Największa góra lodowa płynie prosto na wyspę. Grozi katastrofa?
Największy lodowiec na świecie, znany jako A23a, wciąż porusza się w kierunku wyspy Georgia Południowa, co - jak podaje CNN - budzi obawy.
Według Andrew Meijersa, oceanografa z British Antarctic Survey, lodowiec został „uwięziony” na kilka miesięcy wokół podwodnej góry. Teraz jednak wygląda na to, że zmierza w stronę wyspy, terytorium brytyjskiego na południu Oceanu Atlantyckiego.
Obecnie znajduje się w zakręcie prądu i nie porusza się bezpośrednio w kierunku wyspy - stwierdził Meijers w oświadczeniu dla CNN. -Jednak nasze dane o prądach sugerują, że wkrótce może się przemieścić w stronę wyspy.
Kapitan Simon Wallace, dowódca statku rządowego wyspy Pharos, podkreślił, że „lądowanie lodowca jest niebezpieczne z natury. Byłbym niezwykle szczęśliwy, gdyby nas całkowicie ominął.” Wallace dodał, że „utrzymują włączone reflektory przez całą noc, aby monitorować lód - może on przybyć z dowolnego miejsca.”
Lodowiec A23a, według zaktualizowanych pomiarów, zajmuje powierzchnię 3672 km², co czyni go nieco mniejszym od Rhode Island i ponad dwa razy większym od Londynu. Lodowiec został uważnie monitorowany od czasu, gdy oderwał się od pokrywy lodowej Filchner-Ronne w 1986 roku. Przez ponad 30 lat pozostał przywiązany do dna Morza Weddell w Antarktydzie, zanim przemieścił się i znowu utknął w tzw. kolumnie Taylora – wirze wodnym spowodowanym uderzeniem prądów oceanicznych o górę podwodną. W grudniu lodowiec się odłączył, a naukowcy przewidywali, że będzie unosił się na prądach oceanicznych w stronę cieplejszych wód.
Aktualnie, w zdjęciach satelitarnych, lodowiec wydaje się utrzymywać swoją strukturę i nie rozpadł się na mniejsze kawałki. Teraz pytanie brzmi, czy lodowiec podąży za prądem trafi w stronę południowego Atlantyku, czy uderzy w płytę kontynentalną i utknie na pewien czas.
Jeśli tak się stanie, może poważnie wpłynąć na dostępność pokarmu dla dzikich zwierząt – głównie uszaków i pingwinów, które rozmnażają się na wyspie - powiedział Meijers.
Mark Belchier, dyrektor ds. rybołówstwa i środowiska rządu Georgii Południowej, stwierdził, że monitoruje trajektorię lodowca.
Mimo że lodowce są dość powszechne w Georgii Południowej, mogą stwarzać problemy związane z nawigacją i rybołówstwem w regionie - zauważył Belchier.
Dodał, że wszelkie potencjalne skutki wpływu na dziką faunę będą prawdopodobnie „bardzo lokalne i przejściowe.”
Georgia Południowa i Wyspy Sandwich Południowe posiadają bogatą bioróżnorodność i są domem dla jednej z największych morskich stref chronionych na świecie. Naukowcy zaznaczyli, że ów lodowiec oderwał się w wyniku naturalnego cyklu wzrostu pokrywy lodowej, a nie z powodu kryzysu klimatycznego spowodowanego paliwami kopalnymi. Niemniej jednak, globalne ocieplenie prowadzi do niepokojących zmian w Antarktydzie, mających potencjalnie katastrofalne skutki dla wzrostu poziomu mórz na całym świecie.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X