Czy komputer zastąpi kiedyś mózg? Postępy naukowców szokują
Niemieckim naukowcom z Jülich oraz Aachen we współpracy z włoskimi badaczami z Turynu udało się wyprodukować elektroniczny element, który spełnia funkcję taką samą jak nerw u człowieka. Jest w stanie zapamiętać oraz przetworzyć informację, a także odebrać sygnały.
Zdaniem naukowców nowe urządzenie jest idealne, by wykorzystać je do skonstruowania specjalnego procesora, który będzie w stanie przejąć funkcje synapsy lub neuronu.
Przypomnijmy, że synapsa to miejsce komunikacji pomiędzy błonami komórkowymi komórek nerwowych lub komórek narządu wykonawczego (np. mięśni lub gruczołu). Synapsy otoczone są przez astrocyty, które uczestniczą w przekazywaniu sygnału między neuronami. Neuron z kolei to komórka nerwowa – rodzaj elektrycznie pobudliwej komórki zdolnej do przetwarzania i przewodzenia informacji w postaci sygnału elektrycznego. Neurony są podstawowym elementem układu nerwowego zwierząt.
Komputery i sztuczna inteligencja coraz odważniej wdzierają się i przejmują kolejne sfery naszego życia. Jednym z największych wyzwań było stworzenie sztucznego elementu, który reprodukowałby sygnały w ludzkim mózgu oraz przechowywałby je i przetwarzał.
Czytaj więcej w dzisiejszej "Codziennej".
Serdecznie polecamy poniedziałkowe wydanie „Codziennej”.
— GP Codziennie (@GPCodziennie) 16 grudnia 2018
Więcej również na https://t.co/1HYRtWiDJA #GPC pic.twitter.com/qGMOmwExws