Już w piątek czeka nas niespotykane zjawisko astronomiczne – całkowite zaćmienie księżyca. To, które ujrzymy już wieczorem, będzie najdłuższe od 100 lat. Dziś przypada również dzień, w którym panują wyjątkowo dobra warunki do obserwacji Marsa.
Zaćmienie Księżyca powstaje, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi. Rekordowe długie zaćmienie wynika z faktu, że orbita Księżyca jest elipsą i akurat teraz znajduje się możliwie najdalej Ziemi, pozostając tym samym najdłużej w jej cieniu. Podczas zaćmienia, Księżyc przyjmie czerwoną barwę.
Aby móc w pełni nacieszyć się rzadkim zjawiskiem, należy znaleźć odsłoniętą przestrzeń. Każdy, kto chce od początku obserwować to zjawisko powinien znaleźć miejsce, które od wschodniej strony nie będzie zabudowane lub nie będzie tam drzew, ponieważ, zaćmienie zacznie się kiedy Księżyc będzie wschodził.
Do obserwacji nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt. Jeśli pogoda dopisze i niebo okażę się być bezchmurne, dostrzeżemy Księżyc gołym okiem.
Okazuje się, że to nie jedyna "atrakcja" dzisiejszego wieczoru. Miłośnicy astronomii zacierają ręce, ponieważ dzisiejszej nocy przypadać będzie opozycja Marsa - znajdzie się dokładnie naprzeciwko Ziemi względem Słońca. Trzy dni później zbliży się do naszej planety na najmniejszą odległość od 2003 roku.
Zaćmienie Księżyca rozpocznie się ok. 21:30; potrwa ono godzinę i 43 minuty.
The longest lunar eclipse this century will coincide with Mars' closest approach to Earth in 15 years on Friday https://t.co/TbTgdeuZ1F pic.twitter.com/qcfuCuiT6C
— CBS News (@CBSNews) 26 lipca 2018
The longest total lunar eclipse of the century is coming ! pic.twitter.com/BuxK71r1dx
— Space (@worIdspaces) 27 lipca 2018