Indie wprowadzą zakaz importu ponad 100 rodzajów sprzętu wojskowego. Ministerstwo Obrony oświadczyło, że embargo pozwoli Indiom stać się bardziej samowystarczalnymi jeśli chodzi o produkcję broni.
Premier Narendra Modi zaczął naciskać na zwiększenie krajowej produkcji broni od czasu pandemii koronawirusa. Tamtejsze Ministerstwo Obrony ogłosiło, że wprowadzi zakaz importu 101 rodzajów sprzętu wojskowego, próbując w ten sposób zwiększyć rodzimą produkcję.
Posunięcie to jest najnowszym działaniem New Delhi, w kierunku uczynienia Indii „Atmanirbhar Bharat”, czyli krajem samodzielnym.
Minister obrony Rajnath Singh zapowiedział, że rząd planuje stopniowo wprowadzać embargo na wybrany sprzęt wojskowy w okresie od tego roku do 2024 r., a lista będzie okresowo poszerzana lub aktualizowana.
- Naszym celem jest poinformowanie indyjskiego przemysłu obronnego o przewidywanych potrzebach sił zbrojnych, aby były one lepiej przygotowane do realizacji celu, jakim jest indygenizacja (powrót do wartości lokalnych)” - napisał na Twitterze Singh. - To duży krok w kierunku samodzielności w obronie. Ta decyzja będzie doskonałą okazją dla indyjskiego przemysłu obronnego do produkcji elementów z listy negatywnej przy wykorzystaniu własnych możliwości projektowych i rozwojowych… - oznajmił Singh.
Lista sprzętu objętego embargiem obejmuje różne rodzaje amunicji, sonary i radary, działa artyleryjskie, karabiny szturmowe, korwety, samoloty transportowe i helikoptery, poinformowała gazeta „The Times of India”.
W maju, kiedy Modi rozpoczął kampanię „Atmanirbhar Bharat”, New Delhi oświadczyło, że kraj zaprzestanie importu broni, którą można wyprodukować w kraju, aby jego gospodarka stała się bardziej samowystarczalna w czasie pandemii koronawirusa.
Według kwietniowych badań przeprowadzonych przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem, Indie były trzecim największym nabywcą sprzętu wojskowego w zeszłym roku po Stanach Zjednoczonych i Chinach.
Podczas zimnej wojny Indie w zakresie sprzętu wojskowego były zależne głównie od Związku Radzieckiego. Następnie zwrócił się ku Stanom Zjednoczonym i zdywersyfikował zakupy.
W lutym Modi i prezydent USA Donald Trump podpisali umowę na zakup zaawansowanego technologicznie sprzętu wojskowego o wartości ponad 3 miliardów dolarów.
Od wybuchu epidemii koronawirusa Modi głośno opowiada się za promowaniem krajowej produkcji oraz ochroną tamtejszych firm. Oprócz kampanii „Atmanirbhar Bharat” premier uruchomił także program „Make in India”.