Przejdź do treści
22:05 Awaria Starlink na wielu kontynentach - użytkownicy internetu satelitarnego Starlink zgłaszają problemy z dostępem do usługi
20:05 Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka bije na alarm - jej zdaniem Waldemar Żurek, nowy minister sprawiedliwości, może planować siłowe przejęcie siedziby KRS
18:45 USA: Hulk Hogan nie żyje - legendarny wrestler i symbol amerykańskiej popkultury zmarł w wieku 71 lat
17:03 NASZ NEWS: Prokuratura Tuska znów atakuje opozycję ws. „linii Wisły” - śledczy przyśpieszają postępowanie mimo coraz większych wątpliwości co do podstaw prawnych
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką na spotkanie w dniu 28 lipca w Izbie Rzemiosła przy ulicy Prostej 38 w Olsztynie o godz. 17:00
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Słupsku zaprasza na Marsz przeciwko masowej imigracji. Ruszamy 27 lipca o godz. 16:00 na moście przy Młodzieżowym Domu Kultury na Bulwarach Słupskich
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Garwolinie i Poseł Grzegorz Woźniak zapraszają do złożenia podpisów pod wnioskiem o referendum ws nielegalnej migracji, 26 lipca w godz. 8.30-11.00 na "rynku" w Garwolinie ul.Targowa
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Komisja Europejska: Nie będzie funduszy unijnych na druty kolczaste czy mury

Źródło: Fot. PAP/Marcin Onufryjuk

Od dawna stoimy na stanowisku, że nie będzie funduszy unijnych na druty kolczaste czy mury - powiedział rzecznik KE Stefan De Keersmaecker pytany o słowa Manfreda Webera, przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim, który zaapelował o sfinansowanie przez UE fizycznego ogrodzenia na granicy z Białorusią.

- Powinniśmy pamiętać o historycznym znaczeniu zburzenia murów i ogrodzeń dzielących kontynent europejski. Misją Unii Europejskiej jest budowanie Europy, która dalej rozwija prawa podstawowe, wolność, demokrację, równość i rządy prawa. Dlatego Komisja nigdy nie finansowała murów ani ogrodzeń - powiedział Stefan De Keersmaecker.

Zarządzanie granicami

Dodał, że Komisja, we współpracy z agencjami unijnymi, aktywnie wspiera długoterminowe, zaawansowane rozwiązania w zakresie zarządzania granicami i nadzoru granic "zgodnie z europejskimi wartościami i prawem europejskim poprzez zaangażowanie znacznych zasobów finansowych i ludzkich".

- Jest to główny powód, dla którego decydujemy się skoncentrować nasze wsparcie finansowe nie na podstawowej infrastrukturze, ale na zintegrowanych rozwiązaniach w zakresie zarządzania granicami, które zapewniają, że nielegalne przekroczenia granicy nie pozostaną niewykryte i które są powiązane ze skutecznym i szybkim zarządzaniem migracją i systemem azylowym. Naszym celem jest wykorzystywanie funduszy UE zawsze tam, gdzie mają one największą wartość dodaną i zgodnie z naszymi wartościami i prawami podstawowymi - zaznaczył De Keersmaecker.

Jak dodał, w ostatnim cyklu finansowania (2014-2020) państwom członkowskim przyznano łącznie 2,8 mld euro na długoterminowe projekty zarządzania granicami oraz pomoc w sytuacjach nadzwyczajnych. W tym okresie finansowania (2021–2027) Komisja przeznaczy 6,4 mld euro dla państw członkowskich na zarządzanie granicami. Fundusze UE wspierają zintegrowane systemy zarządzania granicami, infrastrukturę, sprzęt i personel.

- Pracownicy agencji UE, EASO, Frontexu i Europolu są gotowi do rozmieszczenia na granicach zewnętrznych, aby w razie potrzeby pomóc państwom członkowskim. Jesteśmy również gotowi do udzielenia dalszej pomocy w razie potrzeby. Nowe systemy informacyjne, takie jak system wjazdu/wyjazdu, pomogą poprawić jakość i skuteczność kontroli oraz wykrywania oszustw związanych z dokumentami i tożsamością. Europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż pomoże zidentyfikować wszelkie zagrożenia związane z bezpieczeństwem lub nielegalną migracją, jakie mogą stwarzać osoby zwolnione z obowiązku wizowego, zanim jeszcze dotrą do granic UE. Ponadto do 2023 r. systemy informacyjne służące do zarządzania granicami i migracjami powinny stać się w pełni interoperacyjne, zapewniając funkcjonariuszom straży granicznej informacje potrzebne do kontrolowania wjazdu do UE i zarządzania ryzykiem w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia i migracji - powiedział rzecznik KE.

