Przejdź do treści
21:20 Katowice: Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki zapowiedział, że zaproponuje nową ustawę o referendum ogólnokrajowym, by obywatele mogli częściej wypowiadać się w najważniejszych sprawach tj. na przykład Zielony Ład czy reforma wymiaru sprawiedliwości
20:05 Prezydent Andrzej Duda zaapelował w czwartkowym orędziu do Polaków o wybór prezydenta, który będzie silny głosem swoich rodaków. - Potrzebujemy prezydenta, który będzie strzegł godności obywateli - powiedział
20:04 - To nie brudne chwyty w kampanii, które niestety obserwujemy, powinny decydować o przyszłości Polski, tylko Obywatele, zgodnie ze swoimi przekonaniami - powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu
18:50 Poznań: Prokuratura Okręgowa w Poznaniu zaprzecza kolejnym manipulacjom i doniesieniom o rzekomym udziale Karola Nawrockiego w kibicowskiej „ustawce” z 2009 roku. - Takie nazwisko nie pojawia się w tym postępowaniu - oświadczył rzecznik prokuratury.
16:53 Warszawa: Jarosław Kaczyński zaapelował o udział w II turze wyborów prezydenckich i głosowanie na Karola Nawrockiego. - Niebezpieczeństwo jest ogromne - oświadczył prezes PiS
15:55 "Dobra rozmowa o przyszłości Polski" - tak swoje dzisiejsze spotkanie ze Sławomirem Mentzenem podsumował obywatelski kandydat na Prezydenta RP Karol Nawrocki
15:05 Witold Bańka został wybrany na prezydenta Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) na kolejną kadencję
14:15 PILNE: Agenci ABW wkroczyli na posesję, którą wynajmowała telewizja Republika
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej we Wrocławiu zaprasza 30 maja, o godz. 17.30 na uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny, w kościele NMP na Piasku, ul. Katedralna 4. Po mszy przemarsz pod pomnik papieża Jana XXIII, gdzie odbędzie się łączenie z TV Republika
Wydarzenie Finał kampanii wyborczej Karola Nawrockiego: 30 maja (piątek) godz. 22:00, plac przy Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem
Spotkanie Europoseł Patryk Jaki weźmie udział w spotkaniu w Ostrowi Mazowieckiej 30 maja godz. 18.00 (Stara Elektrownia ul. 11 Listopada 7)
Protest Stowarzyszenie Rolnicy Południowej Wielkopolski organizuje protest rolników. 30 maja, od godz. 10:00. Miejsce: Droga krajowa 11, powiat kępiński, Krążkowy, rondo im. Kornela Morawieckiego
Wydarzenie "Warsaw Boxing Cup" - Pamięci Żołnierzy Walczących w Bitwie Pod Monte Cassino. 31 maja godz. 16:00. "107 Granda na pięści". 1 czerwca godz. 11:00. Ul. Łazienkowska 6a, Warszawa
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Kraj w środku Europy będzie jak Białoruś? UE się przechytrzyła

Źródło: Serbia protestuje - x.com/screenshot

Prezydentowi Serbii Aleksandarowi Vucziciowi pozostał wybór pomiędzy rzeczywistymi reformami, które oznaczałyby utratę przez niego władzy, i przekształceniem państwa w bałkańską wersję Białorusi - zauważa portal EUobserver, komentując trwającą w Serbii od listopada falę masowych protestów.

Rzekomo stabilny reżim Vuczicia jest obecnie słabszy niż kiedykolwiek. Istnieje oczywisty sposób na to, jak dyktatorzy mogą wzmocnić swoją popularność - rozpoczynając wojnę. Widzieliśmy to w przypadku Putina, a rany wojen z lat 90. są nadal w Serbii świeże - ostrzega portal.

Najnowsza fala protestów udowodniła, że współpraca UE z prezydentem Vucziciem jest błędem, a Wspólnota musi zdać sobie sprawę, że serbski przywódca nie jest już gwarantem stabilności - ocenia EUobserver, dodając, że "względne milczenie UE w sprawie ostatnich protestów jest ciosem dla liberalnych i nastawionych proeuropejsko warstw serbskiego społeczeństwa".

W tekście przypomina się o retorycznym poparciu Brukseli dla demonstrujących, jednak "braku jakiegokolwiek wsparcia praktycznego". Sytuację w Serbii porównano do Majdanu na Ukrainie z 2014 roku i restrykcjach wprowadzonych przez UE wobec osób uznanych za odpowiedzialne za przemoc oraz zakazie eksportu na Ukrainę sprzętu, który mógłby zostać wykorzystany do represji.

