Przejdź do treści
07:52 IMGW: burze z opadami do 30 mm na Dolnym Śląsku
07:11 Bieszczady: Na przełomie kwietnia i maja częściej można spotkać żmije
07:09 Ukraina: Derusyfikacja objęła ok. 80 tys. nazw ulic i miejscowości oraz 5 tys. pomników
07:04 Polska: Pożar w Biebrzańskim PN rozszerza się - w dzień znowu akcja z użyciem m.in. śmigłowców
06:13 USA: Oklahoma i Teksas pod naporem niszczycielskich burz i tornad
00:41 Donald Trump: Mam nadzieję, że Rosja i Ukrainą dojdą do porozumienia w tym tygodniu
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Chcą zdelegalizować AfD jeszcze przed wyborami

Źródło: Wikimedia Commons

W czwartek Bundestag zajmie się dwoma wnioskami dot. AfD. Część wnioskodawców wzywa Bundestag, by zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niekonstytucyjności AfD i konfiskatę majątku partii. Zdaniem dr. Hendrika Cremera taka debata przed wyborami parlamentarnymi ma sens.

Chcą zdelegalizować AfD

To czy takie wnioski w ogóle pojawią się w porządku obrad Bundestagu, na niecały miesiąc przed wyborami parlamentarnymi, było przedmiotem spekulacji już od kilku tygodni. Sytuacja dodatkowo się skomplikowała po tym jak Friedrich Merz zapowiedział złożenie w Bundestagu dwóch wniosków o zaostrzenie polityki migracyjnej, z których jeden oficjalnie już może liczyć na poparcie AfD.

Debatę zaplanowano na czwartek i potrwa ona ok. 70 minut, następnie wnioski zostaną przekierowane do Komisji Spraw Wewnętrznych do dalszych konsultacji.

Zdaniem dr. Hendrika Cremera, prawnika z Niemieckiego Instytutu Praw Człowieka i autora opublikowanej już w 2023 r. analizy na temat przesłanek do wszczęcia procedury delegalizacyjnej względem AfD, trudno prognozować czy czwartkowa debata wpłynie na wynik wyborów parlamentarnych.

„Tego nie da się przewidzieć. Istotne jest jednak w jaki sposób przebiegnie sama dyskusja w parlamencie i jakie będą jej następstwa. Poza tym debata na temat delegalizacji AfD jest szansą na pokazanie, jak groźna jest ta partia. Do tej pory AfD wielokrotnie bagatelizowano w debacie publicznej” 

– powiedział dr Cremer w rozmowie z PAP FakeHunter.

„Oczywiście AfD wykorzysta tę okazję by zrobić z siebie ofiarę. Kreowanie się na ofiarę jest elementem strategii skrajnych ugrupowań takich jak AfD” 

– dodał prawnik.

Polityka migracyjna 

Dr Cremer zapytany czy w świetle burzliwego sporu wokół zaostrzenia polityki migracyjnej, jedno z ostatnich posiedzeń Bundestagu przed wyborami jest dobrym terminem na składanie wniosku o delegalizację partii, która wyrosła w sondażach na drugą polityczną siłę w kraju i jest największym beneficjentem dyskusji migracyjnej, odpowiedział twierdząco.

„W dyskusji nad możliwością zakazu dla AfD często pada pytanie, czy wybrano właściwy czas, a takie podejście może spowodować, że przegapi się ostatni możliwy moment na wszczęcie procedury delegalizacyjnej. Narzędzie tej procedury opiera się na doświadczeniach niemieckiej historii. I w mojej opinii jest wręcz stworzone na sytuację taką jak ta” 

– podkreślił dr Cremer.

113 posłów, którzy podpisali się pod pierwszym wnioskiem, nazywanym potocznie „wnioskiem Wanderwitza”, z uwagi na wiodącą rolę w jego powstaniu posła CDU i byłego pełnomocnika rządu ds. landów wschodnich, Marco Wanderwitza, są za tym, by Bundestag zwrócił się do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niekonstytucyjności AfD. Wnioskodawcy chcą, by w następstwie stwierdzenia niekonstytucyjności AfD majątek partii został skonfiskowany na rzecz państwa i przekazany na cele charytatywne lub alternatywnie, by pozbawiono AfD finansowania państwa.

W uzasadnieniu autorzy wniosku stwierdzili, że zgodnie z art. 21 ust. 4 ustawy zasadniczej badanie niekonstytucyjności partii należy wyłącznie do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Jeżeli jednak istnieją przesłanki wskazujące na niezgodność partii z konstytucją, Bundestag, Bundesrat lub rząd federalny mają prawo złożyć wniosek do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie niezgodności z konstytucją.

Drugi wniosek został podpisany przez 43 posłów klubu parlamentarnego Zielonych. Jego autorzy postulują przeanalizowanie szans powodzenia ewentualnego wniosku o delegalizację AfD i jak argumentują: „Wiele wskazuje na to, że AfD zamierza osłabić podstawowy porządek wolnej demokracji i tym samym spełnia wymogi delegalizacji przez Federalny Trybunał Konstytucyjny”.

Czy uda się zniszczyć AfD?

Dyskusja nad możliwością zdelegalizowania AfD przybrała na sile na przełomie 2023 i 2024 r., a następnie, po sukcesach AfD jesienią ub.r. w wyborach dla landtagów Brandenburgii, Saksonii i Turyngii. Zwolennicy wszczęcia procedury delegalizacji AfD wskazują m.in. na fakt, że partia ta została sklasyfikowana przez kilka landowych Urzędów Ochrony Konstytucji jako „niewątpliwie skrajnie prawicowa”.

Eksperci sceptycznie nastawieni do wszczęcia procedury delegalizacji AfD odwołują się do przykładu fiaska drugiego podejścia delegalizacyjnego wobec skrajnie prawicowej partii NPD w 2017 r. i na fakt, że aby zakazać działalności partii politycznej należy mieć niezbite dowody na to, że działa ona wbrew konstytucji i stanowi zagrożenie dla demokracji państwa, co wcale nie jest takie proste.

Według najnowszego sondażu opublikowanego przez YouGov na cztery tygodnie przed wyborami do Bundestagu, AfD może liczyć na 23 proc. poparcia, na pierwszym miejscu niezmiennie plasuje się CDU, ale za to z niższym wynikiem niż jeszcze tydzień temu (29 proc.). Trzecie miejsce należy do SPD (15 proc.), czwarte do Zielonych (13 proc.), Sojusz Sahry Wagenknecht może liczyć na 6 proc, partia Linke na 5 proc., a FDP z 3 proc. poparcia nie przekroczyłaby dziś progu wyborczego.

Źródło: Republika; PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Kolejny dzień świąt. Czy znasz zwyczaje wokół Poniedziałku Wielkanocnego?

#KlubRepubliki | o. dr Kotyński: ogromna ofensywa lewicowa dąży do wielkiego totalitaryzmu!

Chińskie pontony dla migrantów sprzedawane online

Rosja stosuje zakazaną broń? Prawo międzynarodowe tego zabrania

Czy cuda potwierdzą jego wyjątkową pobożność?

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary

Nie żyje Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska

Nie śpieszymy się ze składaniem deklaracji podatkowych

Kazachstan przygotowuje się do agresji ze strony Rosji

Nadeszły ciężkie czasy dla palaczy. A to dopiero początek

„Ściśle Jawne”: PRL-owskie powiązania wiceprezesa Orlenu. W tle działania służb

Najnowsze

Kolejny dzień świąt. Czy znasz zwyczaje wokół Poniedziałku Wielkanocnego?

Czy cuda potwierdzą jego wyjątkową pobożność?

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

#KlubRepubliki | o. dr Kotyński: ogromna ofensywa lewicowa dąży do wielkiego totalitaryzmu!

Chińskie pontony dla migrantów sprzedawane online

Rosja stosuje zakazaną broń? Prawo międzynarodowe tego zabrania