Przejdź do treści

Iłłarionow: Putin zainteresowany zmianą kanclerza w Niemczech

Źródło: Telewizja Republika

Myślę, że agresor jest zainteresowany zmianą przywódcy nw Niemczech, bo całą presję Rosji odpiera Angela Merkel - mówił na antenie Telewizji Republika Andriej Iłłarionow, były doradca Putina. Zwrócił też uwagę na bardzo niepokojącą sytuację gospodarczą Ukrainy i nawiązał do rozmowy z Telewizją Republika w listopadzie 2014 r., kiedy mówił o tym, że Europę czeka islamska wiosna.

Andriej Iłłarionow odniósł się do rozmowy z Telewizją Republika w listopadzie 2014 r., kiedy mówił o tym, że w na początku 2015 roku Europę czeka islamska wiosna. Przypomniał, że prognozował wtedy, że jej elementem może być terror i ataki terrorystyczne.

- Mówiłem, że islamska wiosna rozpocznie się w marcu, atak na pismo „Charlie Hebdo” pokazał, że zaczęła się ona kilka miesięcy wcześniej. Jej celem będzie zniszczenie terenów europejskich, szczególnie w krajach postsowieckich. To w konsekwencji może pomóc Putinowi ustanowić kontrole Putinowi nad terenami postsowieckimi. Ważnym elementem tych wydarzeń był nie tylko ataki terrorystyczne, ale też aktywne działanie Islamu w Niemczech i innych krajach Europy. Myślę, że Francja zrobi wszystko, co niezbędne aby zbadać, kto za nimi stoi – nie tylko od strony wykonania, ale i zlecenia – mówił Iłłarionow.

Na doniesienia, jakoby za zamachami we Francji miał stać Kadyrow, Iłłarionow reagował sceptycznie: - Byłbym ostrożny przy przyjmowaniu niektórych stwierdzeń, zwłaszcza z ust osób reprezentujących „Republikę Ługańską” czy „Republikę Doniecką”. Wyjaśnienie pozostawiłbym władzom Francji – mówił.

Ataki konsolidują społeczeństwo wokół władzy

Iłłarionow zauważył, że punkt koncentracji europejskiej opinii publicznej przeniósł się z Ukrainy i Rosji na Francję i inne państwa, zagrożone atakami islamistów.

- Wpływ, jaki ataki i inne tego typu wydarzenia mają na społeczeństwo to nowy obszar w obszar psychologii. W Rosji ataki terrorystyczne skonsolidowałyby społeczeństwo, które skupiłoby się wokół władzy. Taka sytuacja miała miejsce w 1999 roku w wojnie czeczeńskiej. W Rosji zamachy wzmocniły pozycję władzy – przypomniał były doradca Putina.

- Jeśli chodzi o zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych nad Donbasem, to założenie mogło być takie, ze społeczeństwa europejskie będą wywierać wpływ na swoją władzę, a te z kolei będą wywierać naciski na władze ukraińskie – aby stawiały opór Rosji i w końcu wywołały wojnę. Tymczasem władze europejskie kontynuowały wysiłki, by wesprzeć Ukrainę w walce z separatystami - mówił Iłłarionow.

Wojna na dwóch frontach

Były doradca Putina przypomniał, że ostrzał i w konsekwencji zdobycie lotniska w Doniecku przez separatystów miał miejsce wówczas, kiedy opinia publiczna skupiona była na Francji.

- To nie jest zbieg okoliczności – ocenił Iłłarionow.

Wskazał też na nowy etap w wojnie, której prowadzi reżim Putina przeciwko Ukrainie.

- Podstawą tego okazała się gospodarka – budżet, zasoby naturalne Ukrainy i przejęcie kontroli nad zasobami – mówił Iłłariow - Jeśli niezbędne wsparcie nie będzie udzielone Ukrainie, to ugnie się ona pod brzemieniem zobowiązań – alarmował.

By odwrócić uwagę Ukrainy od sytuacji gospodarczej, siły rosyjskie koncentrują się na wojnie i otwierają drogę do upadku gospodarczego Ukrainy i upadku ukraińskiej waluty. Etpy konfliktu w Donbasie są ułożone tak, by Ukraina upadła gosp, stała się niewypłacalna. Najpoważniejszym problemem Ukrainy jest brak wiarygodnego budżetu, brak regulacji związanych z Bankiem Centralnym, nieuregulowane kwestie kursowe, duża zależność od Rosji pod względem gazu. Jeśli Ukraina nie sobie z tym rady, to będzie miała do czynienia z ryzykiem niewypłacalności. To zbyt duże wyzwanie, by bronić kraju na 2 frontach: gospodarczym i dającym zdolność władzy do prowadzenia walk. W obu kwestiach na władzach ciąży ogromna presja – mówił Iłłarionow.

