podkreślono.
Właściciel restauracji lub hotelu będzie miał prawo do repliki, a w niektórych przypadkach może zażądać usunięcia recenzji; wtedy, gdy pochodzi ona sprzed co najmniej dwóch lat albo gdy udowodniono, że nie jest autentyczna.
Zabroniony zostanie wszelki handel recenzjami i pochwałami przy wykorzystaniu zniżek na usługi lub innych ofert.
Działalność platform, zamieszczających recenzje będzie nadzorowana przez włoski urząd regulacyjny do spraw mediów.
Zadowolenie z prac rządu nad propozycją takich rozwiązań wyraziła największa organizacja obrony praw konsumentów Codacons.
Działacze konsumenckiej organizacji poparli też wymóg podawania przez autorów swojej tożsamości.
Źródło: Republika, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.