Komisja prawna PE za uchyleniem immunitetu europosłom PiS

Komisja prawna Parlamentu Europejskiego (JURI) zarekomendowała we wtorek uchylenie immunitetów dwóm europosłom PiS: Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie na kwietniowej sesji europarlamentu.
W głosowaniu JURI, które odbyło się za zamkniętymi drzwiami i nie było imienne, za przyjęciem rekomendacji dotyczącej uchylenia immunitetu Wąsikowi i Kamińskiemu opowiedziała się zdecydowana większość z 25 członków komisji.
"Został przedstawiony raport sprawozdawcy na temat wniosków o uchylenie immunitetów zarówno posła Kamińskiego, jak i Wąsika, i te raporty zostały poddane pod głosowanie. JURI uznała, że sprawozdania należy przyjąć i zarekomendować całemu PE uchylenie immunitetów obydwu polityków" - przekazał po głosowaniu europoseł Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Michał Wawrykiewicz.
Będzie głosowanie
Ostateczną decyzję o uchyleniu immunitetu musi teraz przegłosować cały PE. Zgodnie z regulaminem nastąpi to już na jego najbliższej sesji, która odbędzie się w Strasburgu w dniach od 31 marca do 3 kwietnia. Pierwsze głosowania zaplanowane są na wtorek 1 kwietnia, wtedy też powinny zapaść decyzje w sprawie immunitetów. W kwestii Wąsika i Kamińskiego nie powinno być zaskoczeń, bo - jak powiedział dziennikarzom po głosowaniu w JURI europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek - "PE zwykle głosuje zgodnie z rekomendacjami komisji prawnej".
Po głosowaniu przewodnicząca PE Roberta Metsola przekaże decyzję obu eurodeputowanym PiS i właściwemu organowi w Polsce.
Wniosek od Bodnara
Wnioski o uchylenie immunitetów Wąsikowi i Kamińskiemu przekazał Metsoli prokurator generalny i minister sprawiedliwości Adam Bodnar pod koniec lipca ubiegłego roku. Prokuratura zarzuca im, że nie zastosowali się do prawomocnego wyroku sądu o zakazie pełnienia funkcji publicznych.
W JURI już odbyło się wysłuchanie obu eurodeputowanych: 31 stycznia komisja wysłuchała Kamińskiego, 18 lutego - Wąsika. Kamiński powiedział wówczas dziennikarzom, że uważa całą sprawę za motywowaną politycznie.
Jest "wola polityczna"
Europoseł PiS Tobiasz Bocheński podkreślił, że "PE nie jest sądem", a wtorkowa decyzja JURI "nie jest orzekaniem o winie europosłów". Jego zdaniem szybkość procedowania tej sprawy przez PE pokazuje jednak, że była "wola polityczna", by pozbawić Wąsika i Kamińskiego immunitetów.
Poza tą sprawą PE zajmuje się obecnie trzema wnioskami o uchylenie immunitetu polskim europosłom. Procedurę tę uruchomiono także w sprawie Michała Dworczyka, Daniela Obajtka i Grzegorza Brauna. We wtorek JURI przeprowadziła również wstępne rozpoznanie sprawy Obajtka; jego samego nie było na sali.
Źródło: PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Poranek Radia Republika
Wiadomości

Postawili głaz, teraz będą edukować Polaków ze "współwiny za Holocaust". Tak Niemcy zakłamują historię
Andrzej Duda wspiera Mołdawię. Prezydent Sandu: pana głos na scenie międzynarodowej był bardzo ważny dla mojego kraju [WIDEO]
Prezydent Miasta Chełm zaprasza na uroczyste obchody upamiętniające 82. Rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu.
Najnowsze

Postawili głaz, teraz będą edukować Polaków ze "współwiny za Holocaust". Tak Niemcy zakłamują historię

Prezydent Miasta Chełm zaprasza na uroczyste obchody upamiętniające 82. Rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu.

Kolejna gwiazda dołącza do Tańca z Gwiazdami. To wicemistrzyni olimpijska.

Rozłam w Polsce 2050? Bodnar rezygnuje z członkostwa w partii
