Przejdź do treści
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Ważne Bazylika pw. Św. Krzyża w Warszawie, 1 kwietnia, godz. 20.00, Msza św. w intencji śp. Barbary Skrzypek
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Piotrem Kaletą, posłem PiS. Spotkanie odbędzie się 1 kwietnia, o godz. 18:00 - przy ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Łuków zaprasza 2 kwietnia, o godz. 18:40, na spotkanie z Adamem Borowskim. Odbędzie się ono w Sali Konferencyjnej Budynku Poklasztornego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 41 w Łukowie
Wydarzenie Bydgoski Klub Gazety Polskiej w imieniu Bydgoskich Patriotów zaprasza 2 kwietnia na Bydgoski Marsz Pamięci Jana Pawła II. Początek zgromadzenia o godz. 19 na Starym Rynku (marsz wyruszy o godz. 20)
NBP Mamy 480 ton złota! – poinformował prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego

Policjantka w Kanadzie wyraziła swoje poglądy. Kazali jej odejść

Źródło: screenshot/youtube.com/Foundation for a Path Forward

Wiceprzewodnicząca Rady Policji w Vancouver, została zmuszona do rezygnacji ze stanowiska po opublikowaniu postów w mediach społecznościowych. Władza uznała je za kontrowersyjne.

W jednym ze swoich postów Comfort Sakoma-Fadugba krytykowała „masową imigrację” i „zanikanie wspólnej tożsamości Kanady”. W innym podważała sens obchodzenia Diwali w szkołach, twierdząc, że „sekularyzm nie służy neutralności religijnej, lecz usuwaniu wartości chrześcijańskich z życia dzieci”. Kolejne wpisy odnosiły się do kultury „woke”, krytykując zjawisko konfliktów pokoleniowych oraz tematykę zmian płci. Poruszyła  także kwestie dotyczące niewolnictwa.  

Na posty zareagowała sama Rada Policji w Vancouver. Zarzuty wobec Sakomy-Fadugby wskazywały na to, że jej poglądy są „niezgodne” z kodeksem etycznym rady. Przewodniczący Frank Chong podkreślił, że jej komentarze nie wpisują się w wartości organizacji i zażądał jej rezygnacji, która została przyjęta.

Minister bezpieczeństwa publicznego Kolumbii Brytyjskiej, Garry Begg, nazwał komentarze „szerzącymi nienawiść i podziały”. Z kolei burmistrz Vancouver, Ken Sim, stwierdził, że opinie Sakomy-Fadugby „nie odzwierciedlają polityki miasta ani wartości rady”. Konserwatywna polityk Elenore Sturko uznała jej rezygnację za słuszną, podkreślając, że takie komentarze podważają zaufanie publiczne do policji.

Sakoma-Fadugba, imigrantka z Nigerii, tłumaczyła, że jej posty zostały wyrwane z kontekstu. Przeprosiła za wywołane szkody, dodając, że chciała wyrazić troskę o jedność Kanady. 

„Nie miałam na celu szerzenia podziałów. Chciałam podkreślić potrzebę większej jedności w naszym kraju” – mówiła.

Ta sytuacja rodzi pytania o granice wolności słowa w demokratycznym społeczeństwie. Czy wyrażanie osobistych poglądów, nawet jeśli są one niepopularne, powinno prowadzić do tak poważnych konsekwencji, jak utrata stanowiska? W erze poprawności politycznej, w której coraz więcej osób obawia się publicznie wypowiadać swoje zdanie, coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których jednostki są wykluczane z życia zawodowego za swoje przekonania. 

Krytycy zwracają uwagę, że ograniczanie możliwości wyrażania poglądów stanowi zagrożenie dla fundamentów demokracji. Wolność słowa, jako podstawowe prawo, powinna pozwalać na otwartą dyskusję, nawet na tematy trudne i kontrowersyjne. Jednak w praktyce polityczna poprawność coraz częściej działa jak kaganiec, który tłumi niezgodne z głównym nurtem opinie.

Rezygnacja Sakomy-Fadugby to kolejny przykład, jak łatwo można przekroczyć granicę pomiędzy promowaniem tolerancji a narzucaniem jednego słusznego sposobu myślenia. W tym kontekście rodzi się pytanie: czy naprawdę żyjemy w społeczeństwie, które szanuje prawo do własnego zdania, czy raczej w świecie, w którym wypowiadanie „niewłaściwych” słów niesie za sobą ogromne konsekwencje?

Comfort Sakoma-Fadugba otrzymała mnóstwo słów wsparcia w mediach społecznościowych, także od Hindusów: 

Popieram Comfort Sakoma-Fadugba w 100%. Fakt, że została zmuszona do rezygnacji za zgodne z faktami komentarze, mówi wiele o tym, jak nisko upadło kanadyjskie społeczeństwo.  - pisze na platformie X Facet z Indii Wschodnich.

 

Źródło: Republika/CBC/CTV News

Wiadomości

TYLKO U NAS

Matecki działa z aresztu. Składa interpelacje mimo represji i choroby

Trump ostrzega: jeśli Zełenski to zrobi, będzie miał duże problemy

Tajny dokument Pentagonu wskazuje głównego wroga USA

Trump nie wyklucza trzeciej kadencji! "Są metody, nie żartuję"

Tydzień, który wstrząśnie światem? Cła zawisły nad wieloma

Mężczyzna w stanie ciężkim po ataku niedźwiedzia

Najdłużej urzędujący burmistrz w Polsce ma następcę

Lucy Thomson straciła koronę Miss Szkocji! Pogryzła ludzi

Koniec ery prywatności? Nadchodzi Dzień Q... Globalna panika

Anglicy bez lęku przed USA. Biorą, co chcą

W Klubie Republiki o zatrzymaniach, aresztach wydobywczych i łamaniu praworządności

Litwa: nurkom udało się podczepić linę do zatopionego pojazdu żołnierzy USA

Miał napaść na 14-latkę. Jest wniosek o areszt

PŚ w skokach. Tschofenig rozbił bank, Wąsek najlepszym z Polaków

Według posłanki KO prezydencja w UE jest ważniejsza niż 1000-lecie Królestwa Polskiego

Najnowsze

Matecki działa z aresztu. Składa interpelacje mimo represji i choroby

TYLKO U NAS

Tydzień, który wstrząśnie światem? Cła zawisły nad wieloma

Mężczyzna w stanie ciężkim po ataku niedźwiedzia

Najdłużej urzędujący burmistrz w Polsce ma następcę

Lucy Thomson straciła koronę Miss Szkocji! Pogryzła ludzi

Trump ostrzega: jeśli Zełenski to zrobi, będzie miał duże problemy

Tajny dokument Pentagonu wskazuje głównego wroga USA

Trump nie wyklucza trzeciej kadencji! "Są metody, nie żartuję"