Przejdź do treści
21:30 Słowienia: parlament przyjął ustawę o wspomaganym samobójstwie. W zeszłym roku w ogólnokrajowym referendum w tej sprawie 55 proc. jego uczestników opowiedziało się za przyjęciem stosownych przepisów
20:45 IMGW: ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami dla północno-wschodniej części kraju. Zagrożone jest woj. podlaskie i części woj. warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego
19:58 Klub PiS: jest zawiadomienie na Tuska w związku z dodaniem adnotacji do uchwały SN stwierdzającej ważność wyboru prezydenta Karola Nawrockiego
18:53 Do prokuratora generalnego Adama Bodnara trafił wniosek z Prokuratury Okręgowej w Warszawie o uchylenie immunitetu b. szefowi Orlenu, europosłowi PiS Danielowi Obajtkowi
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Z Rumunii o 11 listopada. Musimy uświadamiać młodzieży patriotyzm

Źródło: x.com/@JFC_Naples

11 listopada to ważne święto nie tylko dla każdego żołnierza, lecz dla każdego Polaka – powiedział PAP dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii mjr Michał Miedzielski. „Patriotyzm pomógł odrodzić Polskę, zawsze był i ciągle jest potrzebny” – zaznaczył wojskowy.

„To jest to, co nas łączy. Gdyby Polacy w czasach rozbiorów przez te 123 lata, kiedy Polska była wymazana z mapy świata, nie zachowywali pamięci o historii, wiedzy o tym, co się wydarzyło, to nasze państwo by się nie odtworzyło– powiedział PAP dowódca XV zmiany PKW Rumunia mjr Michał Miedzielski podczas obchodów Święta Niepodległości.

„To jest to, co nas spaja, i to jest cały czas potrzebne, patriotyzm to nie jest po prostu słowo. Musimy przypominać o tym młodym ludziom, którzy może nie do końca je dzisiaj rozumieją. Uważam, że to jest bardzo ważne. Wiem, że są ludzie, którzy może myślą, że mogliby przed ewentualną wojną uciec, uniknąć jej. Wierzę, że w czasie próby w nich także obudziłby się patriotyzm i stanęliby do obrony swojego państwa” – powiedział mjr Miedzielski.

Podkreślił znaczenie obecności polskich wojsk w Rumunii oraz współpracy w ramach struktur NATO.

„Ta obecność jest potrzebna i konieczna. Rotacyjna obecność polskich żołnierzy umożliwia przeszkolenie dużej liczby żołnierzy z większości jednostek w Polsce, co daje możliwość bycia na jednym poziomie wyszkolenia. To bardzo ważne, że różne jednostki mają możliwość szkolenia się w tym środowisku” – zaznaczył dowódca PKW. - W czasie pokoju musimy się poznać, nauczyć się współpracować, zobaczyć, jakie są punkty zbieżne, a gdzie ewentualnie są rozbieżności, na które trzeba zwrócić uwagę i je rozwiązywać. To największe zadanie, które stawiamy przed sobą w czasie P (pokoju) w ramach przygotowań do ewentualnego czasu W (wojny)”.

My teraz jesteśmy gośćmi w Rumunii, a Rumuni, również rotacyjnie, ćwiczą u nas, w Polsce. Doświadczenie praktyczne ze wspólnego szkolenia przechodzi potem na wyższy szczebel, gdzie toczy się dyskusja, co można poprawić, dostosować” – wyjaśnił rozmówca PAP.

Jak ocenił, między Polakami i Rumunami „nie ma wielkich różnic kulturowych, to są drobiazgi, które nie wpływają na żołnierzy”. „PKW Rumunia to jest po prostu daleko od domu wysunięty poligon, gdzie szkolimy się wspólnie na różnych obiektach” – dodał.

„Często w armiach sojuszniczych szkolimy się na różnym sprzęcie, chociaż są to podobne jednostki. Na przykład my mamy (transportery) Rosomaki, a Rumuni używają szwajcarskich wozów Piranha. W najbliższej przyszłości nie jest możliwe, że wszystkie armie NATO będą używać tego samego sprzętu. Każde państwo ma swoje zakłady, produkujące własny sprzęt. Dlatego ważne jest, żeby pewne podstawowe cechy sprzętu były takie same, np. kaliber był ujednolicony, ale różnice pozostają” – powiedział Miedzielski.

Bez ironii mogę powiedzieć, że +jesteśmy jedną wielką rodziną+. To działa jak jeden duży budynek, w którym czasami jakieś drzwi skrzypią, trzeba je naoliwić, znaleźć ten punkt, gdzie niedomagamy i pracować nad tym. Właśnie po to tutaj jesteśmy. To są małe punkty krytyczne, które usuwamy” – dodał.

Przypomniał również, że Polska i Rumunia to państwa flankowe Sojuszu Północnoatlantyckiego. „Łączy nas podobna percepcja zagrożenia i podobna rola – Polski na północno-wschodnich, a Rumunię na południowo-wschodnich granicach NATO” – podsumował wojskowy.

Obecnie w rumuńskiej Krajowej stacjonuje XV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego. PKW Rumunia wchodzi w skład wielonarodowej brygady stacjonującej w rumuńskiej Krajowej w ramach wzmocnionej sojuszniczej obecności na wschodniej flance NATO. Została ona ustanowiona na warszawskim szczycie NATO w 2016 r. Stacjonujące w Rumunii siły, w tym polski kontyngent, mają wzmacniać bezpieczeństwo Rumunii, a tym samym południowo-wschodniej flanki NATO i całego Sojuszu.

Źródło: PAP

 

Wiadomości

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Odbiorą immunitet Obajtkowi? Europoseł odpowiada: „Takimi zarzutami tylko się ośmieszacie”

Sprzęt termowizyjny i drony. Ruch Obrony Granic ma kolejny nowoczesny sprzęt [WIDEO]

Kolejny dziwny pomysł prof. Zolla ws. zaprzysiężenia Karola Nawrockiego

Transferowy hit Legii! Reca wraca do ekstraklasy

NBA: Wielki kontrakt, wielkie ryzyko - Lillard wraca do Portland

Tusk dodał adnotację do uchwały Sądu Najwyższego. Klub PiS: jest zawiadomienie

Zaufanie do wojska spada. Polacy nie wierzą w obronę przed Rosją

Najnowsze

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza