Był pomnik, nie ma pomnika. Caryca Katarzyna zniknęła z Odessy. ZOBACZ
W południowej części Ukrainy - w Odessie, zakończono właśnie rozbiórkę pomnika "Założycieli Odessy". Pomnik ten był potocznie zwany pomnikiem carycy Katarzyny II. Nie ma w tym ani grama zdziwienia, kto chciałby mieć w swoich miastach wizerunki postaci, kojarzących się z agresją, bólem i cierpieniem...
Po ataku Rosji na Ukrainę ukraińskie miasta zaczęły pozbywać się nie tylko sowieckich nazw i pomników, jak to miało miejsce już wcześniej, ale także nazw i pomników związanych z Rosją. Nie ma co się temu dziwić.
The monument to Catherine II in #Odesa was finally dismantled
— NEXTA (@nexta_tv) December 29, 2022
Now it will be temporarily transferred to the Museum of Art. pic.twitter.com/P0gsWKByAv
Zobacz też: Caryca zniknie z Odessy? Mieszkańcy nie chcą patrzeć na jej podobiznę
Pomnik Katarzyny II i jej współpracowników - hiszpańskiego oficera w służbie rosyjskiej Jose de Ribasa, flamandzkiego inżyniera budującego fortyfikacje w carskiej Rosji Francois Sainte de Wollanta, rosyjskiego feldmarszałka Grigorija Potiomkina i faworyta Katarzyny Płatona Zubowa - znajdował się na placu Katarzyny II w Odessie, przypomina BBC. Obecnie na cokole, na którym stała figura Katarzyny II powiewa ukraińska flaga.
Catherine II in Odesa is gone and it looks already much better. #Ukraine #Odesa pic.twitter.com/iLvwxahnL5
— (((Tendar))) (@Tendar) December 29, 2022
Nie tak dawno temu, usunięto także pomnik Aleksandra Suworowa, rosyjskiego dowódcy wojskowego z XVIII wieku. Za usunięciem pomników opowiedziała się rada miejska Odessy; wcześniej miasto przeprowadziło głosowanie w tej sprawie. Oba monumenty zostały przekazane do muzeum, poinformowano w komunikacie.