Zaćmienie Słońca następuje, kiedy Księżyc jest w nowiu i znajdzie się na linii Ziemia-Słońce, przesłaniając tarczę słoneczną. W zależności od dokładnego położenia Ziemi na orbicie wokół Słońca i Księżyca na orbicie wokół Ziemi, zaćmienie może mieć różną długość i formę.
Zjawisko w tym roku obserwować będzie można jedynie w Chile i Argentynie. Fani tego typu zjawisk nie muszą się jednak martwić – NASA przygotowała dla wszystkich relację na żywo z wydarzenia, którą udostępnimy także na stronie Wprost.pl.
????????☀️
— NASA (@NASA) December 13, 2020
A total solar eclipse will pass over Chile and Argentina on Dec. 14 — meaning that the Moon will line up just right between the Sun and Earth, casting its shadow on Earth's surface. Learn how you can catch it, no matter where in the world you are: https://t.co/WlAEVmA4tB pic.twitter.com/p4t4ZggcwO
¡Solo queda un día para el #EclipseSolar2020 en Argentina y Chile! Si planeas observarlo, acuérdate de proteger tus ojos adecuadamente - ¡te explicamos cómo! Y si no estás en la trayectoria del eclipse, aún puedes experimentarlo mediante nuestro show: https://t.co/5rpz7Z5WSA pic.twitter.com/uePk4qb2aa
— NASA en español (@NASA_es) December 13, 2020
Warto obserwować zjawisko, ponieważ do następnego tego typu będziemy mieli do czynienia dopiero za sześć lat – 12 sierpnia 2026 roku. Będzie to kolejne po zaćmieniu z 11 sierpnia 1999 całkowite zaćmienie Słońca widoczne w kontynentalnej Europie. Zaćmienie całkowite rozpocznie się o wschodzie Słońca we wschodniej części półwyspu Tajmyr w Rosji, następnie przetnie Ocean Arktyczny, wschodnią Grenlandię, zachodnią Islandię, północną część Oceanu Atlantyckiego, po czym będzie widoczne w Hiszpanii i na niewielkim obszarze Portugalii (gmina Bragança). Zaćmienie zakończy się o zachodzie Słońca na Morzu Śródziemnym, na południowy wschód od Balearów.