Putin zainteresowany zmianą kanclerza w Niemczech

Na pytanie, czy fakt zaproszenia Ławrowa na Charlie Hebdo do Francji po raz pierwszy od wielu miesięcy jest początkiem zmiany stosunków Zachodu z Rosją Iłarionow odpowiedział, że jest byt wcześnie by o tym mówić.

Zaznaczył jednak, że zdolność do wytrzymania presji ze strony Rosji w całej Europie opiera się na 1 osobie – na Kanclerz Niemiec Angeli Merkel - Jest ona kanclerzem z wyboru na koalicji między socjaldemokratami i chrześcijańskimi demokratami. Jeśli jednak socjaldemokraci zechcą utworzyć koalicję z innym ugrupowaniem, Merkel nie będzie kanclerzem. Putin wówczas byłby agresorem numer jeden. Sądzę, że jest zainteresowany, by Merkel opuściła stanowisko na rzecz kogoś innego. Nie wykluczam kryzysu rządowego i kluczowych dyskusji w Niemczech. Myślę, że agresor jest zainteresowany zmianą przywódcy najpotężniejszego kraju w Europie – prognozował Iłłarinow.

USA pokazały brak zrozumienia

Iłłarionow zaznaczył też, że Stany Zjednoczone po atakach na Charlie Hebdo wykazały się brakiem zrozumienia i zdecydowania:
- USA potępiły ataki ale podkreślały, że ie jest jasne, kto stał za nimi. Stany wykazały się też brakiem zdecydowania w swoim działaniu, a brak obecności Prezydenta USA we Francji wskazuje na brak zrozumienia i bardzo istotny brak przywództwa ze strony aktualnej administracji USA.

Nowa fala w dziennikarstwie

Iłarionow pozytywnie odebrał fakt, że w USA wyemitowany został film o Putinie. - W Europie Środkowowschodniej pewne fakty z życia Putina, np. że był ściśle związany z organizacjami przestępczymi, są dobrze znane, w USA jednak to nowość – mówił Iłarionow – Widać jednak, że zmienia się amerykańskie podejście do kształtowania opinii publicznej. Zaczyna się ona opierać się na opinii dziennikarzy, którzy poznają coraz więcej faktów z życia Putina i upubliczniają je. Wcześniej nie poświęcano wystarczającej uwagi temu, co się dzieje w Rosji. Widzimy zupełnie nowa falę działania dziennikarzy na Zachodzie, to bardzo dobry znak – podsumował Iłarionow.

Telewizja Republika

Wiadomości

W UE wzrosła liczba ofiar handlu ludźmi, głównie w celach seksualnych

Mentzen: Mówię to co myślę, a Trzaskowski - to co mu podpowiedzą

Obrońcy życia skierowali list otwarty do Tuska

Dobrosz-Oracz z mężem odznaczeni Srebrnym Jabłkiem… „Chyba zatrutym!”

Wypadek w Karkonoszach. Turysta zsunął się ze zbocza

Prezydent Duda potwierdził, że w kwietniu przyjedzie do Polski prezydent Trump

Kwiecień: Trzaskowskiemu spadają sondaże i zaczyna dołować

Republika. O godz. 20:30 zapraszamy na W PUNKT; druga część programu o 21:30

Kotula tłumaczy się ze skandalu z wykształceniem, ale: „Właśnie się pogrążyłaś, DYMISJA!” [KOMENTARZE]

Republika. O 20:05 zapraszamy na spotkanie ze Sławomirem Mentzenem

Wizyta w muzeum, czyli co kryje gmach MSN w Warszawie

Kierowca bez szans na przeżycie. Miał kilka dożywotnich zakazów prowadzenia pojazdów

Karol Nawrocki: w latach 2015-2023 realizowano w Polsce 100 tys. inwestycji lokalnych

Europosłowie PiS o wystąpieniu Tuska: gdyby miał mówić prawdę, musiałby milczeć

Trzaskowski o relacjach z Trumpem. „Po co Trump ma rozmawiać z prezydentem Warszawy?”

Najnowsze

NASZ NEWS! Kotula oszukała z wykształceniem

Dobrosz-Oracz z mężem odznaczeni Srebrnym Jabłkiem… „Chyba zatrutym!”

Wypadek w Karkonoszach. Turysta zsunął się ze zbocza

Prezydent Duda potwierdził, że w kwietniu przyjedzie do Polski prezydent Trump

Kwiecień: Trzaskowskiemu spadają sondaże i zaczyna dołować

W UE wzrosła liczba ofiar handlu ludźmi, głównie w celach seksualnych

Mentzen: Mówię to co myślę, a Trzaskowski - to co mu podpowiedzą

Obrońcy życia skierowali list otwarty do Tuska