Przejdź do treści

Jak Europa zapatruje się na plany unijnych biurokratów? Chodzi o pakt migracyjny...

Źródło: polskieradio24.pl

W kwestii azylowej większość Europy jest przeciwna Niemcom, osiągnięcie porozumienia wydaje się bardzo trudne” – skomentował portal RTL/ntv. W tym tygodniu ministrowie spraw wewnętrznych UE chcieli uzgodnić bardziej rygorystyczne zasady azylowe. Przełomem było to, że pro-azylowe Niemcy przystały na zaostrzenie przepisów.

W tym roku przez Morze Śródziemne do Europy dotarło 180 tys. migrantów. Kolejne dziesiątki tysięcy przybyły „szlakiem wschodnim przez Białoruś, przy wrogim wsparciu Rosji”. Niemcy przyjęły w tym roku ponad 200 tys. osób ubiegających się o azyl. „Eksperci ds. migracji zgadzają się, że nie ma jednego zasadniczego środka, który pomógłby obniżyć te liczby. Możliwe środki należy podjąć na szczeblu europejskim” – pisze RTL/ntv. - „Państwa UE borykają się z tym problemem od lat, latem osiągnięto w tej sprawie porozumienie dotyczące wspólnego europejskiego systemu azylowego (CEAS)”.

W tym tygodniu w Brukseli toczy się „pewnego rodzaju bitwa, zagrażająca po raz kolejny ciężko wywalczonemu kompromisowi”, a Niemcy są hamulcowym – dodaje RTL/ntv.

W czerwcu w ramach CEAS ustalono, że powinni już wjeżdżać do UE, lecz najpierw powinni być zakwaterowani w obozach na granicy „w warunkach przypominających więzienie”. Tam, w czasie do 12 tygodni, powinno nastąpić rozpatrzenie wniosku azylowego, a osoby którym azyl nie przysługuje powinny zostać natychmiast deportowane. Przystały na to państwa UE, a także część niemieckiej koalicji rządowej (SPD i FDP). Sprzeciwiali się temu Zieloni, żądając, by przynajmniej rodziny z dziećmi nie musiały czekać w tych obozach.

W tym tygodniu w ramach CEAS debatowano o regulacji kryzysowej - podjęcie bardziej rygorystycznych środków w przypadku napływu szczególnie dużej liczby migrantów. „Kraje takie jak Polska i Węgry chciały dalszego zaostrzania polityki”, w przeciwieństwie do Niemców – szczególnie Zielonych – przypomina RTL/ntv.

W środę kanclerz Olaf Scholz (SPD) poinformował o zgodzie Niemiec na zaostrzenie przepisów. „Czas gra kluczową rolę – w czerwcu przyszłego roku odbędą się wybory europejskie i do tego czasu rządy UE powinny mieć coś do zaprezentowania w kwestii migracji. W przeciwnym razie istnieje obawa, że mogą zatryumfować prawicowi populiści, czyli AfD i europejskie siły o podobnych poglądach. Dlatego istnieje presja, aby działać” – wyjaśnia RTL przyczyny zgody kanclerza. Na zgodę Scholza wpływ miały głosy polityków niemieckich, głównie z opozycyjnego CDU, którzy domagali się od kanclerza „powstrzymania nielegalnej migracji”, a jego milczenie w sprawie problemu migracji przez ostatnie trzy tygodnie określili jako „wielką porażkę Niemiec” – komentuje portal „Welt”.

Jak wyjaśniła Daniela Behrens (SPD), szefowa MSW Dolnej Saksonii, sytuacja na terenie krajów związkowych i gmin wymyka się spod kontroli – są one przeciążone. „Obecnie mamy na naszym terenie 260 tys. uchodźców, w 2015 roku było ich 50 tys., co pokazuje skalę zmian z ostatnich lat” – podkreśliła.

Alexander Hoffmann (CSU) opowiedział się za rygorystycznymi kontrolami granicznymi w celu odciążenia granic w perspektywie krótkoterminowej. Jednak w dłuższej perspektywie potrzebne jest zamknięcie granicy zewnętrznej UE. „Musimy wysłać sygnał w świat: nie wyruszajcie, bo nie wjedziecie” – stwierdził polityk chadecji.

 

PAP

Wiadomości

Znaleźli miejsce pochówku Wikingów dzięki badaniom DNA

Trzęsienie ziemi miało siłę 23 tysięcy bomb zrzuconych na Hiroszimę

Atak hakerski na Japan Airlines. Opóźnione loty

Żona Assada "miała go zostawić". Ma 50 proc. szans na przeżycie

Tę historię opowiedzą muzycznie. Takie rocznice trzeba czcić

Przerwane połączenie podmorskie. Tam wtedy płynęły ich statki

Potępił "skandaliczny atak" Rosji na Ukrainę. Jest zapowiedź!

Nowy Jork. Taksówka wjechała w ludzi. Co najmniej 6 rannych

Trump: Grenlandczycy chcą przyłączenia ich wyspy do Ameryki

Unia Europejska współwinna wojnie? Saryusz-Wolski ostro o Nord Stream i wsparciu Ukrainy

Tutaj nie można obchodzić Świąt Bożego Narodzenia. ZOBACZ!

Zagranica oszalała na punkcie młodych górali, którzy grali podczas pasterki w Polsce

Po zamachu na media - nielegalna TVP Info straciła 75 procent widzów

Polacy na chwilówkach, Tusk w drogich ubraniach. ZAWRZAŁO: „Powinien być w pasiaku”

Samolot, który rozbił się w Kazachstanie został ostrzelany?

Najnowsze

Znaleźli miejsce pochówku Wikingów dzięki badaniom DNA

Tę historię opowiedzą muzycznie. Takie rocznice trzeba czcić

Przerwane połączenie podmorskie. Tam wtedy płynęły ich statki

Potępił "skandaliczny atak" Rosji na Ukrainę. Jest zapowiedź!

Nowy Jork. Taksówka wjechała w ludzi. Co najmniej 6 rannych

Trzęsienie ziemi miało siłę 23 tysięcy bomb zrzuconych na Hiroszimę

Atak hakerski na Japan Airlines. Opóźnione loty

Żona Assada "miała go zostawić". Ma 50 proc. szans na przeżycie