Przejdź do treści
Radio Republika Gościem poranka w Radiu Republika w środę, 2 lipca, o godz. 07:08 będzie prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski.
20:50 Sejm: Marszałek Szymon Hołownia potwierdził, że na 6 sierpnia br. zwoła posiedzenie Zgromadzenia Narodowego i odbierze przysięgę od prezydenta elekta Karola Nawrockiego
Wydarzenie 2.07(środa). Od godz.15.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji! 
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Sąd Najwyższy: Kobieta to płeć biologiczna – przełomowy wyrok

Źródło: canva.com

Londyński Sąd Najwyższy ogłosił dziś, że definicja prawna kobiety odnosi się do płci biologicznej. W ten sposób wydał orzeczenie w sprawie sporu między szkockimi aktywistami a rządem Szkocji, który w przyjętej ustawie uwzględnił osoby transpłciowe posiadające certyfikat zmiany płci. Normalność zwyciężyła.

Sąd orzekł. Normalność zwyciężyła

Dziś zapadł wyrok w sprawie, która od kilku lat (pod naciskiem aktywistów) dzieliła opinię publiczną w Wielkiej Brytanii. Londyński Sąd Najwyższy ogłosił, że definicja kobiety w obowiązującej od 2010 roku ustawie o równości odnosi się wyłącznie do płci biologicznej. Decyzja ta ma istotne konsekwencje dla kwestii prawnych związanych z osobami transpłciowymi, które uzyskały certyfikat zmiany płci. Sędziowie, w tym trzy osoby płci męskiej i dwie kobiety, zgodnie orzekli, że nie ma podstaw do uznawania osób transpłciowych za kobiety w sensie prawnym, jeśli chodzi o kwestie takie jak równość płci w zarządach instytucji publicznych.

Pod sądem aktywiści

Pod budynkiem Sądu Najwyższego zgromadził się tłum, który nie krył emocji związanych z wyrokiem. Wielu z protestujących trzymało transparenty z hasłami, które były jednoznacznym apelem do obrony tradycyjnego rozumienia płci. Hasła takie jak „Kobiety to dorosłe ludzkie samice” oraz „Mężczyzna nie może być lesbijką” wyrażały silne stanowisko aktywistów, którzy sprzeciwiają się uznawaniu osób transpłciowych za kobiety w sensie prawnym. Wśród protestujących znalazła się także grupa kobiet, które zebrały się przy pomniku Millicent Fawcett – jednej z najwybitniejszych postaci sufrażystek, która była pierwszą Angielką posiadającą dyplom lekarza i pierwszą burmistrzynią.

Sędzia Patrick Hodge i stanowisko sądu

Sędzia Sądu Najwyższego, Patrick Hodge, w uzasadnieniu wyroku podkreślił, że definicja kobiety w ustawie o równości ma podstawy biologiczne, a nie deklaratywne. Zaznaczył również, że wyrok nie powinien być traktowany jako wygrana jednej strony nad drugą, ponieważ prawo wciąż zapewnia osobom transpłciowym ochronę przed dyskryminacją. Dodał, że decyzja jest zgodna z rzeczywistością biologiczną, nie zaś z dokumentami, które potwierdzają uzgodnienie płci.

Kobiety zadowolone z wyroku

Wyrok spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem aktywistów z organizacji For Women Scotland, którzy od lat sprzeciwiają się włączeniu osób transpłciowych do definicji kobiet w ustawie. Trina Budge, liderka organizacji, stwierdziła w rozmowie z dziennikiem "Daily Telegraph", że jest to „absolutne zwycięstwo praw kobiet”, podkreślając, że dzięki wyrokowi zachowano ochronę praw kobiet, szczególnie w kontekście ich reprezentacji w instytucjach publicznych. Organizacja Sex Matters, specjalizująca się w kwestiach praw człowieka, również powitała wyrok jako sukces. W oświadczeniu podkreślono, że Sąd Najwyższy udzielił właściwej odpowiedzi, uznając, że płeć męska i żeńska jest związana z rzeczywistością biologiczną, a nie z dokumentami.

Źródło: Republika, The Guardian

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Skandal z oszustwami przy dotacjach UE. Rezygnacja w rządzie

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany

Bombowce B-2 mogą mieć "jeszcze jeden kurs"?

Sztuczna inteligencja pomoże nam rozmawiać ze zwięrzętami

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Manowska: wybory wygrał Karol Nawrocki! Prezes Sądu Najwyższego o kuriozalnej narracji bodnarowców

Politycy w Republice o chaosie po stronie władzy i kompromitacji Bodnara

Manowska: Każdy protest analizowaliśmy. Żadnego nie zlekceważono

Hołownia: 6 sierpnia odbiorę przysięgę prezydencką od Nawrockiego

Tusk zrobi porządek na granicy... ale z Ruchem Obrony Granic! Niemcy niewinni

Reparacje od Niemiec. Mocne słowa dr Kidy w Parlamencie Europejskim

Marcin Wiącek: Prezydent powinien objąć urząd w terminie

PILNE: Tadeusz Duda nie żyje. Koniec obławy w Starej Wsi

Duda i Wojtaszek w czołowej setce światowego rankingu FIDE

Najnowsze

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Bombowce B-2 mogą mieć "jeszcze jeden kurs"?

Sztuczna inteligencja pomoże nam rozmawiać ze zwięrzętami

Manowska: wybory wygrał Karol Nawrocki! Prezes Sądu Najwyższego o kuriozalnej narracji bodnarowców

Politycy w Republice o chaosie po stronie władzy i kompromitacji Bodnara

Skandal z oszustwami przy dotacjach UE. Rezygnacja w rządzie

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany