Przejdź do treści
13:15 Ukraina: Prezydent Zełenski poinformował, że Rosja nasila ataki pomimo rozejmu wielkanocnego
12:25 Papież Franciszek udzielił błogosławieństwa "Urbi et Orbi", czyli miastu i światu. "Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat" - brzmiało papieskie orędzie
11:56 Watykan: W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego około 35 tys. osób z całego świata przybyło na plac Świętego Piotra, aby uczestniczyć w uroczystej Eucharystii
11:00 Dolnośląskie: Na terenie zakładów chemicznych PCC Rokita w Brzegu Dolnym doszło dziś do ogromnego pożaru
08:40 "Niech w Państwa domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem” – tymi słowami Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda zwrócili się do rodaków w świątecznym orędziu z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego
10:10 Premier Netanjahu oświadczył, że Izrael nie zgodzi się na przyjęcie warunków Hamasu, który chce zakończenia wojny w Strefie Gazy w zamian za uwolnienie zakładników i wycofanie się Izraela. Wojna skończy się, gdy zniszczymy Hamas – stwierdził premier
10:20 Leczenie wad słuchu może opóźnić rozwój demencji u dużego odsetka starszych osób – wynika z badania, które opublikowało czasopismo „JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery”
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Caritas kładzie nacisk na rozwój zawodowy uchodźców, aby łatwiej było im znaleźć pracę

Źródło: Twitter@misyjne_pl

Charakter i skala pomocy dla uchodźców z Ukrainy zmieniły się, obecnie większy nacisk trzeba położyć na integrację – oceniła Julia Danishevska z krakowskiego Caritas. We wakacje organizacja ta obserwuje, że mniej osób zgłasza się po pakiety żywnościowe.

Julia Danishevska z Kijowa przyjechała do Polski w 2015 r. Pracuje w krakowskim Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas, gdzie zajmuje się działaniami na rzecz rodaków.

Podczas wakacji Caritas obserwuje, że mniej osób zgłasza się po pakiety żywnościowe.https://t.co/ELylxgDgQy

— misyjne.pl (@misyjne_pl) August 19, 2023

Charakter i skala pomocy dla uchodźców z Ukrainy zmieniły się od czasu pierwszych miesięcy po wybuchu wojny. Obecnie jest – jak powiedziała Ukrainka – jest "stabilnie". Caritas Archidiecezji Krakowskiej wie mniej więcej, ile osób zgłosi się do niej po pomoc i jaka to będzie pomoc.

Jeżeli chodzi o wsparcie materialne, to miesięcznie organizacja wydaje ok. 1,5 tys. pakietów żywnościowych w punktach w Krakowie i w podkrakowskich Brzegach.

Latem część osób zapisanych do odbioru pakietu nie zgłasza się, co organizacja tłumaczy wakacyjnymi wyjazdami. W ostatnim czasie po pomoc częściej przychodzą też osoby z innych krajów, np. z Białorusi, Łotwy.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, krakowska Caritas chce przygotować tornistry z wyposażeniem dla najuboższych rodzin i dzieci z terenów objętych wojną. Organizacja planuje wysłać 200 takich plecaków do Ukrainy. Trwa zbiórka przyborów szkolnych i środków na ich zakup. Dary można przynosić do siedziby Caritas przy ul. Ossowskiego 5 w Krakowie.

 Beneficjentami zbiórki będą też najuboższe dzieci z Krakowa – dla nich Caritas również planuje przygotować 200 tornistrów.

"Na początku wojny najbardziej potrzebne było wsparcie materialne, psychologiczne. Teraz również takie potrzeby są wielkie, ale widzimy, że większy nacisk trzeba położyć na integrację tych osób, które zostały w Polsce" – oceniła Danishevska.

Wśród tych, którzy pozostali, największej pomocy wymagają osoby starsze lub niepełnosprawne. "Im najtrudniej się integrować" – oceniła Ukrainka.

