Przejdź do treści
19:15 Ryszard Cyba, który w 2010 roku zabił działacza PiS Marka Rosiaka, a drugiego poważnie ranił, zostanie umieszczony w szpitalu psychiatrycznym - taką decyzję podjął Sąd Rejonowy w Wołowie
18:20 Leon XIV przyjął na audiencji w Castel Gandolfo prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego
17:02 Sport: Historyczny wynik Igi Świątek - Polka zagra w półfinale Wimbledonu
16:10 RCB: Uwaga! 09-10.07 prognozowane intensywne opady deszczu. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe - brzmi komunikat RCB wydany w środę przed godz. 16
16:00 W Sejmie odbywa się pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu "Ruch Obrony Granic" - do Warszawy przyjechali wolontariusze ROG z całej Polski
14:46 IMGW: 4 stacje hydrologiczne z rekordem dobowego intensywnego opadu deszczu
14:18 Poznań: Dożywocie dla obcokrajowca m.in. za brutalne zabójstwo w Środzie Wlkp.
14:07 Świat: Grecja przestanie przyjmować wnioski o azyl dla migrantów przybywających na łodziach z Afryki
12:23 Politycy PiS o Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej: Inicjatywa przechodzi w fazę realizacji
12:09 ETPCz: Rosja dopuściła się łamania praw człowieka w Ukrainie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

KE: Jest strategia szczepień dla państw członkowskich Unii

Źródło: Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL

Dzień przed dyskusją szefów państw i rządów na szczycie UE ws. pandemii Komisja Europejska przedstawiła zbiór propozycji, które mają pomóc państwom członkowskim uporać się z wyzwaniami związanymi ze szczepieniami na Covid-19.

Do tej pory KE podpisała trzy umowy z dostawcami potencjalnej szczepionki na koronawirusa, ale na razie nie ma żadnego gotowego preparatu. Bruksela chce jednak, żeby państwa unijne miały gotowe schematy działań i procedury, gdy szczepionka już się pojawi.

"Żyjemy w niespokojnych czasach"

– Żyjemy w niespokojnych czasach, sytuacja zdrowotna w Europie jest niezwykle niepewna i delikatna. Wpływ pandemii na gospodarkę i społeczeństwa jest bezprecedensowy - przypominał na konferencji prasowej w Brukseli wiceszef Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Jak przekonywał, choć poziomy zakażeń sięgają już tych z marca, stopień przygotowania UE jest zupełnie inny. Zwrócił uwagę, że "27" ma ramy współpracy i koordynacji działań, które mają ograniczać rozprzestrzenianie się SARS-Cov-2. Komisja i państwa członkowskie zabezpieczają też produkcję szczepionek na Covid-19 poprzez przedwstępne umowy zakupu z producentami.

Na razie nie wiadomo, kiedy szczepionki mogą być dostępne. Każda z nich będzie musiała zostać dopuszczona przez Europejską Agencję Leków zgodnie z regularnymi standardami bezpieczeństwa i skuteczności.

Bruksela chce, by państwa członkowskie rozpoczęły przygotowywanie wspólnej strategii szczepień. W ich ramach proponuje, by stolice zagwarantowały zdolność służb medycznych do przeprowadzenia szczepień i zapewniły odpowiednią liczbę personelu i sprzętu.

KE sugeruje niedrogie szczepionki

Choć decyzję w tej sprawie będą podejmowały poszczególne państwa, Komisja sugeruje, by dostęp do szczepionek dla ogółu społeczeństwa był niedrogi. Urzędnicy wskazują na konieczność dystrybucji preparatów o różnych cechach w zakresie przechowywania i możliwości transportu. Komisja sugeruje też rządom prowadzenie jasnej komunikacji na temat korzyści, zagrożeń i znaczenia szczepionek na Covid-19, by budować zaufanie publiczne.

Wszystkie państwa członkowskie będą miały dostęp do szczepionek w tym samym czasie. Przez ograniczone moce produkcyjne liczba dawek będzie jednak ograniczona na początkowych etapach. Dlatego dostawy do krajów UE będą odpowiadały liczbie ludności.

Kto zostanie zaszczepiony w pierwszej kolejności?

O tym, kto zostanie zaszczepiony w pierwszej kolejności, zdecydują kraje UE, ale Komisja podała przykładowy wykaz grup, które powinny mieć priorytet, gdy szczepionki będą już dostępne.

Chodzi o pracowników placówek opieki zdrowotnej i długoterminowej; osoby powyżej 60 roku życia; osoby, których stan zdrowia sprawia, że są szczególnie zagrożone; niezbędnych pracowników; osoby, które ze względu na swoje obowiązki nie mogą zachowywać dystansu społecznego, czy też osoby z trudną sytuacją społeczno-ekonomiczną.

Komisja zaznaczyła, że w oczekiwaniu na zatwierdzone szczepionki UE musi nadal ograniczać przenoszenie wirusa równolegle z zapewnieniem kontynuacji innych podstawowych usług i programów opieki zdrowotnej i zdrowia publicznego. Bruksela nie wymyśla w tym zakresie niczego nowego - przypomina o ochronie grup szczególnie wrażliwych i dopilnowaniu, by obywatele przestrzegali restrykcji.

Najprawdopodobniej również podczas początkowych faz szczepień konieczne będą takie działania, jak zachowanie dystansu społecznego, zamykanie miejsc publicznych i dostosowywanie środowiska pracy do warunków pandemii.

Z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że do tej pory w UE, krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w Wielkiej Brytanii wykryto ponad 4 mln 300 tys. zakażeń. Z powodu Covid-19 zmarło tych państwach blisko 200 tys. osób.

 

 

PAP

Wiadomości

Znowu duży pożar, tym razem w Gliwicach

Kanclerz Niemiec mówi co dalej z kontrolami

Wellman nie spodobał się wpis znanego pisarza. Zapadł kolejny wyrok w głośnej sprawie

Koniec cichych dni między linią Ryanair a portem Modlin. Będzie 25 nowych tras

Spotkanie Zełenskiego z Leonem XIV. O czym rozmawiali?

Sąd zdecydował co dalej z Cybą

Kombinuje jak koń pod górę! Burza po wypowiedzi prof. Matczaka

Tomasz Duklanowski prezentuje jak wygląda „kontrola” na przejściu w Lubieszynie

Obrońcy granic alarmują! Trwa próba przepędzenia wolontariuszy ze Słubic

Rolnicze setki tysięcy pod strzechą ministra. Nowy regulamin nagród MRiRW daje szefowi resortu wolną rękę!

Karolina Pęk – złoto, pasja i serce drużyny.

SPRAWDŹ TO!

Alert RCB: intensywne opady deszczu w większości regionów Polski

W Sejmie spotkali się obrońcy polskich granic

Kompromitacja komisji ds. pedofilii. Szefowa nagrodziła samą siebie!

Lipiec na talerzu: te sezonowe przysmaki działają jak naturalny detox! Jedz je, a twoje ciało ci podziękuje

Najnowsze

Znowu duży pożar, tym razem w Gliwicach

Spotkanie Zełenskiego z Leonem XIV. O czym rozmawiali?

Sąd zdecydował co dalej z Cybą

Kombinuje jak koń pod górę! Burza po wypowiedzi prof. Matczaka

Tomasz Duklanowski prezentuje jak wygląda „kontrola” na przejściu w Lubieszynie

Kanclerz Niemiec mówi co dalej z kontrolami

Wellman nie spodobał się wpis znanego pisarza. Zapadł kolejny wyrok w głośnej sprawie

Koniec cichych dni między linią Ryanair a portem Modlin. Będzie 25 nowych tras