Przejdź do treści

KE uruchamia procedurę naruszeniową przeciwko Polsce. „To napaść na polską konstytucję”

Źródło: Fot. Canva

Komisja Europejska poinformowała w środę o uruchomieniu przeciwko Polsce procedury w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z orzecznictwem polskiego Trybunału Konstytucyjnego. - Wczorajszy wyrok TSUE jest elementem zaplanowanej akcji - skomentował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.


- Zdaniem Komisji polski Trybunał Konstytucyjny naruszył art. 19 pkt 1 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) poprzez swoje dwa ostatnie orzeczenia. W konsekwencji tych orzeczeń osoby stające przed polskim sądem nie mają pełnych gwarancji opisanych w tym artykule. Uważamy, że to orzecznictwo narusza ogólne zasady niezawisłości, nadrzędności, skuteczności i jednolitości stosowania prawa unijnego oraz wiążących skutków orzeczeń TSUE - uzasadnił decyzję o wszczęciu procedury komisarz UE ds. gospodarki Paolo Gentiloni, który na konferencji prasowej w Brukseli informował o przebiegu cotygodniowego posiedzenia komisarzy unijnych.

Wspomniany przez przedstawiciela KE fragment TUE brzmi: "Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej obejmuje Trybunał Sprawiedliwości, Sąd i sądy wyspecjalizowane. Zapewnia on poszanowanie prawa w wykładni i stosowaniu Traktatów. Państwa Członkowskie ustanawiają środki zaskarżenia niezbędne do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej w dziedzinach objętych prawem Unii".

- Uważamy również, że (polski) TK nie spełnia już wymogu niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego na mocy prawa, czego wymaga traktat. Unia Europejska jest wspólnotą wartości i prawa. Prawa Europejczyków na mocy traktatów muszą być chronione bez względu na to, gdzie żyją w Unii Europejskiej - dodał.

Polska ma dwa miesiące, by odnieść się do treści pisma

Komisja postanowiła uruchomić procedurę w związku z dwoma wyrokami TK. 14 lipca br. Trybunał orzekł, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP. W uzasadnieniu wyroku TK wskazano, że Unia Europejska nie może zastępować państw członkowskich w tworzeniu regulacji dotyczących ustroju sądów i gwarancji niezawisłości sędziów.

Z kolei 7 października br. polski TK uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Zdecydowany sprzeciw polityków

Uruchomienie procedury naruszeniowej wobec Polski przez Komisję Europejską skomentowali politycy m.in. premier Mateusz Morawiecki.

- Bardzo głęboko nie zgadzam się z taką tezą podstawową, że TK nie spełnia jakichś wymogów. Mogę tylko z wdzięcznością myśleć o fachowych pracach, decyzjach i werdyktach Trybunału Konstytucyjnego - powiedział premier.

Z kolei Beata Szydło uważa, że KE chce pozbawić Polskę prerogatyw suwerennego państwa.

- To już nie jest spór prawny, to atak na polską Konstytucję i podstawy polskiej państwowości - oznajmiła.

Komisja Europejska rozpoczyna postępowanie przeciwko Polsce, negując funkcjonowanie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. To już nie jest spór prawny, to atak na polską Konstytucję i podstawy polskiej państwowości. KE chce pozbawić Polskę prerogatyw suwerennego państwa.

— Beata Szydło (@BeataSzydlo) December 22, 2021

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta jest zdania, że wczorajszy wyrok TSUE jest elementem zaplanowanej akcji.

- Dzisiaj w oparciu o tezy wyroku KE wszczyna postępowanie i chce podporządkować prawu unijnemu Trybunał Konstytucyjny w Polsce. To napaść na polską konstytucję i naszą suwerenność - powiedział. 

Oto przepis Konstytucji Rumunii, który TSUE wczoraj pozwolił sądom krajowym pomijać. Analogiczny przepis mamy w polskiej konstytucji. Dzisiaj KE atakuje właśnie Polskę. Realizowana jest operacja podporządkowania UE sądów konstytucyjnych, czyli TSUE chce oceniać konstytucję sam! pic.twitter.com/xMVN5jQcKN

— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) December 22, 2021

- Politycy Europejskiej Partii Ludowej uzgodnili z sędziami TSUE wyrok w sprawie Polski - napisał Paweł Lisiecki. 

„KE podjęła decyzję o uruchomieniu procedury naruszeniowej przeciwko Polsce w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.”
Co znaczy w tłumaczeniu na język polski: Politycy Europejskiej Partii Ludowej uzgodnili z sędziami TSUE wyrok w sprawie Polski.

— Paweł Lisiecki ????????????‍????‍????‍???? (@lisieckipawel) December 22, 2021

Niezadowolenia nie kryją również publicyści 

- TSUE cichcem diametralnie zmienił formułę UE z organizacji suwerennych państw działających w ramach zawartych traktatów w federalne oberpaństwo poddane despotyzmowi samozwańczej „oświeconej elity” - twierdzi Ziemkiewicz. 

Może zajęci pierdołami typu „obrona TVN” nie zauważyliście, że TSUE cichcem diametralnie zmienił formułę UE z organizacji suwerennych państw działających w ramach zawartych traktatów w federalne oberpaństwo poddane despotyzmowi samozwańczej „oświeconej elity”

KURWA to nie żart! https://t.co/b0zBsm010M

— Rafał A. Ziemkiewicz (@R_A_Ziemkiewicz) December 22, 2021

- Czy sejm RP mógłby już uznać TSUE za organizację przestępczą? - pyta prześmiewczo w mediach społecznościowych Krzysztof Karnkowski. 

Czy sejm RP mógłby już uznać TSUE za organizację przestępczą?

— Krzysztof Karnkowski (@karnkowski) December 22, 2021
PAP

Wiadomości

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Stanowski chce być kandydatem, ale nie prezydentem

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych pożaru w tureckim hotelu

Nawrocki: nigdy nie podpiszę ustawy zwiększającej wiek emerytalny Polek i Polaków

Morawiecki o relacjach polsko-amerykańskich: „Zaprzysiężenie Trumpa zwiastuje zmiany w Europie”

PiS oczekuje wypłaty subwencji po decyzji Sądu Najwyższego

Małecki: Tusk boi się przegranych wyborów

Najnowsze

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha