Dzisiaj w kościołach na całym świecie odbędzie się zbiórka funduszy na działalność i misję Ojca Świętego. Popularnie nazywa jest denarem św. Piotra lub świętopietrzem. – Nie można sobie wyobrazić misji Kościoła bez materialnego wsparcia wiernych – powiedział Katolickiej Agencji Informacyjnej prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Gospodarki. Ks. Juan Antonio Guerrero.
Świętopietrze służy przede wszystkim finansowaniu dzieł miłosierdzia realizowanych przez papieża w Kościołach lokalnych na całym świecie. Z 21 mln euro, jakie w tym roku wpłynęły z darowizn na denar św. Piotra, 8 mln zostało wydanych na dzieła ewangelizacyjne i projekty socjalne głównie w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej.
Z tych pieniędzy częściowo finansowana jest też działalność tych dykasterii Kurii Rzymskiej, np. trybunały Kościelne, dykasterie zajmujące się liturgią, jednością chrześcijan czy troską o dziedzictwo kulturowe Kościoła, jak np. biblioteka apostolska i archiwa.
Wiele darowizn przekazywanych jest na budowanie kościołów w krajach trzeciego świata, prowadzenie szpitali, ośrodków edukacyjnych dla najuboższych dzieci, czy pomoc socjalną dla wiernych żyjących na terenach ogarniętych konfliktami wojennymi.
W ciągu ostatnich lat odnotowano spadek darowizn na świętopietrze. W latach 2015-2019 zmniejszyły się one o 23 proc. W czasie pierwszego roku pandemii przekazywane środki spadły o dodatkowe 18 procent. W 2019 roku na świętopietrze zebrano 53,86 mln, a w kolejnym roku 44,1 mln.