Przejdź do treści
22:11 Ukraina proponuje Rosji zawieszenie ataków przy pomocy dronów i rakiet dalekiego zasięgu na infrastrukturę cywilną przez co najmniej 30 dni, z możliwością przedłużenia tego okresu - przekazał w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Ciemny tlen? Odkrycie, które zmienia postrzeganie życia!

Źródło: dno oceanu - x.com/@Lesser_History

Naukowcy, którzy niedawno odkryli, że kawałki metalu na dnie oceanów wytwarzają tlen, ogłosili plany zbadania najgłębszych części oceanów Ziemi, aby zrozumieć to dziwne zjawisko, informuje BBC. Ich misja może „zmienić sposób, w jaki postrzegamy możliwość istnienia życia na innych planetach”, twierdzą naukowcy.

Początkowe odkrycie zaszokowało naukowców zajmujących się oceanami. Do tej pory akceptowano fakt, że tlen może być wytwarzany tylko przez rośliny w świetle słonecznym w procesie zwanym fotosyntezą. Jeśli tlen – kluczowy składnik życia – jest produkowany w ciemności przez bryły metalu, naukowcy uważają, że ten proces może zachodzić również na innych planetach, tworząc środowiska bogate w tlen, w których życie mogłoby się rozwijać.

Główny badacz, profesor Andrew Sweetman, wyjaśnił:

Prowadzimy już rozmowy z ekspertami z NASA, którzy uważają, że ciemny tlen może przeorganizować nasze rozumienie tego, jak życie może być podtrzymywane na innych planetach bez bezpośredniego światła słonecznego. Chcemy tam pojechać i dowiedzieć się, co dokładnie się dzieje.

 

 

Źródło: dno oceanu - x.com/@Lesser_History

Mroczne i kontrowersyjne odkrycie

Początkowe odkrycie wywołało światowy spór naukowy – ustalenia spotkały się z krytyką ze strony niektórych naukowców i firm zajmujących się wydobyciem na dnie oceanów, które planują wydobywać cenne metale z konkrecji na dnie morza. Jeśli tlen jest wytwarzany na tych ekstremalnych głębokościach, w całkowitej ciemności, podnosi to kwestię życia, które może przetrwać i rozwijać się na dnie morza, oraz wpływu, jaki działalność wydobywcza może mieć na to życie morskie. Oznacza to, że firmy wydobywcze i organizacje ekologiczne – z których niektóre twierdzą, że odkrycia dostarczają dowodów na to, że plany wydobycia na dnie morskim powinny zostać wstrzymane – będą uważnie śledzić to nowe badanie.

Plan zakłada pracę w miejscach, gdzie dno morskie ma głębokość ponad 10 km, przy użyciu zdalnie sterowanego sprzętu podwodnego

Mamy narzędzia, które mogą dotrzeć do najgłębszych części oceanu – wyjaśnił profesor Sweetman. - Jesteśmy dość pewni, że odkryjemy, że dzieje się to gdzie indziej, więc zaczniemy badać przyczyny.

Niektóre z tych eksperymentów, we współpracy z naukowcami z NASA, będą miały na celu zrozumienie, czy ten sam proces mógłby umożliwić rozwój życia mikroskopijnego w głębinach oceanów na innych planetach i księżycach. 

Jeśli jest tlen – mówi profesor Sweetman – może istnieć tam życie drobnoustrojów, które z tego korzystają.

 

 

Źródło: dno oceanu - x.com/@Lesser_History

Eksploatować czy nie eksploatować

Wstępne, biologicznie szokujące odkrycia zostały opublikowane w zeszłym roku w czasopiśmie Nature Geoscience. Zostały uzyskane w wyniku kilku ekspedycji na obszar głębin morskich między Hawajami a Meksykiem, gdzie profesor Sweetman i jego koledzy wysłali czujniki na głębokość około 5 km. Obszar ten stanowi część rozległego obszaru dna morskiego pokrytego naturalnymi konkrecjami metalicznymi, które powstają, gdy metale rozpuszczone w wodzie morskiej zbierają się na fragmentach muszli lub innych szczątkach. Jest to proces trwający miliony lat.