Caritas kładzie nacisk na rozwój zawodowy uchodźców, aby łatwiej było im znaleźć pracę. Kursy języka polskiego organizowane są szczególnie z myślą o młodych. Dotychczas takie warsztaty językowe ukończyło 120 osób.

Pracownica Caritas podkreśliła, że mimo pewnej "stabilności", pomoc cały czas jest potrzebna. Zwracając uwagę na ofiarność i gościnność Polaków zauważyła, że część osób, które wyjechały do Francji lub Wielkiej Brytanii, powróciło do Polski, twierdząc, że tutaj czują się lepiej, spotykają z większym zrozumieniem.

Pełnoskalowy konflikt w Ukrainie trwa półtora roku. "Ludzie, zarówno w Ukrainie jak i w Polsce, są zmęczeni wojną. Członkowie rodziny, którzy zostali w Ukrainie, mówią mi, że niektórzy już nawet nie reagują na alarmy bombowe. Nie chcą zwracać na nie uwagi, aby nie zwariować, aby nie myśleć, że podczas każdego alarmu muszą biec do schronu" – powiedziała Julia Danishevska. "To nie obojętność, to próba prowadzenia normalnego życia" – dodała.

Z jej relacji wynika, że w Kamieńcu Podolskim, gdzie ma rodzinę, codziennością są trzy-cztery kondukty żałobne, prowadzone głównymi ulicami miasta. A na cmentarzach ukraińskich miast powiewają liczne flagi narodowe przy grobach żołnierzy poległych w tej wojnie.

"Każdego dnia ginie ktoś ze znajomych mojej rodziny, bliskich przyjaciół" – mówiła.

Równocześnie - jak przypomniała - wszyscy chcą normalnie żyć. Mimo wyjących syren alarmowych ludzie pracują, dzieci chodzą do szkoły, niezbombardowane kawiarnie są otwarte, działają teatry nawet na niebezpiecznych obszarach.

PAP, Twitter

Wiadomości

Abp Galbas: Władza walczy z Kościołem i prawem rodziców

Putin ogłasza rozejm, ale łamie go od pierwszych godzin

Najważniejszy jest dzień wyborów. Tu nie chodzi o to, żeby wygrać sondaże

ESA ostrzega: Bez większych inwestycji Europa przegra wyścig kosmiczny

Papież: Niech światło pokoju promieniuje na cały świat

Karol Gnat: Ludzie są głodni miłości. Znajdują ją w Eucharystii

Skandaliczny wpis Żukowskiej. Kryzys Tuska i Rafała. Giertych atakuje Stanowskiego

Setki osób na wielkanocnym śniadaniu w Hali Expo. Ciepło i wspólnota

Wielkanocna „Polityczna Kawa”: o wierze, wspólnocie i sile debaty

Debaty Republiki testem odwagi. Fogiel: Trzaskowski to tchórz

Ogromny pożar w zakładach chemicznych

Nawrocki rusza w Polskę! Finał kampanii pełen spotkań i... internetowej mocy!

Śniadanie wielkanocne dla potrzebujących – można jeszcze dołączyć!

Używki – cicha epidemia. Alkohol, narkotyki, dopalacze – co nas niszczy?

Abp Polak: Nie wystarczy pusty grób. Trzeba uwierzyć w Zmartwychwstanie

Najnowsze

Abp Galbas: Władza walczy z Kościołem i prawem rodziców

Papież: Niech światło pokoju promieniuje na cały świat

Karol Gnat: Ludzie są głodni miłości. Znajdują ją w Eucharystii

Skandaliczny wpis Żukowskiej. Kryzys Tuska i Rafała. Giertych atakuje Stanowskiego

Setki osób na wielkanocnym śniadaniu w Hali Expo. Ciepło i wspólnota

Putin ogłasza rozejm, ale łamie go od pierwszych godzin

Najważniejszy jest dzień wyborów. Tu nie chodzi o to, żeby wygrać sondaże

ESA ostrzega: Bez większych inwestycji Europa przegra wyścig kosmiczny