Przejdź do treści
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Cameron: Gaz łupkowy pomoże uniezależnić się od Rosji

Źródło: flickr/Department for Business, Innovation and Skills/CC BY-ND 2.0

Brytyjski premier David Cameron podkreślił po zakończeniu szczytu atomowego w Hadze, że gaz łupkowy, zarówno w Wielkiej Brytanii jak i innych krajach UE, może być istotnym czynnikiem na drodze do niezależności energetycznej od Rosji.

Cameron stwierdził, że obowiązkiem brytyjskich władz jest zmierzać do maksymalnej niezależności energetycznej. Gaz łupkowy może być jednym z elementów tej niezależności.

Wyraził zrozumienie wobec obaw towarzyszących technologii wydobywania gazu łupkowego z wykorzystaniem szczelinowania hydraulicznego. Zaznaczył jednak, że najlepszym sposobem przekonania krytyków gazu łupkowego będzie jak najszybsze rozpoczęcie poszukiwań na dużą skalę i pokazanie, jak ten proces wygląda w praktyce.

Cameron zapowiedział jednocześnie, że przed końcem tego roku powinno już działać kilka odwiertów poszukiwawczych w Wielkiej Brytanii. – Będziemy mogli pokazać, jak one funkcjonują i jestem pewien, że entuzjazm wobec gazu łupkowego wzrośnie. Pokażemy, że jest to dobra technologia, która przyniesie naszemu krajowi korzyści – powiedział.

Premier Wielkiej Brytanii zapewnił, że obecnie udział rosyjskiego gazu w brytyjskim rynku wynosi zaledwie kilka procent. – Są jednak kraje zależne od dostaw z Rosji niemal w całości. Powinno to być dla nas ostrzeżenie i zostaną podjęte odpowiednie działania, by ten stan zmienić – stwierdził.

Według niego kluczowymi kwestiami, którymi powinna zająć się obecnie Unia Europejska, jest ukończenie prac nad wspólnym rynkiem energii oraz poprawieniem infrastruktury, w tym interkonektorów łączących systemy przesyłowe poszczególnych krajów, umożliwienie przesyłu gazu większością gazociągów w obu kierunkach oraz rozbudową pojemności magazynowych.

Bezpieczeństwo energetyczne powinno stać się pierwszoplanową kwestią unijnej energetyki a nie jak to jest obecnie zajmować miejsce w piątym szeregu priorytetów – podsumował David Cameron.

pap

Wiadomości

Taki pogrzeb papieża odbył się ostatnio niemal pół wieku temu

Tak Donald Tusk sprawdza się w sytuacjach kryzysowych

Damięcka znów uderza w Kościół? W dniu śmierci papieża opublikowała wymowną grafikę

O której godzinie najlepiej pić kawę? Dietetyk wyjaśnia, kiedy filiżanka działa na naszą korzyść

Mówią, że ktoś z nich zostanie papieżem...

Siostra papieża nie przyjedzie na jego pogrzeb

Dziś pierwsza Kongregacja Kardynałów po śmierci papieża Franciszka

Kreml o udziale Trumpa w paradzie 9 maja na Placu Czerwonym

Grób papieża z kamienia pochodzącego z krainy jego dziadków

Panika na lotnisku w Orlando: zapalił się silnik samolotu

Pogrzeb papieża Franciszka? Trump podjął decyzję

Relacje między nimi były napięte. Teraz Milei odwołał wszystko

Ukraińskie siły odpierają rosyjską ofensywę. Robotyka daje im przewagę

To ten moment symbolizuje zakończenie posługi papieża

Odważne stroje i wielkie show Justyny Steczkowskiej w Madrycie. Czy „Gaja” naprawdę ma szansę na Eurowizji?

Najnowsze

Taki pogrzeb papieża odbył się ostatnio niemal pół wieku temu

Mówią, że ktoś z nich zostanie papieżem...

Siostra papieża nie przyjedzie na jego pogrzeb

Dziś pierwsza Kongregacja Kardynałów po śmierci papieża Franciszka

Kreml o udziale Trumpa w paradzie 9 maja na Placu Czerwonym

Tak Donald Tusk sprawdza się w sytuacjach kryzysowych

Damięcka znów uderza w Kościół? W dniu śmierci papieża opublikowała wymowną grafikę

O której godzinie najlepiej pić kawę? Dietetyk wyjaśnia, kiedy filiżanka działa na naszą korzyść