Święte Schody to 28 stopni, po których miał wstępować Jezus Chrystus idący na sąd do Pretorium, gdzie urzędował rzymski namiestnik Poncjusz Piłat. Od nich bierze początek Droga Męki Pańskiej. Te oryginalne, zgodnie ze średniowieczną tradycją przywiozła z Jerozolimy do Rzymu św. Helena, matka pierwszego chrześcijańskiego cesarza rzymskiego Konstantyna w 326 r. n.e.
Znajdują się one w pochodzącym z XVI w. budynku, położonym naprzeciwko Bazyliki św. Jana na Lateranie, wzniesionym w 1589 r. na polecenie papieża Sykstusa V. Prowadzą do kaplicy San Lorenzo.
Zbudowane oryginalnie z białego marmuru, przez wieki uległy znacznemu zniszczeniu. W 1723 r. ich stan był tak zły, że papież Innocenty XIII postanowił okryć je okładziną z drewna. Rok temu, po renowacji, znów przywrócono im pierwotny wygląd.
We Włoszech jest co najmniej 18 takich Świętych Schodów: w Neapolu, Sienie, Turynie, Prato, Mantui, Montagnaga, Montano Antilia (prow. Salerno), Spiazzi (prow. Werona), Varallo i Bra (w Piemoncie), Reggio Emilia, Veroli i Valentano (w Lacjum), Torricella Verzate i Brembate (w Lombardii) oraz Fabriano (nieopodal Ankony w Marche). A także w Campli. Te Święte Schody pochodzą z XVII w. - papież Klemens XIV pismem urzędowym breve z 1772 r. przyznał im przywilej odpustu zupełnego taki sam, jak mają oryginalne Święte Schody w Rzymie. Darowanie grzechów mogło nastąpić w ściśle określone dni po pokonaniu schodów na kolanach. Przy czym WYŁĄCZNIE na kolanach wchodzi się po schodach - schodzi się osobnym zejściem już na nogach.
Poza tym Scala Sancta znajdują się też w Pradze czeskiej, Lourdes i Jerozolimie. Te ostatnie również uważane są za autentyczne.