EUobserver przypomina, że wsparcie udzielane przez Brukselę Vucziciowi wiąże się z oczekiwaną współpracą w sprawie wydobycia w Serbii litu. Plan jego eksploatacji - poparty w przeszłości przez unijnych urzędników i m.in. kanclerza Niemiec Olafa Scholza - jest szeroko krytykowany przez serbskich aktywistów i obywateli.

"W ostatnich latach poparcie dla członkostwa Serbii w UE systematycznie w tym kraju spadało, a poparcie UE dla protestujących mogłoby ten trend odwrócić. Niestety obecnie w oczach wielu Serbów zarzucana UE hipokryzja jest potwierdzana" - zauważa portal.

Organizowane w Serbii protesty są odpowiedzią na katastrofę budowlaną na dworcu kolejowym w Nowym Sadzie z początku listopada, w wyniku której zginęło 16 osób - ostatnia ofiara zmarła w szpitalu w marcu. Od grudnia inicjatywę w organizacji masowych demonstracji przejęli studenci, którzy od kilku miesięcy okupują również 60 wydziałów we wszystkich ośrodkach akademickich kraju.

Studenci domagają się ujawnienia umów związanych z remontem dworca w Nowym Sadzie, ukarania winnych napadów na demonstrantów, oddalenia zarzutów wobec uczestników protestów i zwiększenia o 20 proc. wydatków budżetowych na szkolnictwo wyższe.

Rząd i prezydent Serbii zapewnili, że wszystkie postulaty zostały spełnione lub zostaną zrealizowane wkrótce. Studenci zaznaczają jednak, że żaden z postulatów nie został dotąd spełniony całkowicie i dlatego kontynuują swoje akcje. W wyniku protestów do dymisji podał się w styczniu premier Milosz Vuczević, który sprawuje nadal funkcję do czasu wyłonienia nowego gabinetu.

W czwartek Vuczević poinformował, że kierowana przez niego większość parlamentarna przedstawi jeszcze w tym tygodniu nowego kandydata na szefa rządu, unikając tym samym konieczności przeprowadzenia nowych wyborów parlamentarnych.

Największym problemem pozostaje jednak prezydent Aleksandar Vuczić, który sam jeden mógł sytuację protestów w Serbii zażegnać już w listopadzie. Jednak jego upór i twarde trzymanie się w sojuszu z Rosją budzi w Serbach więcej pytań, na które odpowiedź znajdują w protestach na ulicach serbskich miast. Protestach, które trwają - co mówi wszystko - od listopada!

Źródło: Republika/PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Woch poparł Nawrockiego i rozpętało się piekło. Internauci: „Tak system eliminuje”

Czy Układ Słoneczny "powiększy się" o nową planetę

Robimy pizzę z Karolem Kusem

Gajewska z ziemniakami w DPS. Internauci nie kryją oburzenia

Katarzyna Bosacka zaczyna życie od nowa. Ma nowego partnera i dom w puszczy

Grzegorz Braun za Nawrockim: „To okno możliwości dla Polski”

Zrzeszenie Aequitas: „Apolityczni” sędziowie przyjęli setki tysięcy euro od fundacji Sorosa!

Do Zorro z Tarnowa dołączyła para Spider-manów w Gliwicach

Polityczna szczerość Komorowskiego. Trzaskowski dostał rykoszetem

Edyta Górniak zabrała głos po Eurowizji. "Nie czuję się jak wyrocznia"

Prezydent Duda wskazuje, jakiego przywódcy potrzebuje Polska

Grzegorz Braun gościem Danuty Holeckiej o 20:20!

Ewa Farna wystąpiła u boku Dua Lipy na koncercie w Pradze

Tomasz Sakiewicz stanowczo odpowiada na atak Pomaskiej: „Promuje swoją własną telewizję”

ABW kontra wolność słowa. Czy rząd Tuska chce uciszyć Republikę?

Najnowsze

Woch poparł Nawrockiego i rozpętało się piekło. Internauci: „Tak system eliminuje”

Katarzyna Bosacka zaczyna życie od nowa. Ma nowego partnera i dom w puszczy

Grzegorz Braun za Nawrockim: „To okno możliwości dla Polski”

Zrzeszenie Aequitas: „Apolityczni” sędziowie przyjęli setki tysięcy euro od fundacji Sorosa!

Do Zorro z Tarnowa dołączyła para Spider-manów w Gliwicach

Czy Układ Słoneczny "powiększy się" o nową planetę

Robimy pizzę z Karolem Kusem

Gajewska z ziemniakami w DPS. Internauci nie kryją oburzenia