"Ida" Pawła Pawlikowskiego zdobyła nominacje do Oscara w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny oraz za zdjęcia. Również dwa polskie dokumenty "Joanna" w reż. Anety Kopacz i "Nasza klątwa" w reż. Tomasza Śliwińskiego powalczą o nagrodę w kategorii krótkometrażowy dokument - ogłosiła amerykańska Akademia Filmowa.
Autorami zdjęć do "Idy" są wspólnie Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski.
"Ida", do której zdjęcia kręcono m.in. w Łodzi, jest wspólną produkcją Polski i Danii, zrealizowaną przez studia Opus Film oraz Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Produkcję dofinansowały m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy.
Akcja filmu toczy się na początku lat 60. XX w. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (gra ją Agata Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny. Konfrontacja z przeszłością staje się dla przyszłej zakonnicy próbą wiary.
"Joanna" i "Nasza klątwa" nominowane do Oscara
"Joanna" (reż. Aneta Kopacz) portretuje zmagającą się z rakiem kobietę - Joannę, autorkę bloga "Chustka" - oraz jej rodzinę.
"Joanna smakuje każdą chwilę, pomimo że zdiagnozowano u niej poważną chorobę. Swojemu synkowi obiecała, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Nie poddaje się. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność – prosto i trafnie. Sam blog staje się dla wielu czytelników inspiracją do uważnego i szczęśliwego życia. Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i synka Jasia. Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, często zabawny. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się życiu, i o miłości" - tak opisuje ten film Wajda Studio, którego produkcją jest "Joanna".
"Nasza klątwa" w reż. Tomasza Śliwińskiego, absolwenta wydziału reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej jest zapisem zmagań reżysera oraz jego żony z bardzo rzadką i nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka. Klątwa Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hiperwentylacji, CCHS) powoduje zatrzymanie oddechu podczas snu i wymaga dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. Ta bardzo osobista wypowiedź reżysera pokazuje proces oswajania lęku związanego z tą chorobą.
W tej kategorii nominacje uzyskały także obrazy: "The Reaper (La Parka)" Gabriela Serra Arguello, "White Earth" J. Christiana Jensena i "Crisis Hotline: Veterans Press 1" autorstwa Ellen Goosenberg i Dany Perry.
87. gala rozdania Oscarów, podczas której spośród nominowanych wyłonieni zostaną laureaci, odbędzie się 22 lutego.
CZYTAJ TAKŻE:
Płużański porównuje "Idę" do "Pokłosia"
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Prawicowi politycy komentują wielkie zwycięstwo Trumpa. To dobry znak w kwestii walki z lewicą w Polsce
On przewiduje przyszłość pod rządami Trumpa
Sukces Republiki! Wieczór wyborczy w USA najlepiej oglądany właśnie u NAS!
Giertych w oparach absurdu. Gratuluje Sikorskiemu dobrych relacji z... Trumpem