Europejska delegacja z Przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel i wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem złożyła wczoraj wizytę w Turcji. – Turcja w kwestii traktowania uchodźców jest najlepszym przykładem na świecie. Nikt nie ma prawa pouczać Turcji jak ma postępować – ocenił po rozmowach z władzami kraju Donald Tusk.
Głównym powodem wizyty europejskiej delegacji była kwestia uchodźców i kryzys migracyjny. Delegacja europejskich polityków odwiedziła miasto Gaziantep na południu Turcji, w pobliżu granicy syryjskiej. Ponieważ jest to obszar leżący w pobliżu strefy kontrolowanej przez tak zwane Państwo Islamskie konieczne było zastosowanie specjalnych środków bezpieczeństwa. Europejscy politycy odwiedzili obóz syryjskich uchodźców w którym przybywa około 5 tysięcy osób, w tym prawie 2 tysiące dzieci.
Delegacja europejskich polityków spotkała się również z premierem Turcji Ahmedem Davutoglu. Po rozmowach w sprawie kryzysu migracyjnego Donald Tusk stwierdził, że „Turcja w kwestii traktowania uchodźców jest najlepszym przykładem na świecie”. Dodał również, że "nikt nie ma prawa pouczać Turcji jak ma postępować."
Porozumienie Turcji z UE
Turcja i Unia Europejska zawarły 18 marca porozumienie, zgodnie z którym osoby przybywające po 20 marca do Grecji będą ponownie odsyłane do Turcji. Unia ze swej strony zobowiązała się do przyjęcia 72 syryjskich uchodźców z Turcji. W ramach porozumienia UE ma przyspieszyć uruchomienie pomocy finansowej w wysokości 3 mld euro dla uchodźców syryjskich przybywających na terenie Turcji. Nie jest wciąż jasne, kiedy rozpoczną si e przesiedlenia migrantów.
Kryzys migracyjny
Według danych ONZ w roku 2015 do Europy przybyło ponad milion migrantów. Syryjczycy stanowią wśród nich 49 proc. 21 proc. to Afgańczycy a około 8 proc. to Irakijczycy. Wśród przybyszów są migranci z Somalii, Nigerii, Pakistanu, Gambii i Erytrei. Prawie 60 proc. migrantów to mężczyźni.