Ukraińscy naukowcy stworzyli symulację ataku na Zaporoską Elektrownię Jądrową wraz z późniejszymi skutkami. Zaprezentowana animacja pokazuje przemieszczającą się chmurę w kierunku Polski. Największe zagrożenie napromieniowaniem dotknęłoby wszystkie województwa poza zachodnio-pomorskim, lubuskim i dolnośląskim.
Co ciekawe radioaktywna chmura nie objęłaby swoim zasięgiem całej Ukrainy. Ogromne niebezpieczeństwo dotknęłoby natomiast cały pas Polski wschodniej i centralnej.
Ukrainian scientists modeled the spread of radiation in the event of an accident at the Zaporizhzhia NPP.
— ТРУХА⚡️English (@TpyxaNews) August 18, 2022
Under the weather conditions of August 15-18, radioactive contamination would primarily affect Ukraine, but would also affect neighboring states. pic.twitter.com/frJbJghqc0
Sytuacja jest obecnie pod pełną kontrolą. Powietrze jest czyste, zapewnia Państwowa Agencja Atomistyki.
Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. @PAAtomistyki nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. pic.twitter.com/6JxdBYladZ
— Państwowa Agencja Atomistyki (@PAAtomistyki) August 18, 2022
Okupowana przez wojska rosyjskie Zaporoska Elektrownia Atomowa w Enerhodarze na Ukrainie, to największa taka siłownia w Europie. Jest zagrożona, ale według ekspertów katastrofa nuklearna na skalę Czarnobyla nie jest prawdopodobna – podała dziś amerykańska stacja CNN.