Habemus Papam! Kardynał Robert Prevost nowym papieżem

Historyczny moment w Watykanie! Po kilku głosowaniach wybrano nowego papieża. Kardynał Robert Prevost przyjął imię Leona XIV. Wkrótce ukaże się światu w loggii Bazyliki św. Piotra, gdzie udzieli pierwszego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”.
Nowy następca św. Piotra!
Kardynał protodiakon Dominique Mamberti wygłosił formułę „Habemus Papam” i ogłosił światu decyzję konklawe. Po kilku głosowaniach wybrano nowego Biskupa Rzymu.
Nowym papieżem został kardynał Robert Francis Prevost ze Stanów Zjednoczonych. Ojciec Święty przyjął imię Leona XIV.
Jego poprzednik Leon XIII jest tym papieżem, który m. in. przygotował modlitwę do św. Michała Archanioła — wyjątkową modlitwę egzorcyzmu.
Papież zwrócił się do wiernych i całego świata:
— Niech pokój będzie z wami wszystkimi, najdrożsi bracia i siostry. Takie było pierwsze pozdrowienie Chrystusa zmartwychwstałego, Dobrego Pasterza, który oddał życie za Bożą owczarnię. Ja także chciałbym, by to pozdrowienie pokoju dotarło do naszych serc, dotarło do waszych rodzin, do wszystkich ludzi, gdziekolwiek się znajdują, do wszystkich ludów, do całej ziemi. Pokój wam!
Taki jest pokój Chrystusa zmartwychwstałego. Pokój rozbrojony i pokój rozbrajający, pokorny i wytrwały. Pochodzi od Boga, od Boga, który kocha nas wszystkich, bezwarunkowo.
Rozbrzmiewa jeszcze w naszych uszach ten słaby, ale zawsze odważny głos Papieża Franciszka, który błogosławił Rzym. Papież, który błogosławił Rzym, udzielał swego błogosławieństwa światu, całemu światu, w ów wielkanocny poranek. Pozwólcie, że będę kontynuował to samo błogosławieństwo. Bóg nas miłuje, Bóg kocha nas wszystkich, a zło nie przemoże. Wszyscy jesteśmy w ręku Boga. Dlatego bez lęku, zjednoczeni, ręka w rękę z Bogiem i ze sobą nawzajem idźmy naprzód.
Jesteśmy uczniami Chrystusa. Chrystus idzie przed nami. Świat potrzebuje Jego światła. Ludzkość potrzebuje Go jako pomostu, by mógł do niej dotrzeć Bóg i Jego miłość. Pomóżcie nam również wy, i sobie nawzajem, w budowaniu mostu poprzez dialog, spotkanie, jednocząc się wszyscy, aby być jednym ludem, zawsze w pokoju.
Dzięki niech będą papieżowi Franciszkowi. Chcę też podziękować wszystkim braciom kardynałom, którzy wybrali mnie, bym był Następcą Piotra i szedł razem z wami jako Kościół zjednoczony, szukając zawsze pokoju, sprawiedliwości. Starając się zawsze pracować jako ludzie wierni Jezusowi Chrystusowi bez lęku, aby głosić Ewangelię, aby być misjonarzami.
Jestem synem św. Augustyna, agustianinem, który powiedział: z wami jestem chrześciajninem, a dla was biskupem. W tym sensie wszyscy możemy iść razem do tej ojczyzny, którą Bóg nam przygotował.
Szczególne pozdrowienie kieruję do Kościoła w Rzymie. Musimy starać się razem być Kościołem misyjnym, Kościołem, który buduje mosty, dialog; zawsze otwartym, jak ten plac, z otwartymi ramionami dla wszystkich. Wszystkich, którzy potrzebują naszej miłości, naszej obecności, dialogu i miłości.
Jeśli pozwolicie, chciałbym również skierować kilka słów pozdrowień do wszystkich, a w szczególności do mojej ukochanej diecezji Chiclayo w Peru, gdzie wierni towarzyszyli swojemu biskupowi, dzielili się swoją wiarą i tak wiele ofiarowali, aby pozostać wiernym Kościołem Jezusa Chrystusa.
Wam wszystkim, bracia i siostry, z Rzymu, Włoch, z całego świata mówię: chcemy być Kościołem synodalnym, Kościołem który idzie, który zawsze szuka pokoju, zawsze szuka miłości, zawsze chce być blisko, zwłaszcza tych, którzy cierpią.
Dziś jest dzień Supliki do Matki Bożej Pompejańskiej. Nasza Matka Maryja chce zawsze iść z nami, być blisko, pomagać nam swym wstawiennictwem i swą miłością. Dlatego chciałbym pomodlić się razem z wami.
Módlmy się wspólnie za te nową misję, za cały Kościół, o pokój na świecie. Prośmy o tę specjalną łaskę Maryję, naszą Matkę — wzywał wiernych Ojciec Święty.
Wcześniej usłyszeliśmy historyczne: Habemus Papam!
Z loggii Bazyliki św. Piotra do zgromadzonych wiernych przemówił kardynał protodiakon Dominique Mamberti, ogłaszając wybór nowego Biskupa Rzymu.
— Annuntio vobis gaudium magnum: Habemus Papam! Eminentissimum ac Reverendissimum Dominum, Dominum Robertum Franciscum Prevost, qui sibi nomen imposuit Leonem Quartum Decimum — oznajmił uroczyście, zgodnie z watykańskim ceremoniałem.
Wypowiedziana uroczyście łacińska formuła „Habemus Papam” oznacza: „Zwiastuję wam radość wielką – mamy papieża!”. Po tych słowach cały Plac św. Piotra wybuchł entuzjazmem. Setki tysięcy ludzi zareagowały oklaskami, łzami wzruszenia i modlitwą.

Wiele osób udostępnia w internecie wyjątkowe zdjęcie. Przedstawia młodego diakona Roberta Prevosta (papieża Leona XIV) ze św. Janem Pawłem II:

Uczeń św. Augustyna
Papież Leon XIV jest członkiem Zakonu Świętego Augustyna, wspólnoty zakonnej, która od wieków czerpie duchową inspirację z życia i nauczania św. Augustyna z Hippony. Zakon, założony na fundamencie wspólnoty, modlitwy i poszukiwania prawdy, odwołuje się do idei, że Bóg jest celem wszelkiego ludzkiego pragnienia i źródłem pokoju serca. To właśnie ta duchowość – oparta na wspólnocie, pokorze i służbie – ukształtowała drogę kapłańską i biskupią kardynała Roberta Francisa Prevosta.
Duch św. Augustyna, wielkiego Ojca Kościoła i doktora łaski, jest obecny w słowach i gestach nowego papieża. To do jego myśli Leon XIV odwołał się w swoim pierwszym przemówieniu, cytując słynne zdanie: „Z wami jestem chrześcijaninem, dla was jestem biskupem”. Słowa papieża wyrażają nie tylko teologiczną głębię, ale też postawę bliskości, jaka ma charakteryzować posługę następcy św. Piotra — pasterza, który nie rządzi z dystansu, lecz prowadzi wspólnotę jako jej część.
Plac św. Piotra wypełniły okrzyki radości i modlitwy. Wierni płaczą ze wzruszenia, wielu trzyma różańce i flagi swoich krajów. To początek nowego rozdziału w dziejach Kościoła katolickiego.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X