Czujniki, które zainstalował zespół, wielokrotnie wykazywały wzrost poziomu tlenu. 

Zignorowaliśmy to – powiedział profesor Sweetman dla BBC News w tamtym czasie – ponieważ uczono nas, że tlen powstaje tylko w wyniku fotosyntezy. 

W końcu on i jego koledzy przestali ignorować dane i próbowali zrozumieć, co się dzieje. Eksperymenty w ich laboratorium – z konkrecjami, które zespół zebrał w pojemnikach z wodą morską – doprowadziły naukowców do wniosku, że wytwarzają one tlen z wody morskiej. Odkryli, że konkrecje generowały prądy elektryczne, które mogły rozszczepiać (lub elektrolizować) cząsteczki wody morskiej na wodór i tlen.

Następnie pojawiła się reakcja w postaci zaprzeczeń – publikowanych online – ze strony naukowców i firm wydobywczych działających na dnie oceanów. Jeden z krytyków, Michael Clarke z Metals Company, kanadyjskiej firmy zajmującej się wydobyciem na głębokim morzu, powiedział BBC News, że krytyka koncentrowała się na „braku rygoru naukowego w projektowaniu eksperymentu i gromadzeniu danych”. W zasadzie on i inni krytycy twierdzili, że nie doszło do produkcji tlenu – tylko do bąbelków, które sprzęt wyprodukował podczas pobierania próbek.

Wykluczyliśmy tę możliwość – odpowiedział profesor Sweetman. Ale te [nowe] eksperymenty dostarczą dowodów.

Może się to wydawać niszowym argumentem technicznym, ale kilka firm wydobywczych generujących miliardowe kwoty już bada możliwość wydobywania ton tych metali z dna morskiego. Docelowe naturalne zasoby zawierają metale, które są niezbędne do produkcji baterii, a popyt szybko rośnie, ponieważ wiele gospodarek przechodzi od paliw kopalnych na przykład do pojazdów elektrycznych. Wyścig o wydobycie tych zasobów wywołał obawy wśród grup ekologicznych i naukowców. Ponad 900 naukowców zajmujących się oceanami z 44 krajów podpisało petycję podkreślającą zagrożenia dla środowiska i wzywającą do wstrzymania działalności wydobywczej.

Mówiąc o ostatniej misji badawczej swojego zespołu na konferencji prasowej w piątek, profesor Sweetman powiedział: 

Zanim coś zrobimy, musimy – w jak największym stopniu – zrozumieć ekosystem. Myślę, że właściwą decyzją jest zatrzymanie się, zanim zdecydujemy jako społeczeństwo globalne, czy to jest właściwa droga.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

 

Wiadomości

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary

Nie żyje Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska

Nie śpieszymy się ze składaniem deklaracji podatkowych

Kazachstan przygotowuje się do agresji ze strony Rosji

Nadeszły ciężkie czasy dla palaczy. A to dopiero początek

„Ściśle Jawne”: PRL-owskie powiązania wiceprezesa Orlenu. W tle działania służb

ZUS przypomina o terminie złożenia wniosków o 800 plus

Szczecin: Ktoś strzelał w kierunku okien, bo na balkonie wisi baner Karola Nawrockiego

Kowalski: Będziemy bezwzględnie rozliczać Tuska, Bodnara i Giertycha

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. O godz. 21:30 zapraszamy na wydanie specjalne do Telewizji Republika

1000 lat od koronacji Bolesława Chrobrego – konferencja w Trybunale Konstytucyjnym

Kolejne prowokacje Rosjan nad Morzem Bałtyckim

Najnowsze

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Nie żyje Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska

Nie śpieszymy się ze składaniem deklaracji podatkowych

Kazachstan przygotowuje się do agresji ze strony Rosji

Nadeszły ciężkie czasy dla palaczy. A to dopiero początek

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary