Jemen: zamach na nowopowstały rząd. Bilans ofiar i rannych
Do ataku doszło na lotnisku w Aden. Wkrótce po lądowaniu samolotu, który przyleciał z Arabii Saudyjskiej dało się słyszeć głośne wybuchy i strzały. Na pokładzie samolotu znajdowali się członkowie nowo utworzonego rządu Jemenu.
Tamtejsze media podają, że rośnie liczba ofiar zamachu w jemeńskim mieście Aden. Nie żyje co najmniej 26 osób, a dziesiątki są ranne.
Członkowie gabinetu, w tym premier Maeen Abdulmalik, a także ambasador Arabii Saudyjskiej w Jemenie Mohammed Said al-Jaber, zostali bezpiecznie przewiezieni do pałacu prezydenckiego w mieście.
Skład nowego rządu
Nowo powołany gabinet, który powołany został 18 grudnia składa się z rządu prezydenta Abd-Rabbu Mansoura Hadiego i przedstawicieli separatystów z południa kraju. Obie grupy to główne frakcje jemeńskie we wspieranej przez Arabię Saudyjską południowej części kraju. Tworzą sojusz walczący z popieranym przez Iran ludem Huti, zamieszkującym północ Jemenu.
Miejscowe służby bezpieczeństwa, na które powołuje się Reuters poinformowały że w hali lotniska wybuchły trzy pociski moździerzowe. Saudyjska telewizja państwowa Ekhbaria pokazywała zniszczone pojazdy, rozbite szkło i smugi białego dymu unoszące się nad lotniskiem.
YEMEN: Footage reportedly shows the moment an explosion occurred as government officials were disembarking an aircraft. Gunfire can also be heard. pic.twitter.com/0tFNKS1KWt
— Conflict News (@Conflicts) December 30, 2020
Podejrzani rebielianci
Ministerstwo informacji Jemenu oskarżyło o próbę zamachu rebeliantów Huti. Premier nazwał ten proceder "tchórzliwym aktem terrorystycznym", nie oskarżył jednak Huti bezpośrednio.
"To tylko zwiększy naszą determinację do dalszej walki" - napisał na Twitterze.
Humanitarny chaos
Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska. Jemeński konflikt zbrojny jest przez wielu postrzegany jako wojna zastępcza, prowadzona przez szyicki Iran i sunnicką Arabię Saudyjską, o dominującą pozycję w regionie.
Według ONZ kraj jest miejscem największej współcześnie katastrofy humanitarnej.