Przejdź do treści
11:39 Szef kancelarii Zełenskiego: Ukraina jest gotowa na bezwarunkowe zawieszenie broni
11:10 Watykan: Papież Leon XIV zaapelował o zakończenie konfliktów na Ukrainie i w Ziemi Świętej
10:44 Szef NATO: Putin popełnił wielki błąd, wysyłając do Stambułu delegację niskiego szczebla
10:24 Świat: W Stambule rozpoczęło się spotkanie delegacji USA, Ukrainy i Turcji
08:53 Śląskie: Bułgar podejrzany o handel ludźmi zatrzymany w Niemczech i przekazany do Polski
07:45 Gdańsk: Przeprawa promowa przy moście Siennickim wstrzymana z powodu silnego wiatru
07:14 Włochy: W Rzymie spotkają się ministrowie obrony grupy E5
06:29 Polska: Karol Nawrocki ostatni dzień kampanii wyborczej rozpoczął od rozdawania drożdżówek górnikom z Kopalni Węgla Kamiennego Mysłowice-Wesoła
05:45 Wybory prezydenckie: Ostatni dzień kampanii, od północy cisza wyborcza
Spotkania W ostatnim dniu kampanii wyborczej, Karol Nawrocki odwiedzi: 14:10 stadion MKS Zwolenianka - Zwoleń; 16:00 Muzeum Wsi Lubelskie - Lublin; 17:00 Plac Teatralny 1 - Lublin; 20:30 Plac Piłsudskiego - Stalowa Wola; 23:00 OSP Klimontów - Klimontów
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie W sobotę akcja Ruchu Obrony Granic na przejściu granicznym Zgorzelec/Görlitz. Protest przeciw paktowi migracyjnemu i wydaleniom z Niemiec rozpocznie się o godz. 12.00
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie W sobotę 17 maja o godzinie 7.30 w Parafii św. Stanisława w Warszawie (ul. Bema 73/75) odbędzie się Msza św. w intencji Telewizji Republika przed Obrazem Matki Bożej Elekcyjnej. Po niej zakończenie nowenny przed wyborami prezydenckimi
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Papież za życia wybrał miejsce pochówku. To ogromna "nowość"

Źródło: Casa Rosada, CCA-SA 2.0 via Wikipedia Commons

Jeszcze dziś - o godz. 20 rozpocznie się w Watykanie obrzęd stwierdzenia śmierci papieża Franciszka i złożenia jego ciała do trumny - przekazał Watykan.

Papież wrócił do Domu Ojca

Papież od kilku miesięcy zmagał się z licznymi problemami zdrowotnymi, które uniemożliwiały mu udział w kolejnych wydarzeniach. Jorge Mario Bergoglio z Argentyny pełnił funkcję papieża od 2013 roku.

Zobacz: PILNE: Nie żyje papież Franciszek

O 9:45 rano w Poniedziałek Wielkanocny kardynał Kevin Farrell, kamerling Izby Apostolskiej, wypowiedział te słowa w Casa Santa Marta:

Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim smutkiem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. O 7:35 rano biskup Rzymu, Franciszek, powrócił do domu Ojca. Całe jego życie było poświęcone służbie Panu i Jego Kościołowi. Uczył nas, jak żyć wartościami Ewangelii z wiernością, odwagą i powszechną miłością, szczególnie na rzecz najuboższych i najbardziej zepchniętych na margines. Z ogromną wdzięcznością za jego przykład jako prawdziwego ucznia Pana Jezusa, polecamy duszę papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Boga Trójjedynego”.

Płyną kondolencje

Śmierć papieża, który jeszcze wczoraj spotkał się z wiernymi, wywołuje niedowierzanie na całym świecie. Internauci żegnają głowę kościoła katolickiego w sieci.

Więcej: Powrót do Domu Ojca. Świat żegna papieża Franciszka

Wieczorem w Watykanie

Watykan poinformował, że w poniedziałek o godzinie 20 odbędzie się ceremonia potwierdzenia śmierci papieża Franciszka oraz złożenia jego ciała do trumny. 

Zgodnie z oficjalnym komunikatem, uroczystości przewodniczyć będzie Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego, kardynał Kevin Joseph Farrell.

W ceremonii udział wezmą także dziekan Kolegium Kardynalskiego, kardynał Giovanni Battista Re, najbliżsi papieża, a także dyrektor i zastępca dyrektora watykańskiej służby zdrowia. Wszyscy zgromadzą się o godzinie 19:45 w kaplicy Domu Świętej Marty, gdzie papież Franciszek mieszkał przez cały okres swojego pontyfikatu.

Przełom w tradycji

Co ciekawe, w jednym z wywiadów ponad rok temu papież wyjawił, że ma już przygotowany dla siebie grób w bazylice Santa Maria Maggiore, którą w ciągu prawie 12 lat pontyfikatu odwiedził ją ponad 120 razy. Bywał tam często również przed wyborem.

Wybór ten oznacza, że po raz pierwszy od 120 lat papież nie spocznie w Grotach Watykańskich bazyliki świętego Piotra.

Franciszek wyjaśnił, że w bazylice Matki Bożej Większej za znajdującą się tam figurą Królowej Pokoju „jest pokój, w którym przechowywane są kandelabry”.

"To jest to miejsce" - dodał ujawniając, gdzie dokładnie chce być pochowany. Następnie dodał: "Potwierdzili mi, że wszystko jest gotowe".

