Erika Steinbach dopięła swego. Niemcy będą obchodzić narodowy Dzień Pamięci Wypędzonych
Niemiecki rząd podjął decyzję o ustanowieniu 20 czerwca narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Ucieczek i Wypędzeń – poinformował minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere.
Po raz pierwszy nowe święto będzie obchodzone w przyszłym roku – powiedział szef resortu spraw wewnętrznych. De Maiziere podkreślił, że niemieckie władze chcą połączyć wspomnienie o niemieckich ofiarach powojennych wysiedleń z losem uchodźców na świecie. Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła w roku 2000 dzień 20 czerwca Światowym Dniem Uchodźcy.
– Ucieczki i wypędzenie są częścią historii europejskiej w 20. Wieku – powiedział szef MSW. – W następstwie II wojny światowej swoją ojczyznę musiały opuścić miliony Niemców – dodał de Maiziere, odczytując dziennikarzom uzasadnienie decyzji rządu.
– Decyzja rządu kończy długą i trudną debatę – zaznaczył szef MSW. Kierowany przez Erikę Steinbach Związek Wypędzonych domagał się od lat ustanowienia dnia pamięci o ofiarach przymusowych wysiedleń, twierdząc, że taki los spotkał 14 mln Niemców.
Kraje związkowe, w których rządzą partie chadeckie – Bawaria, Hesja a ostatnio Saksonia – wprowadziły już wcześniej obowiązujące na terenie ich landów dni pamięci. Poprzednie rządy w Berlinie stały na stanowisku, że centralne święto upamiętniające ofiary wypędzeni nie jest potrzebne.