Dwa zasłużone w latach rosyjskie tankowce najprawdopodobniej wskutek sztormu przełamały się w cieśninie Kerczeńskiej łączącej Morze Czarne i Morze Azowskie. Do wód wyciekło tysiące ton szkodliwych substancji.
Obydwa statki zostały zbudowane około 50. lat temu. Niedzielna katastrofa ekologiczna w Cieśninie Kerczeńskiej, gdzie doszło do wycieku tysięcy ton mazutu po rozbiciu się dwóch rosyjskich tankowców, budzi obawy wśród turystów planujących wakacje nad Morzem Czarnym w 2025 roku. Wyciek ten może wpłynąć na jakość wód i plaż w regionie, co jest istotne dla osób planujących wypoczynek w takich miejscach jak bułgarskie Złote Piaski, Słoneczny Brzeg czy rumuńska Konstanca.
Władze krajów nadmorskich, takich jak Bułgaria, Rumunia i Turcja, podejmują działania mające na celu ochronę środowiska i zapewnienie bezpieczeństwa turystom. Planują wspólne operacje oczyszczania Morza Czarnego z morskich min, co ma na celu przywrócenie pełnego bezpieczeństwa żeglugi i rekreacji na tych wodach.
Mimo to, turyści powinni być świadomi potencjalnych zagrożeń i monitorować sytuację ekologiczną w regionie. Zaleca się śledzenie komunikatów lokalnych władz oraz organizacji ekologicznych przed podjęciem decyzji o podróży nad Morze Czarne w 2025 roku.
Źródło: Republika