Przejdź do treści

UE wobec Gruzji: zawieszenie ruchu bezwizowego i możliwe sankcje

Źródło: UE zaostrza kurs wobec Gruzji - x.com/@kajakallas

Unia Europejska podjęła zdecydowane kroki w odpowiedzi na sytuację polityczną w Gruzji.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola wyraziła solidarność z narodem gruzińskim podczas otwarcia sesji plenarnej 16 grudnia, potępiając represje wobec opozycji i użycie siły przeciwko pokojowym demonstrantom.

 

Parlament Europejski wzywa do sankcji

Metsola wezwała wszystkie 27 państw członkowskich UE do wspólnego działania i uzgodnienia sankcji wobec osób odpowiedzialnych za przemoc wobec protestujących. Ogłosiła również, że prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili została zaproszona do Parlamentu Europejskiego w celu omówienia dalszych kroków.

Roberta Metsola: „Do narodu gruzińskiego: widzimy was, słyszymy was i wspieramy was. Parlament Europejski zdecydowanie potępia represje wobec gruzińskiej opozycji oraz użycie siły przeciwko pokojowym demonstrantom – działania te są niezgodne z europejską drogą Gruzji.”

 

UE zawiesza ruch bezwizowy dla gruzińskich dyplomatów

16 grudnia Rada Ministrów Spraw Zagranicznych UE zdecydowała o zawieszeniu ruchu bezwizowego dla posiadaczy gruzińskich paszportów dyplomatycznych. Decyzję ogłosiła Wysoka Przedstawicielka UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, Kaja Kallas. Podczas spotkania omówiono również możliwość nałożenia sankcji na wysokich rangą gruzińskich urzędników.

„Sytuacja w Gruzji nie rozwija się w pozytywnym kierunku dla jej obywateli - powiedziała Kallas. -Obserwujemy rosnącą presję na opozycję i ograniczenia wolności mediów. Wstrzymujemy finansowanie oraz kontakty polityczne z gruzińskim rządem. Dziś podjęliśmy decyzję o zawieszeniu ruchu bezwizowego dla posiadaczy gruzińskich paszportów dyplomatycznych.

 

Sankcje ze strony Estonii, Litwy i Ukrainy

15 grudnia Estonia nałożyła sankcje na 14 członków rządzącej partii Gruzińskie Marzenie, w tym na przewodniczącego partii Irakliego Kobachidze. Tego samego dnia Litwa ogłosiła sankcje wobec 17 gruzińskich polityków, również obejmujące Kobachidze.

Wcześniej, 5 grudnia, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret nakładający sankcje na gruziński rząd, oświadczając, że są one wymierzone w „część rządu, która oddaje Gruzję w ręce Putina”.

Rząd Gruzji oskarżył Litwę i Estonię o „mentalność z czasów sowieckich” oraz działanie „pod wpływem stron trzecich”. W oświadczeniu podkreślono, że pomimo 33 lat niepodległości, oba kraje wciąż przejawiają sowiecką mentalność. Gruzińskie władze zadeklarowały jednak utrzymanie „jednostronnych relacji” z tymi państwami w celu zachowania stabilności regionalnej.

 

Sprzeciw Węgier i Słowacji

Decyzja o zawieszeniu ruchu bezwizowego dla gruzińskich dyplomatów została poparta przez większość kwalifikowaną członków Rady UE. Przeciwko opowiedziały się Węgry i Słowacja. Komisja Europejska pracuje nad formalnym dokumentem w tej sprawie, który ma zostać przedstawiony w najbliższych dniach.

 

Przekierowanie wsparcia na społeczeństwo obywatelskie

Unia Europejska zapowiedziała, że wsparcie finansowe, które wcześniej trafiało do gruzińskich władz, zostanie przekierowane na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów w Gruzji.


„Będziemy nadal wspierać gruzińskie społeczeństwo - zapewniła Kallas. - Wsparcie, które wcześniej trafiało do władz, zostanie przekierowane na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów. Podobnie jak naród syryjski miał prawo decydować o swojej przyszłości, tak i Gruzini powinni sami zdecydować, jak ma wyglądać ich kraj.”

 

Zaproszenie dla prezydent Zurabiszwili

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola zaprosiła prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili do Brukseli, aby omówić najbardziej efektywne kroki w kierunku europejskiej przyszłości Gruzji.

„Stoimy po stronie Gruzji na jej drodze ku europejskiej przyszłości, a nasze drzwi zawsze pozostaną otwarte" - zapewniła Roberta Metsola.

Źródło: Republika/Jam News

Wiadomości

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Stanowski chce być kandydatem, ale nie prezydentem

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych pożaru w tureckim hotelu

Najnowsze

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki