Lewicowa Hiszpania mierzy się z problemem depresji wśród nastolatków. Poznaliśmy przyczyny

W ciągu pierwszych dwóch dekad XXI w. liczba nastolatków umieszczonych w szpitalach na terenie Hiszpanii z powodu depresji wzrosła o 1217 proc., oszacowali hiszpańscy psychiatrzy, alarmując o pogarszającym się stanie psychiki młodych mieszkańców tego kraju. Hiszpania od lat rządzona jest przez skrajną lewicę, co z jednej strony bardzo negatywnie wpłynęło na gospodarkę tego kraju, wraz ze wzrostem bezrobocia, w szczególności wśród młodych, z drugiej kraj ten stał się "liderem" we wprowadzaniu lewackich ideologii.
Szczególnie zagrożone dorastające dziewczęta
Autorzy studium opublikowanego w najnowszym wydaniu naukowego pisma „Journal of Affective Disorders” wskazali, że drastyczne zwiększenie się liczby hospitalizacji dotyczyło osób w wieku 11-18 lat, głównie dziewcząt.
Naukowcy z Międzynarodowego Uniwersytetu La Rioja (UNIR) przeanalizowali ponad 9800 przyjęć do szpitali z powodu objawów depresji u hiszpańskich nastolatków w okresie pomiędzy 2000 r. a 2021 r.
Odnotowali, że o ile w 2000 r. na oddziały psychiatryczne w hiszpańskich szpitalach trafiło zaledwie kilkuset nastolatków, to już w 2021 r. było ich tam blisko 1800. Wskazali, że najbardziej podatne na depresję były w analizowanym okresie dorastające dziewczęta. W gronie hospitalizowanych nastolatków ich odsetek wynosił 74,3 proc.
Badacze z La Rioja zauważyli, że w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku średni wiek przyjmowanych do szpitali nastolatków z powodu objawów depresji wynosił 16 lat, zaś średnia pobytu w placówce medycznej - 7 dni.
Koordynator badania Eduardo Gonzalez wskazał, że wraz z nastaniem pandemii koronawirusa w 2020 r. zaczęło nasilać się zjawisko przyjmowania do szpitali coraz młodszych dzieci z depresją. Zjawisko nasiliło się w 2021 r.
Według autorów studium pierwszy w XXI w. wyraźny wzrost liczby hospitalizowanych nastolatków nastąpił w 2011 r., co badacze wiążą z konsekwencjami kryzysu gospodarczego w Europie, który rozpoczął się w 2008 r. Przestrzegli, że niebezpieczeństwo dla zdrowia psychicznego młodzieży niesie również „masowe i powszechne korzystanie z sieci społecznościowych”.
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
"Ja naprawdę zapłacę największą cenę za to, co się być może zdarzy, jeśli przegramy". Tusk już wie, że sprawiedliwość go nie ominie? [WIDEO]
Politolog z UW o poparciu środowiska kibiców dla Nawrockiego: forma symbolicznego rewanżu na Donaldzie Tusku
Najnowsze

130 lat polskiego ruchu ludowego. Rocznica powstania Stronnictwa Ludowego

Śliwka: Sikorski jest całkowicie oderwany od rzeczywistości

"Ja naprawdę zapłacę największą cenę za to, co się być może zdarzy, jeśli przegramy". Tusk już wie, że sprawiedliwość go nie ominie? [WIDEO]