Franciszek w ogłoszonym w listopadzie zeszłego roku dokumencie uprościł rytuał papieskiego pochówku. Nowe obrzędy mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy - wyjaśniono w Watykanie.

Pierwszy element uproszczonego protokołu to decyzja o tym, że zgon papieża zostanie stwierdzony nie w jego pokoju, ale w prywatnej kaplicy.

Zarządził, że ciało papieża zostanie natychmiast złożone do trumny i w niej wystawione. Dotychczas ciało zmarłego wystawianie było na katafalku.

Zamiast do trzech trumien ciało zostanie włożone do dwóch - z cynku i drewna.

Już wcześniej Franciszek zapowiadał, że chce uprościć rytuał pogrzebu papieskiego.

Nowe zasady zastąpiły te z 1998 r., a zatem z czasów pontyfikatu Jana Pawła II. Zgodnie z tymi regułami odbył się jego pogrzeb w 2005 r. Z częściowymi zmianami wykorzystano je też podczas uroczystości pogrzebowych emerytowanego papieża Benedykta XVI w styczniu 2023 roku.

W najnowszym wydaniu księgi obrzędów uwzględnione zostały wnioski z tych właśnie dwóch pogrzebów oraz dostosowano się do wytycznych Franciszka, który polecił uprościć rytuał. Poza tym, jak zaznaczono w Watykanie, wzięto pod uwagę aktualną wrażliwość teologiczną i kościelną oraz zmiany w księgach liturgicznych.

Jedną ze zmian jest uproszczenie tytułów papieża. Powrócono do terminologii zastosowanej wydaniu Mszału Rzymskiego z 2008 r.: papież, biskup Rzymu i pasterz.

Zachowane zostały trzy miejsca, w których odbywają się obrzędy pogrzebowe. Pierwsze to miejsce śmierci. Już w prywatnej kaplicy, przed przeniesieniem do bazyliki watykańskiej ciało papieża zostanie złożone w drewnianej trumnie i wewnętrznej cynkowej.

Miejscem drugim jest bazylika świętego Piotra, dokąd zostanie przeniesione ciało papieża i gdzie zostanie wystawione w trumnie, a nie na samym katafalku, jak było to po śmierci Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Zamknięcie trumny nastąpi wieczorem w przeddzień mszy pogrzebowej.

Trzecie jest miejsce pochówku. Tam również obrzęd został uproszczony, ponieważ wyeliminowano składanie trumny z cyprysu w trumnach ołowianej i dębowej. Ciało zmarłego będzie już w zamkniętych trumnach: cynkowej i drewnianej.

O swoich dyspozycjach dotyczących pochówku Franciszek mówił w opublikowanej w zeszłym roku książce "Następca". Wyznał tam, że nie chce, aby jego ciało było wystawione na katafalku, lecz w trumnie; „z godnością, ale jak każdego chrześcijanina” - wyjaśnił.

Podkreślił również, że jego życzeniem jest to, by po jego śmierci odbyło się jedno czuwanie, a nie dwa i by nie organizowano osobnej ceremonii w chwili zamknięcia trumny.

Wspominając pogrzeb Benedykta XVI w zaznaczył: „To ostatnie czuwanie żałobne celebrowane w ten sposób, z ciałem papieża wystawionym poza trumną, na katafalku”.

"Rozmawiałem z ceremoniarzem i wyeliminowaliśmy to i wiele innych rzeczy"- ujawnił.

Franciszek wyraził opinię, że obrzęd był „zbyt przeciążony”.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Czy można określić granicę zdrady? Artyści w czasie okupacji

Eko-terroryści blokują S8. Kierowcy są wściekli! [WIDEO]

NASK, dezinformacja i nielegalna kampania w służbie Trzaskowskiego

Afera NASK. Nawrocki dla Republiki: Tak to wygląda w Polsce Donalda Tuska

Drugi półfinał Eurowizji za nami. Izrael wygwizdany, Australia poza finałem

Handlował ludźmi? Bułgar przekazany polskim służbom

Hołownia bije w Trzaskowskiego. Tani chwyt przed niedzielnym głosowaniem?

Znamy aktualne ceny ropy w USA, na co czekają inwestorzy?

Forbes: Ronaldo najlepiej zarabiającym sportowcem na świecie

Wybory już w niedzielę. Ważny apel prezydenta Dudy

Przełomowy sondaż z USA. Karol Nawrocki nad Rafałem Trzaskowskim

Ukraina utraciła kolejny myśliwiec F-16 podczas działań operacyjnych

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Lada chwila głosowanie. Trzaskowski nie ma powodów do radości! [SONDAŻ]

Znaleziono podrabiane towary o wartości ponad 20 mln zł

Szeremeta w finale Pucharu Świata!

Najnowsze

Czy można określić granicę zdrady? Artyści w czasie okupacji

Drugi półfinał Eurowizji za nami. Izrael wygwizdany, Australia poza finałem

Handlował ludźmi? Bułgar przekazany polskim służbom

Hołownia bije w Trzaskowskiego. Tani chwyt przed niedzielnym głosowaniem?

Znamy aktualne ceny ropy w USA, na co czekają inwestorzy?

Eko-terroryści blokują S8. Kierowcy są wściekli! [WIDEO]

NASK, dezinformacja i nielegalna kampania w służbie Trzaskowskiego

Afera NASK. Nawrocki dla Republiki: Tak to wygląda w Polsce Donalda Tuska