Prezydent Donald Trump przedstawił kryzysowy plan mający ograniczyć skutki kryzysu opioidowego, który w samym 2016 r. kosztował życie ponad 40 tys. Amerykanów. Propozycje zostały zaprezentowane w New Hampshire, stanie, gdzie odnotowuje się największą liczbę zgonów z powodu przedawkowania środków odurzających.
W swoim przemówieniu Trump oznajmił, że „USA muszą być bezwzględne, jeśli chodzi o walkę z opioidami” (należą do nich m.in. kodeina, morfina i heroina).
Stanowczość ta może oznaczać wprowadzenie kary śmierci dla dilerów oraz przemytników środków odurzających. Realizacja całej listy prezydenckich celów, ma pochłonąć ok. 6 mld dol. w latach 2018–2019.
– Aby ograniczyć zjawisko kryzysu opioidowego, należy działać dwutorowo – mówi „Codziennej” Piotr Jabłoński, dyrektor polskiego Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
Pierwszą kwestią jest zwiększenie kontroli nad dystrybucją opioidów wydawanych na receptę, aby substancje te były wykorzystywane wyłącznie w celach medycznych.
– Nie należy również zapominać o edukacji publicznej i profilaktyce. To może jest najtrudniejsze, ale z pewnością najskuteczniejsze – dodaje dyrektor Jabłoński.
Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".
Serdecznie polecamy piątkowe wydanie "Codziennej":
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Ziemkiewicz: prawybory w PO to cyrk, Tusk podjął już decyzje i żadne głosowanie SMS-em tego nie zmieni
Saryusz-Wolski wyjaśnia Elonowi Muskowi: Niemcy największym beneficjentem UE, a nie płatnikiem
Kampania prezydencka ruszy 8 stycznia 2025 roku
Sprawa księdza Olszewskiego. Trudne pytanie do Bodnara