Przejdź do treści
Defrancuzyzacja Nigru. A co potem? ul. Władimira Putina
x.com/@Nwaadaz

Rządząca Nigrem junta wojskowa zmieniła we wtorek nazwy stołecznych ulic i pomników kojarzące się z Francją i zastąpiła je imionami lokalnych bohaterów.

"Decyzja rządu ma na celu oczyszczenie stolicy Nigru ze śladów francuskiej kolonizacji, od której nadal zależne są niektóre dzielnice i ulice miasta. Francuskie nazwy ustąpią miejsca toponimii zakotwiczonej w chwalebnej historii naszego kraju" – poinformował lokalny portal LesEchosduNiger.

W stolicy kraju, Niamey, zniknęły Avenue de Gaulle i Place de la Francophonie. Tę pierwszą przemianowano na Avenue Djibo Bakary'ego, socjalistycznego polityka, który zasłużył się w uzyskaniu przez Niger niepodległości w 1960 r. i który był zagorzałym przeciwnikiem polityki generała de Gaulla.

Place de la Francophonie to teraz Place de l’Alliance-des-Etats-du-Sahel (Plac Sojuszu Państw Sahelu). Junta uhonorowała w ten sposób konfederację utworzoną w ubiegłym roku przez Mali, Niger i Burkina Faso, trzy rządzone przez wojskowych kraje, które wystąpiły z regionalnej Wspólnoty Gospodarczej państw Afryki Zachodniej (ECOWAS).

"Większość naszych alei, bulwarów i ulic nosi nazwy, które po prostu przypominają cierpienia i znęcanie się, jakich doświadczał nasz lud w czasie kolonizacji" - powiedział pułkownik Abdramane Amadou, minister ds. młodzieży i zarazem rzecznik reżimu, podczas zrywania tabliczki z imieniem francuskiego prezydenta. Zmiany, co podkreśliły reżimowe media, przeprowadzano przy dźwiękach wojskowych marszów.

Na jednym z pomników podobiznę francuskiego dowódcy kolonialnego i odkrywcy Pafraita-Louisa Monteila zakryto portretem Thomasa Sankary, nieżyjącego ostatniego prezydenta Górnej Wolty i zarazem pierwszego prezydenta Burkina Faso, który zginął w zamachu stanu w 1987 r., a który do dziś uważany jest w zachodniej części Afryki za bohatera i wizjonera. Jako pierwszy afrykański przywódca zakazał w kraju zwyczaju obrzezania kobiet, które też wprowadził do swojego rządu. To on zrezygnował ze starej kolonialnej nazwy Górna Wolta na rzecz Burkina Faso, czyli kraju sprawiedliwych ludzi.

Biały obelisk z dwiema kamiennymi ścianami po bokach, który oddawał cześć poległym w obu wojnach światowych Francuzom i Afrykanom, składa teraz "hołd wszystkim cywilnym i wojskowym ofiarom kolonizacji do dnia dzisiejszego".

Usunięty przez juntę napis na obelisku szczególnie odwoływał się do Afrykanów z francuskich kolonii, którzy jako ochotnicy, ale też powołani do armii przez władze kolonialne, walczyli w Wolnych Siłach Francuskich. Większość pochodziła z Algierii, Maroka, Tunezji i Senegalu, ale z Niemcami walczyli też żołnierze z innych francuskich kolonii subsaharyjskich.

"Odtąd będziemy czcić naszych przodków" - podkreślił we wtorek generał Assoumane Abdou Harouna, gubernator regionu stołecznego.

Relacje Nigru z Francją i innymi zachodnimi sojusznikami pogorszyły się po tym, jak prezydent Mohamed Bazoum został obalony w wojskowym zamachu stanu w lipcu ubiegłego roku. Nowe wojskowe władze wyprosiły z kraju francuskich żołnierzy i zażądały opuszczenia kraju przez ambasadora Francji. Później Niger, podobnie jak Mali i Burkina Faso, zwrócił się do Rosji o wsparcie militarne w walce z islamistycznymi rebeliantami.

Teraz Rosja bacznie obserwuje poczynania junty, a jej propagandowe medium, Sputnik, przypomniał, że jesienią ubiegłego roku nigerskie gminy obiecały, że patronem niektórych swoich ulic uczynią Władimira Putina.

Źródło: PAP

Wiadomości

Kamala Harris w wywiadzie dla Fox News. Jest nieprawdopodobna

10-osobowa rodzina z Afganistanu dotarła łodzią do Hiszpanii

Zatrzymali 66 osób. Akcja antyterrorystyczna 13 państw

Trzy ofiary śmiertelne. Zawalił się most w stanie Mississippi

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,9 niedaleko Meksyku

Defrancuzyzacja Nigru. A co potem? ul. Władimira Putina

Paweł Kukiz: rozwiązaliśmy koło Kukiz‘15

Zamach Komisji Kultury na budżet KRRiT

Jaki: przez świat zachodni przetacza się fala uderzająca w wolność, to widać już niestety w Polsce

Prof. Nowak przesłał mocny list do Gazety Wyborczej i Rzeczypospolitej w sprawie ks. Olszewskiego

Czy każdy z nas ma dzisiaj zagwarantowane prawo i dostępność świadczeń medycznych?

Potężna kara dla Legii. Za pirotechnikę

Co z religią w szkołach? Rząd rozmawiał z Episkopatem

Mastalerek: Ludzie oczekiwali, aby rok po wyborach ktoś wyszedł i powiedział prawdę - prezydent zrobił to wzorowo

Były reprezentant Polski zginął w wypadku

Najnowsze

Kamala Harris w wywiadzie dla Fox News. Jest nieprawdopodobna

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,9 niedaleko Meksyku

Defrancuzyzacja Nigru. A co potem? ul. Władimira Putina

Paweł Kukiz: rozwiązaliśmy koło Kukiz‘15

Zamach Komisji Kultury na budżet KRRiT

10-osobowa rodzina z Afganistanu dotarła łodzią do Hiszpanii

Zatrzymali 66 osób. Akcja antyterrorystyczna 13 państw

Trzy ofiary śmiertelne. Zawalił się most w stanie Mississippi