Czeka nas kosmiczny show! Dwa roje jednej nocy. Kiedy?

Miłośnicy astronomii mają powody do radości: nadchodzi niezwykłe widowisko na nocnym niebie. W nocy z 29 na 30 lipca, gdy Księżyc będzie ukryty, będziemy mogli podziwiać apogeum dwóch rojów meteorów – Delta Akwarydów Południowych oraz Alfa Kaprycerydów. Oczekuje się, że w sprzyjających warunkach zobaczymy nawet około 25 „spadających gwiazd” na godzinę, jak informuje Live Science.
Kulminacja zjawiska nastąpi w noc z 29 na 30 lipca, jednak pierwszy z deszczów meteorów, Południowe Delta Akwarydy, jest aktywny już od 18 lipca i potrwa do 12 sierpnia. Szczyt ich aktywności, szacowany na około 20 meteorów na godzinę, jest szeroki i według American Meteor Society, warto je obserwować w dniach od 24 do 31 lipca.
Delta Akwarydy Południowe są znane z tego, że pozostawiają na nieboskłonie trwałe ślady. Ich punkt radiantowy znajduje się w konstelacji Wodnika, która w lipcu na półkuli północnej wschodzi na południu i osiąga najwyższy punkt na niebie w godzinach przedświtu. To właśnie wtedy obserwatorzy będą mieli największą szansę zobaczyć meteory. Są one najlepiej widoczne z półkuli południowej.
"Spadające gwiazdy" pojawiają się, gdy meteoroidy pochodzące z asteroid lub komet wchodzą w ziemską atmosferę i spalają się, stając się meteorami. Za Południowe Delta Akwarydy odpowiedzialna jest kometa 96P/Machholz o średnicy 6 kilometrów, odkryta w 1986 roku, której orbita wokół Słońca trwa 5,3 roku.
Drugi rój meteorów, Alfa Kaprycerydy, również osiągnie apogeum w noc z 29 na 30 lipca, dodając do ogólnej liczby około pięciu do dziesięciu meteorów na godzinę. Aktywne od 7 lipca do 15 sierpnia, Alfa Kaprycerydy mają swój punkt radiantowy w konstelacji Koziorożca, sąsiadującej z Wodnikiem na nocnym niebie. Spowoduje to, że odróżnienie meteorów z obu rojów będzie trudne, jednak Alfa Kaprycerydy są szczególnie jasne, powolne i kolorowe.
Są one wynikiem działania komety 169P/NEAT, o szerokości 3,2 km, odkrytej w 2002 roku, która potrzebuje 4,2 roku na okrążenie Słońca. Obserwatorzy z półkuli południowej będą cieszyć się najlepszymi warunkami widoczności, ale z każdego miejsca na półkuli północnej, ogólnie patrząc na południe w godzinach przedświtu 30 lipca, można mieć największe szanse na sukces.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Najnowsze

Putin szuka winnych. Seria zatrzymań po porażkach na froncie

Garderoby, dzieci i… 12 białych róż! Wymagania Jennifer Lopez na koncercie w Polsce robią wrażenie!

Tusk oddał resort Motyce. Kulisy politycznego strachu przed rozpadem koalicji

Lek na epilepsję i leczenie bólu neuropatycznego a ryzyko demencji

Lewicowa Hiszpania mierzy się z problemem depresji wśród nastolatków. Poznaliśmy przyczyny

Amerykańska lewica w kryzysie. Sondaż pokazuje dramatyczne załamanie poparcia Demokratów
