W raporcie Mario Draghiego dla Komisji Europejskiej pojawiły się krytyczne uwagi dotyczące tempa rozwoju Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście firm technologicznych. Wzrost gospodarki Kalifornii, która może niedługo wyprzedzić Niemcy, stanowi kolejny dowód na rosnący dystans między USA a Europą.
Tempo wzrostu gospodarek
W ostatnich dniach na Bloombergu opublikowano dane, które pokazują, że gospodarka Kalifornii może wkrótce wyprzedzić Niemcy. W drugim kwartale 2024 roku Kalifornia wygenerowała PKB o wartości 4,08 bln dolarów, co stanowiło 14% gospodarki Stanów Zjednoczonych. Z kolei Niemcy, mimo że wciąż prowadzą, osiągnęły PKB o wartości 4,25 bln euro (około 4,43 bln dolarów), co stanowi 23,9% gospodarki Unii Europejskiej. Jednak Niemcy odnotowują spadki w PKB, podczas gdy gospodarka Kalifornii nieprzerwanie rośnie.
Przewaga Kalifornii w technologii
Kluczowym czynnikiem, który przyspiesza rozwój Kalifornii, jest obecność gigantów technologicznych takich jak Apple, Google, Meta czy Tesla. Te firmy z Doliny Krzemowej dominują w globalnych rankingach i generują olbrzymie zyski. Dla porównania, największe niemieckie firmy technologiczne, jak SAP, Deutsche Telekom czy Siemens, nie są w stanie dorównać amerykańskim konkurentom pod względem wartości rynkowej.
Problem Unii Europejskiej
W Unii Europejskiej, mimo obecności takich firm jak Novo Nordisk czy LVMH, nie ma takich gigantów technologicznych, które mogłyby konkurować z amerykańskimi firmami. Problemem jest również wolniejszy rozwój gospodarki w wielu krajach UE, co jest związane m.in. z brakiem inwestycji w nowoczesne technologie. Dodatkowo, choć Polska i inne kraje wschodnioeuropejskie rozwijają się dynamicznie, to cała Unia ma problem z nadążaniem za szybko rosnącymi gospodarkami USA i Chin.
Czy Kalifornia wyprzedzi Niemcy?
Analizując obecne dane, Kalifornia może już wkrótce wyprzedzić Niemcy, a spadek wartości euro może przyspieszyć ten proces. Niemiecka gospodarka zmaga się z problemami, a spadki w motoryzacji i spowolnienie tempa rozwoju wskazują na stagnację. W porównaniu z dynamicznie rozwijającymi się firmami w USA, Unia Europejska stoi przed wyzwaniem, jak nadrobić dystans, zwłaszcza w sektorze nowych technologii.
Źródło: Business Insider
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.