Zdania są podzielone

Manfred Weber, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim, poinformował w tym tygodniu, że popiera apel 12 państw członkowskich o sfinansowanie fizycznej bariery za unijnej pieniądze na granicy UE.

- EPL w Parlamencie Europejskim bardzo trudno jest zrozumieć, dlaczego UE nie może sfinansować fizycznego ogrodzenia na granicy z Białorusią – powiedział Weber „Politico”.

- Toczy się wojna hybrydowa, nie powinniśmy być naiwni. To kwestia obrony i upewnienia się, że to my decydujemy, komu wolno wjechać do Europy, a nie dyktatorowi Łukaszence - dodał.

Weber dodał, że kraje takie jak Litwa, Łotwa i Polska zasługują na „nasze pełne wsparcie w tym mobilizację funduszy na budowę fizycznej granicy”.

Unijny fundusz zarządzania granicami może być legalnie wykorzystany do budowy fizycznej bariery i jest już wykorzystywany w kwestiach związanych z zarządzaniem granicami, w tym infrastrukturą i elektroniką.

Na początku października grupa 12 krajów UE wezwała Brukselę do szybkiego stworzenia konkretnych rozwiązań i mocnej odpowiedzi, by zmierzyć się z instrumentalizacją nielegalnej migracji i innymi zagrożeniami hybrydowymi. W tym kontekście pojawił się apel o reformę kodeksu granicznego Schengen, który reguluje wspólne zasady przemieszczania się w UE. Pod listem podpisały się: Austria, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Grecja, Węgry, Litwa, Łotwa, Polska i Słowacja.

 
PAP

Wiadomości

Intel rezygnuje z inwestycji w Polsce

Gigant miał zainwestować 4,6 mld dolarów pod Wrocławiem. Rezygnuje

Przełomowe odkrycie w sprawie Urana

Spokojnie, to tylko awaria. Musk wydał komunikat ws. Starlinka

Raków Częstochowa pewnie pokonał 3:0 wicemistrza Słowacji

Sharon Osbourne zabrała głos po śmierci Ozzy’ego. Odpowiedziała na hołd znanego muzyka

Zbigniew Ziobro ostro o nowym ministrze: To sędzia, który łamał konstytucję!

Wieczorni goście Republiki o rekonstrukcji, panice Tuska i nowym układzie władzy

Starlink nie działa na całym świecie! Użytkownicy alarmują

Lekarze oburzeni słowami Tuska. To hejt wobec medyków!

Rząd Tuska sięga po zemstę! Kukiz demaskuje prawdziwy cel rekonstrukcji

Teheran gotów wrócić do stołu negocjacyjnego. Kluczowe żądania wobec USA

Żurek ministrem bez pełni władzy. Rząd Tuska zaczyna od skandalu prawnego

Pululu bohaterem Jagiellonii! Gol w doliczonym czasie dał zwycięstwo w Serbii

Remis na wagę złota! Legia wyrównała w samej końcówce

Małgorzata Rozenek-Majdan na koncercie Jennifer Lopez w ekskluzywnym tureckim kurorcie! Polskie celebrytki na wakacjach dla milionerów

Najnowsze

Intel rezygnuje z inwestycji w Polsce

Gigant miał zainwestować 4,6 mld dolarów pod Wrocławiem. Rezygnuje

Sharon Osbourne zabrała głos po śmierci Ozzy’ego. Odpowiedziała na hołd znanego muzyka

Ministrem Sprawiedliwości został sędzia, który naruszał najważniejsze postanowienia Konstytucji - pisze Zbigniew Ziobro.

Zbigniew Ziobro ostro o nowym ministrze: To sędzia, który łamał konstytucję!

Monika Borkowska program

Wieczorni goście Republiki o rekonstrukcji, panice Tuska i nowym układzie władzy

starlink awaria

Starlink nie działa na całym świecie! Użytkownicy alarmują

przełomowe odkrycie ws. planety Uran

Przełomowe odkrycie w sprawie Urana

Chwilowa awaria systemu Starlink. Antena zamieszczona na dachu domu

Spokojnie, to tylko awaria. Musk wydał komunikat ws. Starlinka

Raków Częstochowa pewnie pokonał 3:0 wicemistrza Słowacji